Tikobilet.com'da neler oluyor?

  Aksaray otobüs bileti

  En ucuz Aksaray otobüs biletini almak için www.tikobilet.com İnternet sitesini ziyaret ettiğiniz için çok teşekkür ederiz. Aksaray otobüs bilet fiyatlarını aşağıda görebilirsiniz ya da otobüs bileti arama motorumuzu kullanabilirsiniz.

  Aksaray otobüs bileti satan otobüs firmaları

  Aksaray otobüs bileti satan otobüs firmaları www.tikobilet.com sitemizce

  Aksaray otobüs bileti fiyatları

  • Aksaray Konya 35 TL
  • Niğde Aksaray 23 TL
  • İstanbul Aksaray otobüs fiyatı 77 TL
  • Aksaray Antalya online bilet fiyatı 38 TL
  • Mersin Aksaray bilet 36 TL

  Aksaray otobüs firmaları

  Aksaray’a giden otobüs firmaları içerisinde üç tanesi vergisini kente ödeyen şirketlere aittir.

  Kent hakkında bilmek istedikleriniz bunlar olabilir mi?

  Aksaray’ın il olması seksen dokuz yılına tekabül eder, Niğde’ye bağlı bir ilçe iken il olmuştur. İç Anadolu kentidir ve bölgenin kuzey kısmında yer alır. Komşuları iki tanedir doğudaki Konya ve güneyindeki Ankara. Yaklaşık olarak dört yüz bin kişi yaşamaktadır ve sekiz bin metrekarelik bir alana yayılmıştır. Son yapılan istatistiklerde toplamda yedi ilçesi, otuz dokuz belediyesi ve yüz elli bir köyü olduğu gözükmektedir. En erken dönemlerde Garsaura olarak bilinen yerleşimin adı Hitit yazıtlarında Kurşura olarak karşımıza çıkmaktadır. Kapadokya bölgesinin efsanevi kralı Arceleos isminden esinlenerek kendine ait bir şehir olduğunu söylemek için Archelais adını kullanmıştır. Türk boylarının bölgede iyice etkinliğini arttırmasıyla Türkçe’ye uygun hale getirilerek bugünkü adını almıştır. 1000 senedir adını korumayı başarmıştır.
  Gezilecek yerler
  Aksaray Kalesi, büyükçe bir alana yayılmıştır, debisi yüksek bir nehrin yanında yer alır, 4 köşesi ile bugüne kadar sağlam yapılardan 1 tanesidir. Çok düzenli ve savunmaya dönük bir kaledir, planlamanın çok iyi yapıldığı hemen farkedilir. Kalenin 5 kapısı mevcuttur.
  Karamanoğlu İbrahimbey Camii diğer bilinen adıyla da Ulu Camii. Yapı içerisinde 12 tane kolon vardır ve kapıları çok değerli ve tarihidir. Yuvarlak şekilli mimaresi biraz uzakta durur ve kubbeleri kireçle kaplanmıştır.Şeyh Hamid Veli Camii ise küçük fakat kubbesi olan ve minaresi olan bir yapıdır. Bu camiyi ziyaret etmek isteyenler Şeyhler Mahallesine gidebilirler. Debbağlar Camii yerli ve yabancı turistlerin sıkça ziyaret ettiği bir camidir, içerisindeki halılar oldukça otantik ve tarihi değeri vardır. El-Hac Seyyid Hasan efendi Cami, çift kubbelidir ve oldukça büyüktür.
  Kentte 7000’e yakın evliyanın mezarı olduğu konuşulur, bilhassa “Dâr’ül-ervâh” olarak bahsedilen yere birçok kez nur düştüğü rivayet edilir. Kederli insanların Dâr’ül-ervâh ziyaretinden sonra kederleri geçermiş.