Tikobilet.com'da neler oluyor?

  Karabük otobüs bileti

  Karabük otobüs biletinizi www.tikobilet.com İnternet sitesinden almak için bir kredi kartı sahibi olmanız yeterli olacaktır. Karabük otobüs firmaları arasında en çok tutulanı Ulusoy Turizm olarak göze çarpmaktadır. Son yıllar Metro Turizm de arttırdığı sefer sayıları ve araç kalitesindeki ve personelindeki iyi yönlü değişimler sonucunda yörenin ulaşım pazarından önemli bir payı almaya başlamıştır.

  karabük otobüs bileti terminalden alınabilir

  Karabük otobüs bileti terminale gitmeden www.tikobilet.com'de

  Karabük otobüs bileti fiyatları

  • Karabük Bartın 20 TL
  • Karabük Amasya 25 TL
  • Karabük İstanbul 75 TL
  • Ankara Karabük 50 TL
  • Kastamonu Karabük 23 TL

  Karabük Otobüs firmaları

  Karabük’e giden otobüs firmaları arasından en iyi şunlardır :

  Kenti, ilçeleri ve çevresini tanıyalım

  Kent ülkemizin kuzey tarafında ve Batı Karadeniz sınırları içerisinde yer almaktadır. İki bin on üç nüfus sayımında yaklaşık iki yüz elli bin kişinin yaşadığı tespit edilmiştir. 30’lu yılların sonuna doğru Safranbolu kasabasındaki Öğlebeli Köyü’nün bir sadece on üç evden oluşan bir mahallesi konumundaydı öte yandan bin dokuz yüz otuz beş senesinde hizmet vermeye başlayan Zonguldak- Ankara demirolu üzerinde kalıyordu. Tren ile kaynakların taşınması kolaylık ve tasarruf sağlayacağı için tam bu noktaya demir çelik fabrikası kurmanın planları yapıldı ve kısa sürede de hayata geçirildi. Altı haziran bin dokuz yüz doksan beş senesinde Çankırı il sınırları içerisinde yer alan Ovacık ve Eskipazar ilçeleri, Zonguldak’a bağlı olan Yenice ve Kastamonu’ya bağlı olan Safranbolu ve Eflani ilçelerinin biraraya gelmesiyle ülkemizin yetmiş sekizinci ili olmaya hak kazanmıştır. Toplamda altı ilçesi ve iki beldesi ve bunlara bağlı iki yüzde yetmiş köy vardır. Spor alanında da başarılı olan şehrin takımları süper ligde bir takımla temsil edilmektedir, bu takım Kardemir Karabükspor olarak bilinmektedir. Dünyanın ve ülkemizin en büyük demir çelik fabrikaları Karabük kentindedir ve Kardemir yeni bu kent sınırları içindedir.

  İsmini nereden alır?
  İsmini çevresindeki coğrafi özelliklerinden edindiği söylenirse yanlış olmaz. Kara ile bük kelimeleri ikisi beraber kara çalılık olarak anlamlandırılır. Bu alanda hayatlarını sürdürmüş olan Türk boyları Karabük cemaati ismini böyle edinmiştir. Ülkemizin başka yerlerinde de Karabük kelimesi geçtiği için burada yaşamış ve bu insanların farklı yerlere göçmüş olduğu düşünülmektedir. Kent etrafında yapılmayı bekleyen onlarca arkeolojik kazı henüz karşılığını bulamamış ve yörenin halen tarihine net bir ışık tutulamıştır. Yazıboy köyü elde edilen bulgular sonucunda bölgenin en eski yerleşimi olarak tespit edilmiş ve kayıt altına alınmıştır.

  İklim ve bitki örtüsü

  Kent Karadeniz bölgesinin bir parçası olmasına rağmen Karadeniz iklimini pekte yansıttığı söylenemez çünkü dağlar Karadeniz’e paralel şekilde uzanmaktadır bu da denizden gelen yağışların iç kısımlara girmesini engellemektedir. Sadece Yenice’de Karadeniz ikliminin tüm özellikleri görülebilir, kent merkezinde ise belirsiz bir iklim söz konusudur. Yüzölçümüne göre ormanlık alan bakımından en zengin kenttir. Yenice nahiyesinde ekvator ikliminde rastlanabilecek yoğunlukta ve zenginlikte bitki örtüsü görülürse şaşırmamak gerekir.

  İlçeleri : Eskipazar – Safranbolu – Ovacık  – Eflani ve Yenice