Tikobilet.com'da neler oluyor?

  Elazığ Otobüs Bileti

   Elazığ otobüs bileti almak, Elazığ’a giden otobüs firmaları otobüs bilet fiyatlarına bakarak Elazığ otobüs bileti satın almak için doğru sitedesiniz!

  Elazığ şehrimiz, Doğu Anadolu Bölgemizde Yukarı Fırat bölümünde bulunmaktadır. Şehrin coğrafi yapısı tarıma elverişli değildir ve bu nedenle istihdam konusunda tarımdan yararlanılamamaktadır. Her doğu ve güneydoğu ilinde olduğu gibi yılın belli kısımlarında ülkemizin batısına diğer illere nazaran az da olsa göç vermektedir.

  Son zamanlarda Elazığ’a gelen insanların otobüsten başka kullanabileceği yeni bir alternatifi var. Elazığ’a havaalanı açılmasıyla birlikte Elazığ uçak bileti alarak da bölgeye ulaşılabiliyor. Fakat her şeye rağmen en çok kullanılan ulaşım aracı “Otobüs” dür. Elazığ otobüs bileti alabileceğiniz otobüs firmaları aşağıda listelenmiştir.

  Elazığ Otobüs Firmaları

  Merkezi Elazığ şehrinde olan otobüs firmaları; Karakoçan Tur, Elazığ Murat Turizm ve Elazığ Hazar Turizm’dir.

  Merkezi Elazığ şehrinde olmayıp sadece bu şehirde şubeleri olan otobüs firmaları ise; Aydoğan Turizm, Zile Barış Turizm, Can Dersim Tuncelililer, Van Erciş Sema, Has Bingöl Turizm, Tokat Yıldızı, Kafkas Kars, Özlem Diyarbakır Seyahat, Lüks Diyarbakır Seyahat, Öz Elbistan Seyahat, Barış Turizm, Yeni Van Seyahat, Muş Yolu Turizm, Can Elbistan, Siirt Petrol, Has Diyarbakır, Özlem Bingöl Seyahat, Lider Turizm, Öz Batmanlılar Seyahat, Bitlis Taç, Yeşil Muş Ovası, Diyarbakır Barış, Lüks Siirt Seyahat, Star Diyarbakır ve Metro Turizm’dir.

  Elazığ Otobüs Bileti Fiyatları

  Sitemiz üzerinden 1 adet Elazığ otobüs bileti alarak Elazığ’ın komşu illeri olan; Malatya, Diyarbakır, Erzincan, Bingöl ve Tunceli dışında Türkiye’deki pek çok ile ulaşabilirsiniz.

  Keban Baraj Gölü’nün neredeyse yeni bir coğrafya ve yeni bir iklim kazandırıp çevrelediği Elazığ ili, bir durak noktası olmalı Doğu Anadolu Bölgesi gezinizde.

  Elazığ, tarihi Harput Kalesi’nin eteğine kurulmuş. Özellikle eski Harput, görmeye değer. Elazığ şehir merkezinde yapılacak bir gezintide Elazığ Müzesi görülmelidir. Fırat Üniversitesi sahası içinde yer alan müzede arkeolojik ve etnografik eserler sergileniyor.

  Harput

  Elazığ şehir merkezinin yanıbaşındaki Harput’un tarihi M.O. 2000′li yıllara uzanıyor. Harput, ticaret yolları üzerinde bulunması nedeniyle uzunca süre doğunun en önemli yerleşim yerlerinden biri olmuş.

  Harput, 1834′te yanıbaşındaki düzlüğe taşınıyor ve eski şehir tümüyle yalnızlığa terkediliyor. Bakımsızlık ve süre gelen yılların doğa şartlarının da etkisiyle oluşan tahribata rağmen eski şehir görülmeye değer.

  Harput Kalesi 4000 yıllık bir geçmişe sahip. Urartular döneminde yapılmış. Roma, Bizans ve Osmanlı döneminde kullanılmış.

  Kalenin altında dev kayalıkların içine inşa edilmiş Meryem Ana Kilisesi, 179 yılında Süryaniler tarafından inşa edilmiş.

  Kilise, çevredeki tüm yapılar gibi bakımsız. Artuklu Hükümdarı Fahreddin Bey döneminde yapılan Ulu Cami (minaresi hafif eğik), Akkoyunlu Hükümdarı Bahadır Han’ın annesi tarafından yaptırılan Serahatun Camii, Osmanlı dönemi yapımı Kurşunlu Camisi eski Harput’un önemli diğer eserleri.

  Boşaltıldığı 19. yüzyılda nüfusun 25.000 olduğu, onlarca cami, medrese, kilise, kütüphane, 12 han ve 90 hamam bulunduğu düşünülürse, eski Harput’un bugünkü hali içini sızlatıyor insanın.

  Harput gezisinin ardından, yörede yapılan kurtarma kazılarında çıkarılan eserlerin sergilendiği Harput Müzesi’ni ziyaret etmelisiniz.

  Bağlar bahçeler içinde olan, terkedilmişliğe rağmen eskinin zenginliğini ve ihtişamından izleri bugüne taşıyan Harput çevresinde Elazığlıların piknik amaçlı kullandıkları mesire alanlarından birinde soluklanabilirsiniz.

  Ya da Harput’un kuzeydoğusunda, Elazığ’a 11, Harput’a 5 km. uzaklıktaki Buzluk Mağarası’na gidebilirsiniz.

  1990 yılında turizme açılan ve Türkiye’de gezilebilen ender mağazalardan biri olan Buzluk Mağarası sarkıt dikitleri ve bal peteğini andıran buzul oluşumlarıyla oldukça etkileyici.

  Mağaranın çevresi ağaçlandırılıp piknik alanında dönüştürülmüş.

  Hazar Gölü

  Elazığ’a 25.km uzaklıkta bulunan Hazar Gölü, hem plajları hem kamu kurumlarına ait olan dinlenme tesisleri hem turistik konaklama tesisleri hem günübirlik dinlenme yerleri hem balık lokantaları ve çevresini sarmaya başlayan yazlık ikinci konutlarda bir tatil merkezi niteliğinde.

  Plajlardan ikisi Mavi Bayrak belgesi almış.

  Göldeki Kilise Adası çevresinde bir batık kentin izlerine rastlanmış.Batık kentin Sivrice ilçesine kadar uzandığı da saptanmış.

  Elazığ şehir sınırları içindeki en büyük göl ise Keban Baraj Gölü. Balık üretimi ve avcılığı yapılan gölün çevresinde çok sayıda piknik alanı ve balık lokantası hizmet veriyor.

  Keban Baraj Gölü, oluşumu aşamasında Çırçır Şelalesi’ni yaratmış. Alabalık üretme tesisleri ve piknik alanı olarak ilgi görüyor.

  Elazığ’da tarihi Bakırcılar Çarşısı varlığını sürdürüyor. Çarşıdaki çoğu dükkan, fabrika işi alüminyum kap ve gereçlerle dolu olsa da geleneksel bakır ev eşyaları, süslemeli bakır hediyelikler, sinier, kahve değirmenleri, kapı tokmakları sergilenmekte ve satılmaktadır.

  Şehir merkezindeki tarihi çarşılardan biri de Yemeniciler Çarşısı’dır. Çarşıda yemenicilik yapan tek usta kalmış olsa da, yemeniciler fabrikasyon ayakkabıcılara dönüşse de, kaybolmaya yüz tutmuş el sanatlarımızdan birinin son örneklerini görmek için uğramaya değer.

  Harput
  Harput tarihinde birçok medeniyet barındırmıştır.Bir çoğu için Elazığ denilince akla ilk gelen tarihi bir bölgemizdir.İlin 5 kilometre dışında bulunmaktadır.Elazığ-Harput tarihte muhteşem coğrafi bölegesinden dolayı birçok medeniyetin işgaline uğramıştır.Paleoioitik dönemden bu yana birçok mdeneiyete evsahipliği yapmıştır.Bu mededinyetler
  Türk hakimiyetine kadar bölgede egemen olmuşlardır.1086 senesinden sonra Türkler harput ve civarını kale ve şehir konumundan çıkartmış, Osmanlı imparatorluğu döneminde ise kültür, sanat ve ticaret merkezi haline dönüştürülerek tarihi Harput’un her bir karışına Türk damgası basmışlardır.

  Harput Kalesi (Süt Kalesi)
  Harput’un kuzeydoğusunda dağların yamaçlarına yapılmıştır.Coğrafi durumu bakımından tarih süreci boyunca çok önemli bir kale olarak bilinmektedir.Kale’nin ön cephesi 80-85, güneyi 200-250,yan cepheleri ise 350-450 metre arasındadır.Yüksekliği kalenin çeşitli bölgerinde değişiklik göstermektedir.Kalenin M.Ö.9.yüzyılda ait olduğu öne sürülmektedir.Harput Kalesi günümüze kadar birçok kez onarım görmüştür.

  Hazar Gölü
  Elazığ’a tam olarak 25 kilometre uzaklıkta bulunan Hazar Gölü Elazığ-Diyarbakır istikametinde sivrice denilen yerde yer almaktadır.Hazar Gölü doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgesinin kendine has plajları olan balıkçılık ve su sporları yapılabilen en büyük ve en önemli gölüdür.Hazarbaba ve Mastar dağları arasına sıkışmış tektonik bir gölümüzdür.Çok nadir güzellikte olan bir gölümüzdür.Uzunluğu 25 kilometre, genişliği 4-5 kilometre olan göl, günün her saatinde farklı renklerde olarak mükemmel bir görünüm sunmaktadır.Suyu içi görülebilecek kadar temiz ve berrak olan Hazar Gölü ayrıca içerisnde soda ve tuz barındırmamaktadır.Çevresinde kamu kurum kuruluşlarına ait eğitim ve dinlenme
  tesisleri, Turizm Bakanlığından belgeli otel, motel lokanta ve günübirlik piknik alanı, ayrıca özel kuruluşlar tarafından işletilen balık evleri bulunmaktadır.

  tikobilet.com olarak yolculuklarınızda bizi tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz…