Yüreğir Otobüs Bileti

Yüreğir Otobüs Bileti, Firmaları, Seferleri ve Yüreğir Otobüs Bileti Fiyatları Bilgilerini Görerek Satın Alabilirsiniz! Yüreğir Adana otobüs bileti için www.tikobilet.com sitemizden arama yapabilirsiniz.

Adana Yüreğir Otobüs Firmaları

Yüreğir, Adana

Adana ilinin merkez ilçeleri arasında yer alan Yüreğir, Seyhan ilçesi ile Seyhan nehri tarafından ayrılmaktadır. Bu sınır onun bir anlamda merkez ilçelerinden bir tanesi olmasını da sağlamıştır demek mümkündür.

Yüreğir İsmi Nereden Gelir

Türk Oğuz boyundan Yüreğir kavminin burayı yurt tutmasının ardından bu isimle anıldığı bilinmektedir. Yaklaşık olarak 1250 senesinden bu yana Yüreğir ismiyle anılan bu ilçe 1986 senesinde büyükşehire bağlı bir ilçe halini almıştır. Nüfusuna ve diğer özelliklerine baktığımız zaman hem Adana’nın hem de Türkiye’nin en fazla göç alan ilçeleri arasında saymak mümkündür. Bu durumun temel nedeni eğitim, iş imkanları, konaklama, turizm ve merkeze yakınlık sayılabilir.

Yüreğir’e Ulaşım Nasıl Sağlanır

Torosların eteğinde yer alması, tarihin her sayfasında olduğu gibi bugün de bir geçiş güzergahında olmasına neden olmuştur. Bugün Çukurova Üniversitesinin üst kısmından başlar Seyhan Nehri ve Karataş Ovası tarafından çizilmiş doğal bir sınır içerisinde yer alır. Merkez ilçe olması nedeniyle Adana’nın pek çok ilçesinden doğrudan toplu taşıma araçları ile ulaşım sağlanabildiği gibi farklı güzergahların kesişim noktasında yer aldığı için de ulaşım zorlanmadan yapılabilir.

Nüfusu 420.000 olan bu ilçenin eski köprüler, höyükler ve hamamlar yer alan tarihi bir rezervide bulunmaktadır. Hemen hemen tüm Adana ilçelerinde olduğu gibi Yüreğir’de tarihin pek çok sayfasına damga vurmuş medeniyetler tarafından yönetilmiş ve bu konuda kendine yer bulmayı başarmış önemli bir adrestir. Adana’ya yolu düşenlerin muhakkak uğraması gerekmektedir.

 

 

Yorumlar
Bu yazı için daha önce yorum girilmedi. Yorum bırakarak başka kullanıcıların bu yazı hakkında ek bilgi sahibi olmasını sağlayabilirsiniz.
Yorum Yap