Adıyaman İstanbul Otobüs Bileti

Adıyaman İstanbul otobüs bileti almak ve Adıyaman İstanbul otobüs bileti fiyatları,seferleri ve firmaları için en doğru adrestesiniz!

Adıyaman İstanbul Otobüs Firmaları

Adıyaman Gülaras

Adıyaman Ünal

Kahta Petrol

 

Adıyaman İstanbul Otobüs Seferleri İçin Güzergah

Gerger >>> Kahta  >>> ADIYAMAN >>>  Şambayat  >>> Besni >>>  Gölbaşı >>> Pazarcık >>>  KAHRAMANMARAŞ >>>  Göksun >>>  Pınarbaşı >>>  KAYSERİ >>>  KIRŞEHİR >>>  KIRIKKALE >>>  ANKARA >>>  BOLU >>>  DÜZCE >>>  SAKARYA  >>> İZMİT  >>> Gebze  >>> İSTANBUL  Harem Kavacık >>> Esenler

Kentin Gezilecek Görülecek Yerleri

Adıyaman’ın tarihi M.Ö. 4000’li yıllara dayanmasından dolayı o tarihlere özgü yaşanmışlık değerlerinin olduğu kalıntılara rastlamak mümkündür. Ülkemizin diğer şehirleri gibi Adıyaman’da tarihi dokusu ve bulgularıyla hem dikkat çekici hem de görenleri kendine hayran bırakmaktadır.

Düşman istilaları yüzünden birçok kez kaybetmiş olduğumuz Adıyaman, 1516 yılında İran seferleri sırasında Yavuz Sultan Selim’in şehri geri alması ile Osmanlı topraklarının parçası olmuştur. Farklı kültür kalıntılarına rastlanabilen Adıyaman’ın değeri oldukça yüksektir.

Adıyaman’a 5 kilometre uzaklıkta olan Karadağ Tümülüsü, Karadağ eteğindedir. Burada  2 bölümden oluşan kaya mezarı vardır.

Malpınarı Kaya Yazıtı ise Adıyaman’a yaklaşık olarak 55 kilometre uzaklıkta Malpınar mezrasındaki doğal kaya üzerine oyularak yapılmış Hiyeroglif kitabe ve kayalar üzerine yapılmış yerleşim birimleri ise Geç Hititler döneminden kalmıştır.

Nymphaios Arsameia yani Arsemia Ören yeri,  Kral l. Antiachos kitabelerinde anlatıldığına göre Arsameia İ.Ö. 2. yüzyıl başlarında Kommagene’lerin atası olan Arsemez tarafından Eski Kahta kalesinin karşısında Kahta çayının doğusunda kurulmuş bu krallığın yazlık başkenti olarak ve idare merkez olarak kullanılmıştır.

Yeni Kale, Kocahisar köyü yakınlarında Adıyaman’a 60 km uzaklıkta yer almaktadır. Kommagene’ler tarafından inşa edilmiş Yeni Kale karşısında bulunan Arsemeia ile birlikte kullanılmıştır. İlk önce Romalılar daha sonrasında Memlukluler tarafından restore edilmiş olan bu kale en son 1970 yıllarında kısmen onarımı yapılmıştır. Kalenin içinde çarşı, zindan, cami, su yolları, kitabeler ve güvercinlik kalıntıları halen bulunmuktadır. Nymphois’e Kale’den bir tünelle inen su yolu Arsameia’ya ulaşmıştır. 80 metre uzunluğundaki bu yolla suya ulaşmak halen mümkündür.

Sizlerde tikobilet.com üzerinden 1 adet Adıyaman İstanbul Otobüs Bileti alarak bu yerleri görebilirsiniz.

Popüler Adıyaman İstanbul Seferleri
Adıyaman İstanbul Otobüs Firmaları