Adıyaman İzmir Otobüs Bileti

Adıyaman İzmir otobüs bileti almak veya Adıyaman İzmir otobüs firmaları,seferleri ve bilet fiyatları bilgileri için doğru yerdesiniz!

Adıyaman otobüs firmaları

Yukarıdaki şirletlerin genel merkezi kent merkezindedir fakat İzmir’den Adıyaman’a giden otobüs firmaları ondan fazladır.

Adıyaman’ın 17 kilometre uzaklığında bulunan Haydaran Kaya Mezarları, Taşgedik köyü sınırları içindedir. Bu kaya mezarlar üzerinde Kral Antiochos ile Güneş Tansrısı Hellias’ın tokalaşma kabartmaları bulunmaktadır.

Adıyaman’ın merkezine 40 kilometre uzaklıkta olan Turuş Kaya Mezarları, Adıyaman-Şanlıurfa karayolundan 1 kilometre batıda yer almaktadır. Turuş Kaya Mezarları Roma Dönemine ait ve günümüze kadar gelmiş eserlerdir. Bu mezarlar zemin kısmından aşağıya doğru inan, ana kaya oyularak yapılan yapıtlardır. Mezarların giriş bölümüne 10 – 13 basamaktan sonra ulaşılır. Bazı mezarların duvar ve kapı girişlerinin üzerinde çeşitli figür ve desenlerde kabartmalar bulunmaktadır.

Adıyaman’ın 10 kilometre kuzeyinde bulunan Palanlı Mağarası, Adıyaman, Çelikhan, Malatya karayolu üzerinde Palanlı Köyünde bulunmaktadır. Bu doğal mağara M.Ö. 40.000 yıllarında kullanılmıştır. Duvarında halen daha fark edilebilen geyik figürü yalın konturlu çizgilerle oluşturulmuştur. Bu mağara ender bulunan doğa parçası derin bir vadide bulunmaktadır.

Adıyaman İzmir Otobüs Biletleri

Adıyaman’da bulunan Kitap Mağarası kayaların oyulmasıyla yapılmış ve Demir Kale 1 adıyla anılmaktadır. Bu mağarada erken dönem Hıristiyanların yaşamış olduğu ikişer katlı yerleşim birimleri mevcuttur. Bu mağaralara İndere Köyü’nden yaya olarak gidilebilmektedir.

Adıyaman’ın 40 kilometre güneybatısında Göksü nehri kenarında bulunan Gümüşkaya Mağaraları, aynı isimle anılan Gümüşkaya Köyü’nün batısında yer almaktadır. Kayalardan oyma tüneller, birbirlerine bağlantılı mağaralar oluşturulmuştur. Tahminler üzerine M.Ö. 150 yıllarında yapılan bu mağaralar o dönemde konut olarak kullanılmıştır.

Nemrut, doğu ve batı medeniyetlerinin 2.150 metre yüksekliğinde bir piramitteki kesişme noktasıdır. Dünyanın sekizinci harikası olan Nemrut’un yüksekliği on metreyi bulan kendine hayran bırakan heykelleri, metrelerce yükseklikteki kitabeleriyle, UNESCO Dünya Kültür Mirası içerisinde yerini almaktadır. Dünya Kültür Mirasında yer alan bu şahane yapıtları görmek isterseniz sitemizden Adıyaman’a bir otobüs bileti alabilir, tarihin bu eşsiz eserlerini görmeye fırsat bulabilirsiniz.

Popüler Adıyaman İzmir Seferleri
Adıyaman İzmir Otobüs Firmaları