Amasya Hakkında

Amasya’da yaşıyorsunuz ve belli nedenlerden dolayı şehir dışına çıktınız; şimdi geri Amasya’ya dönmeniz gerekiyor. Ya da, Amasya dikkatinizi çeken bir il ve gidip orayı baştan sona gezmek istiyorsunuz. Amacınız bunlardan biri ise ya da daha farklı ise; sitemiz her türlü isteğiniz doğrultusunda sizlere Amasya otobüs bileti sunmaktadır.

Amasya Otobüs Bileti Fiyatları

Tamamen özel ve güvenli bir şekilde hazırlanmış alt yapımız; dileyen herkesin Amasya için otobüs bileti almasına olanak tanır. Peki, bu konuda bir çok site varken bizim farkımız ne? Neden bizi tercih etmelisiniz? Dilerseniz, bu sorulara basit bir şekilde maddelerimiz ile cevap verelim.

Ayrıcalıklı Hizmetin Esasları

1) Sitemiz, tüm otobüs bileti satışlarını normale oranla çok daha uygun, çok daha indirimli şekilde yapmak adına hareket eder,
2) Özel olarak hazırladığımız ve tamamen bize özel olan alt yapımız sayesinde; tüm bilgileriniz korunu ve sizlere güvenli bir şekilde bilet satın almanız sağlanır.
3) Şaşırtan seviyede hızlı bir yapımız bulunur. Bu sayede, zaman gibi değerli bir unsur hususunda sizlere vakit kaybı yaşatmaz, hızlı bir şekilde biletlerinizi almanızı sağlarız.
4) Kesintisiz bir hizmet anlayışını benimsemiş bir yapımız söz konusudur. Bu doğrultuda, sitemiz her an yayında kalarak; günün her saatinde bilet satın almanız için müsaittir.
5) Sadece basit bir ekran ile sizlere bilet satmak bizim için yetmez. Sizlere, otobüs firmaları ve diğer tüm konular hakkında da bilgi vermek bizim için mühimdir. Bu doğrultuda, editör ekibimiz her zaman sizlere güncel bilgiler sunmaktadır.

Amasya Otobüs Seferleri

Gördüğünüz gibi, her aşamada birbirinden farklı 5 özelliğimiz ile; sizlere Amasya otobüs bileti satın almak istediğiniz anlarda istediğinizden daha fazlasını sunmaktayız. Sizlerde, Hititler döneminden günümüze kadar uzanan bir tarihi serüveni bulunan, Karadeniz Bölgesi içerisinde şirin ve ihtişamlı bir il olan Amasya’yı ziyaret etmek istediğiniz anlarda sitemizden tek bir tık uzağınızda duran biletinizi güven içerisinde satın alabilirsiniz. Eğer, daha önce hiç o bölgeye gitmemiş iseniz; sitemiz, sizlere o bölgeye hizmet sunan tüm otobüs firmaları hakkında ki bilgileri de sunmaktadır. Bu sayede, dilediğiniz vakit hangi firma ile gitmeye karar vermediğiniz anlarda, sitemizden karar vermenize yardımcı olacak bilgilere de ulaşabilirsiniz.

Amasya Otobüs Firmaları

Amasya Mertur –  Mis Amasya Tur

Amasya ismi, eğer biletinizi alıp giderseniz sizlerde yakından göreceksiniz, Amasis adlı bir Amazon kraliçesinden gelir diye anlatılır. Çok heyecan verici ve özel bir hikayesi vardır şehrin isminin. Bu hikayenin yanı sıra, tüm tarihi dokusu ile ilgili bulgular ve kalıntılarda şehrin çeşitli bölgelerinde yer almaktadır. Üstelik, ulaşım ve konaklama hususunda da bir çok farklı seçenek olması, sizlere güvenli ve rahat bir şekilde il içerisinde gezebilme, hareket edebilme şansı sunmaktadır. Malum, ülkemiz her yıl gelişen ve Amasya ili ise bu gelişmeyi yakından takip eden illerimizden biri konumundadır. Ankara Amasya otobüs biletleri için de Ankara ucuz bilet sayfamıza giderek gerekli bilgileri öğrenebilirsiniz. Amasyaya giden otobüs firmaları içinde Varan Turizm ve Ulusoy Turizm firmalarına ait Amasya otobüs bileti www.tikobilet.com adresinde.

Komşuları : Samsun – Çorum – Yozgat – Tokat

İlçeleri :  Suluova – Göynücek – Gümüşhacıköy – Taşova – Hamamözü – Merzifon

Amasya merkezli otobüs firmaları

Merkez ofisleri Amasya ilinde olan  otobüs firmaları

Amasya Kentinde Yazıhanesi Olan Otobüs Firmaları

   
Ağrı Doğu Anadolu Turizm As Ağrı Tur As Bayburt Turizm
As Çumralılar Turizm Asya Tur Aydoğan Turizm
Can Iğdır Turizm Dadaş Turizm Dağıstanlı Turizm
Devran Turizm Doğu Karadeniz Ekspres Doğu Kars
Elazığ Hazar Turizm Erektaş Turizm Eren Turizm
Fındıkkale Has Turizm Hattuşaş
Iğdırlı Turizm İmparator Seyahat İyigün Çarşamba Turizm
Kent Turizm Konset Lider Turizm
Lüks Amasya İtimat Lüks Erova Turizm Metro Turizm
Nevşehir Seyahat Niksarkale Öncü Göreme
Öz Diyarbakır Seyahat Öz Elbistan Seyahat Öz Sivaslılar
Özgül Bafra Özkaymak Özlem Ardahan
Özlem Cizre Nuh Özler Turizm Patnos İtimat
Reşadiye Özlem Sakarya Vib Turizm Sinop Sinay 57
Süzer Tokat Seyahat Tokat Yıldızı
Topçam Turizm Ulusoy Üstün Erçelik
Van Erciş İtimat Van Erciş Sema Varan
Yeni Adana Seyahat Yeni Van Seyahat Yeşil Gümüşhane
Yeşil Sahil Seyahat Zile Barış Turizm Mis Amasya Turizm

 

Amasya kentine giden bir kişi neler yapabilir, neler tadabilir ?

Etli Yemekleri; Sulu Köfte, Sirkeli Ciğer, Pirpirim, Pastırma Gağallemesi, Pastırma, Patlıcan Pehli, Pastırma Pancar, Mumbar-İşkembe, Mıhlama, Göbek Dolması, Madımak, Ciğer Sarması, Keşkek, Etli Bamya ve Bakla Dolması’dır.

Hamur işlerinde ise; Yanuç, Yakasal Böreği, Tepsi Böreği, Sini Su Böreği, Patlıcan Pilavı, Mayalı, Kaypak, Hengel Mantı, Haşaşlı Cevizli Puaça, Haşaşlı Çörek, Eli Böğründe, Ekmek Aşı, Döndürme, Cırıkta Cızlak Akıtma, Bişi, Kabak Kabuklu Pilav, Yağlı Katmer ve Amasya Çöreği’dir.

Tatlılarını; Zerdali Gallasi, Vişneli Ekmek, Unutma Beni, Şeker Böreği, Peluza, Höşmerim, Kalbur Tatlısı, Gömlek Kadayıfı, Gelin Parmağı, Fıın Sütlüç, Elma Tatlısı, Ayva Gallesi, Yuka Tatlısı, Kuymak ve Dene Hasudası oluşturmaktadır. Bu yöresel lezzetlerin tadına bakmak isterseniz bütcenize uygun ucuz otobüs biletlerini sitemizden temin edebilir yediğiniz yemeklerin tadını çıkarabilirsiniz.

Ulaşım

Samsun, Tokat ve Çorum Devlet Karayolu ile Amasya’ya bağlıdır. Aynı zamanda E-5 Karayolu üzerinde bulunmaktadır.

Amasya’ya en yakın hava ve denizyolu ulaşımı 130 kilometre uzaklıkta olan Samsun ilinden sağlanmaktadır. Karayolu otogarı şehir merkezine 1,5 kilometre uzaklık mesafesindedir. Şehir içi ulaşım ise minibüs ve firma servisleri ile sağlanmaktadır.

Amasya, Sivas’a Sivas – Samsun demiryolu üzerinde 261 kilometre, Samsun’a ise 134 kilometre mesafe uzaklıktadır. Şehirde Amasya ve Hacıbayram olmak üzere iki gar, Kızılca, Bovazköy, Hacıbayram, Eryatağı ve Kayabaşı olmak üzere toplam 6 istasyon bulunmaktadır.

Amasya’dan Giden veya Amasya’ya Giden Otobüs Firmaları

Firma Adı Telefon
Amasya Mertur 444 44 05
Lider Turizm 0364 225 07 75
Lüks Amasya İtimat 0358 312 24 85
Topçam Turizm 0356 212 44 41
Amasya Otobüs Firmaları

Amasya Otobüs Firmaları, Telefon Numaraları ve Amasya Otobüs Bileti tikobilet.com’de! En Ucuz Bilet Fiyatları İle Amasya’ya Giden Otobüs Firmaları Burada!

YEŞİLIRMAK nehri ile kollarının suladığı il topraklarında baklagiller, tahıl, tütün, afyon ve şeker pancarı yetiştirilir. Meyvecilik ve
sebzecilik oldukça gelişmiştir.
TARİHÇİLER Amasya’nın varlığını M.Ö. 3000 yılına kadar götürmektedir. Bir süre Pontus devletinin başkenti olmuştur. Osmanlıların önemli bir askeri merkezi olması ve veliahtların idari tecrübe edindirildiği yerlerden biri olması Amasya’ya turizm yönünden önem kazandırmaktadır.
ŞEHİR Osmanlıların Anadolu’ya yerleşmesinden sonra devamlı olarak Osmanlı’nın elinde kalmış ve önemli bir merkez sayılmıştır.

Amasya’ya Giden Ve Amasya’dan Diğer İllere Giden Otobüs Firmaları
Adıyaman Gülaras Aydoğan Can Barış Çağlar
Devran Doğu Karadeniz Ekspres Düzce Güven Elazığ Hazar
Erbaa Seyahat Erektaş Esadaş Fındıkkale
Has Turizm Iğdırlı İstanbul Seyahat Jet Turizm
Kamil Koç Kanberoğlu Kent Turizm Lider Anatolia Seyahat
Lider Turizm Lüks Amasya İtimat Lüks Erova Metro Turizm
Nevşehirliler Seyahat Niksarkale Öncü Göreme Öz Diyarbakır
Öz Elbistan Özgül Bafra Özkaymak Özlem Cizre Nuh
Reşadiye Tur Sahil Seyahat Sakarya Vib Sinop Sinay 57
Süzer Tokat Seyahat Tokat Yıldızı Topçam Turizm
Ulusoy Turizm Üstün Erçelik Van Erciş İtimat Van Erciş Sema
Varan Turizm Yeni Adana Seyahat  

Amasya Otobüs Firmaları Telefon Numaraları

Lüks Amasya İtimat

Merkez: 0358 212 37 25

·         Otogar: 218 39 24- 0533 504 37 29

·         Yüksekokul: 252 85 02

·         Suluova: 417 98 88- 0533 926 05 23

·         Merzifon:0533 504 37 40

·         Ask.Şb. Yanı: 212 46 46-0533 504 37 31

·         Taşova: 312 24 85- 0533 504 37 23 Faks: 312 24 85

 

                                              Mis Amasya Tur

0358 444 10 18

·         Merkez: 218 51 06-218 38 70

·         Dumlutesisleri: 218 88 03

·         Yazıhane: 212 59 59

·         Garaj: 218 38 71

·         Yeniyol: 218 60 25

·         Şeyhcui: 252 70 02

·         Saray: 218 68 48

·         İstasyon: 218 60 24

·         Suluova: 417 78 22

·         Merzifon: 513 18 55

 

Klas Net Seyahat Taşova: 0358 312 37 97
Metro Turizm

0358 444 34 55

·         Otogar: 0358 218 99 47 – 444 34 55
Merzifon: 0358 514 15 15 – 514 19 29

Sahil Yıldızı Seyahat Merzifon: 0533 962 45 07
Tokat Yıldızı Seyahat ·         0358 444 00 90
Suluova: 417 98 98


Amasya otobüs firmaları incelemenizi bitirdiyseniz yukarıdaki bilet arama motorumuz ile Amasya otobüs bileti araması yapabilir ve Amasya’ya giden onlarca otobüs firması arasından dilediğinizi seçebilirsiniz. Amasya otobüs firmaları telefon numaraları ve diğer tüm bilgileri yukarıdaki konumuzdan bulabilirsiniz.

Amasya Göynücek Otobüs Bileti

Amasya Göynücek Otobüs Bileti, Firmaları, Seferleri ve Amasya Göynücek Otobüs Bileti Fiyatları bilgilerini Görerek www.tikobilet.com sitemizden satın alabilirsiniz! Amasya otobüs bileti için sorgulama yapabilirsiniz.

Amasya Göynücek Otobüs Firmaları

Amasya, Göynücek

Amasya ilinin iç kesime bakan ilçesi Göynücek birçok tarihi ticaret yolunun kesiştiği bir noktada bulunmaktadır. ilk yerleşim milattan önce Katolik çağa kadar uzanmaktadır. ilçenin tarihi de Anadolu kadar eskidir. Bunun resmi belgelerce kanıtlanması için hala arkeolojik kazılar devam etmektedir. İlçe tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Bunlar Hitit’ler den başlayarak kimmer İskit ve pers’ler dir.bir dönem roma himayesinde de bulunan bu topraklar Anadolu Selçuklu devleti tarafından ele geçirildikten sonra Türk yurdu olmuştur.

İlçe 1393 yılında Osmanlı yönetimine girmiştir. Göynücek ilk kez 1922 yılında ilçe olarak kabul görmüştür.

Göynücek doğuda tokat ilinin zile ilçesi, batısında orta köy, güneyde Yozgat ilinin aydıncık ilçelerine komşudur. Deniz seviyesinden yüksekliği 450 ile 1100 metre arasında değişen yükseklikleri vardır. İklim bakımından kışlar çok sert olmamakla yağışlı geçmektedir. Yazlar kurak yeryüzü şekilleri bakımından zorlu bir coğrafyası olan Göynücek ilçesi çekerek ırmağı ve çorum ırmağı tarafından beslenmektedir. İlçenin başlıca geçim kaynakları tarım ve hayvancılıktır. Sanayi gelişmemiştir.ilçenin nüfusu 11000’in üzerindedir. Gelenek ve göreneklerine bağlı bir Göynücek nüfusu vardır.

Göynücek’e nasıl gidilir?

Göynücek ilçesi Amasya merkez’e 45 kilometredir. İlçeye ulaşım sorunu yoktur Göynücek eski bir ilçe olduğu için gerekli alt yapı ve yollar bakımından gelişmiştir. Amasya merkezden direk olarak otoyollar vasıtasıyla ulaşılabilir. Kendi araçları bulunmayan vatandaşlar için de Amasya merkez ve Göynücek arası toplu taşıma araçları mevcuttur.

Amasya Gümüşhacıköy Otobüs Bileti

Amasya Gümüşhacıköy Otobüs Bileti, Firmaları, Seferleri ve Amasya Gümüşhacıköy Otobüs Bileti Fiyatları bilgilerini Görerek www.tikobilet.com sitemizden satın alabilirsiniz! Amasya otobüs bileti için arama sorgulama yapabilirsiniz.

Amasya Gümüşhacıköy Otobüs Firmaları

Amasya, Gümüşhacıköy

Daha önceki adı hacıköy olan ilçe, gümüş nahiyesiyle birleştikten itibaren Gümüşhacıköy olarak anılmaktadır. Amasya ilinin en batısındaki ilçedir. Doğuda Merzifon’a komşu olan ilçemiz kuzey ve güneyden Samsun ve Çorum illeriyle çevrilidir. İlçenin topraklarının kuzey kesimleri dağlıktır. İlçenin su ihtiyacı bu dağlık kesimlerden doğan irili ufaklı küçük çaylar tarafından karşılanmaktadır. Birçok medeniyete ev sahipliği yapmış olan Gümüşhacıköy sırasıyla Doğu Roma, Kimmer’ler ve daha sonra Selçuklular tarafından fethinden itibaren bir Türk yurdu olarak tarih sayfalarında yerini almıştır. Osmanlı himayesine girmesiyle ticaretin gelişmesi için ilçeye bedestenler yapılmış Avrupa ve diğer memleketlerden gelen tüccarların daha rahat ticaret yapabilmeleri için desteklemelerde bulunulmuştur.

İlçenin rakımı 810 metredir. Başlıca geçim kaynaklarından olan tarımın geliştirtmesi ve sulu tarım yapılabilmesi için ilçede irili ufaklı sulama göletleri bulunmaktadır. ilçede yükseltiye bağlı olarak değişen bir karasal iklim hakim olmamakla Karadeniz iklim’ide etkilidir. Sanayi anlamında pek gelişmemiş olmakla birlikte birkaç adet küçük çaplı fabrika bulunmaktadır.

Akarsu boylarında yetiştirilen elma ilçenin başlıca gelir kaynaklarındandır. Hayvancılık gelişmiş olup ekonomisinde büyük yer tutar.ilçe de ayrıca manganez yatakları da mevcuttur.

Nüfus bakımından kalabalık olan ilçe 23000 kişiden fazla bir nüfusa sahiptir.

Gümüşhacıya nasıl gidilir?

Samsun İstanbul yolunu güney kıyısında bulunan Gümüşhacıköy ilçesi Amasya iline 67 km uzaklıkta olup ilçe merkezi Orta ve Doğu Karadeniz’i Trakya bölgesine bağlayan ana yolun üzerine kuruludur. Kentsel planlamaya önem verilen yapılaşmasında ulaşım kolayca sağlanmaktadır.

Amasya Hamamözü Otobüs Bileti

Amasya Hamamözü Otobüs Bileti, Firmaları, Seferleri ve Amasya Hamamözü Otobüs Bileti Fiyatları bilgilerini görerek www.tikobilet.com sitemizden satın alabilirsiniz! Amasya otobüs bileti için arama sorgulama yapabilirsiniz.

Amasya Hamamözü Otobüs Firmaları

Amasya, Hamamözü

Hamamözü vadisinde yerleşim Hititler dönemine kadar uzanmaktadır. Kızılırmak vadisi ve eski yerleşim yerlerine yakınlığına bakıldığında gerekli araştırmaların yapılması neticesinde daha çok tarihi bilgiye erişilebileceği aşikârdır. Roma’lılar için mühim bir yerleşim yeri olan Hamamözü’n de Romalılardan kalma ılıcalar ve yazılı eserlere rastlamak mümkündür.

Amasya ilinin nüfus bakımından en küçük ilçesi olan Hamamözü ilçesidir. Hamamözü ilçesi Amasya ilinin kaplıca ve termal kaynaklarıyla ünlü olan ilçesidir. 90’lı yılların sonlarında yapılan turistik yatırımlar sayesinde yöre turizmine kazandırılmış birçok otel ve benzeri işletmeler vardır. Hamamözü ilçesi aynı zamanda yetiştirdiği güreşçilerle de ulusal ve uluslar arası bir üne sahiptir.

Hamamözü 1879 Osmanlı- Rus savaşına kadar büyük bir çiftlik olarak kullanılmaktaydı. Bu savaştan sonra kuzeyden göç eden Çerkez nüfusu tarafından satın alınarak buradaki halihazırda yaşayan halkın büyük çoğunluğu Gümüşhane ve çevre yerleşim alanlarına göç etmiştir. Çevresi dağlık olan ilçenin kuzeyinde Gümüşhacıköy güneyinde ise Laçin ve çorum ili bulunmaktadır. İlçe olmadan önce Gümüşhacıköy’e bağlı olan bir belde durumdaydı daha sonrasında 1991 yılında ilçe olmuştur. Ilıman kara ikliminin hâkim olduğu Hamamözü ilçesinin başlıca geçim kaynağı olan tarım ve hayvancılık Kızılırmak vadisine yakınlığı sayesinde kolayca ifşa edilebilmektedir. Son verilere göre ilçede 6000 den fazla yaşayan vardır.

Hamamözü’ne nasıl gidilir?

Amasya merkeze 90 km olan Hamamözü ilçesi çorum il merkezi’ ne de 43 km dir. İlçeye ulaşım Ankara- Samsun otoyolunu kullanarak Gümüşhacıköy sınırları içersinden gecen otoyoldan sağlanmaktadır. İlçeye ulaşım toplu taşıma araçlarıyla da oldukça basit olup Amasya merkez ve Hamamözü ilçesi arasında ulaşımı sağlayan toplu taşıma sistemleri mevcuttur.

Amasya Merzifon Otobüs Bileti

Amasya Merzifon Otobüs Bileti, Firmaları, Seferleri ve Amasya Merzifon Otobüs Bileti Fiyatları bilgilerini görerek www.tikobilet.com sitemizden satın alabilirsiniz! Amasya otobüs bileti için arama sorgulama yapabilirsiniz.

Amasya Merzifon Otobüs Firmaları

Amasya, Merzifon 

İlçenin tarihi yapılan araştırmalara göre İsa’dan önce 5500 yıllılarına kadar dayanmaktadır. İlçenin adı milattan önce 700 yılında o dönemde vali olarak bulunan Barsevinç’in kendi adını taşıyan bir yerleşim yeri inşa etmesine dayanmaktadır. Zaman içinde çeşitli değişimlere uğrayarak bugünkü Merzifon adını almıştır. Farsça kökenli bir kelimedir.

Tarih boyunca sayısız medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Sahip olduğu göller ve verimli ovasıyla 7000 yıl öncede insanların dikkatini çekmiş ve tarih boyunca yerleşim yeri olarak tercih edilmiştir.

Karadeniz ve Orta Anadolu’ya giden yolların Merzifon’dan geçmesi buraya ‘bin köy’ yöresi denilmesine neden olmuştur. Bu bölgede yapılan arkeolojik kazılarda birçok tarihi eser ve kalıntı bulunmuştur. Hitit’lerden sonra kalan yerleşim yerlerine yerleşen frigler’e ait de birçok eser vardır. Birçok medeniyetten sonra en son Osmanlı toprakları içinde kalan Merzifon ilçesi birçok Osmanlı mimari eserleri de mevcuttur.

Milli mücadele döneminde Merzifon ilçesi Mustafa Kemal ve arkadaşlarının örgütlenmesi ve ilerlemesi aşamasında cok faydalı bir konjuktüre sahipti. Yöre insanları Rumlar ve diğer işgalci kuvvetlerin eziyetlerinden bıktıkları için mili mücadeleye destek olmuşlardır. İlçenin 1 beldesi ve 69 köyü bulunmaktadır. Toplam nüfusu son verilere göre 70000’in üzerinde dir. Aynı zamanda ilçede Hava Alanı bulunmaktadır. 2008 yılında hizmete açılmış olan hava alanı ilçe merkezine 6 km dir.

Havaalanı 120000 den fazla yolcu kapasitesine sahip olup ilçenin ekonomisine büyük katkı sağlamaktadır.ilçenin ekonomisinde tarım ve hayvancılık önemli yer tutar toprakları geniş ve verimli olması nedeniyle iç pazarda üretime katkısı büyüktür.

Ayrıca dokumacılık sanayide çok gelişmiştir.

Merzifon’a nasıl gidilir?

Karayolu ulaşım ağı çok gelişmiştir. Karadeniz ve Orta Anadolu bağlantı noktasında bulunması nedeniyle ulaşım çok gelişmiştir. Bölgeye ulaşım daha çok Merzifon ilçesi üzerinden sağlanmaktadır. Ayrıca ilçede bulunan havaalanı na her sabah ve akşam İstanbul’dan uçak seferleri bulunmaktadır.

Amasya Suluova Otobüs Bileti

Amasya Suluova Otobüs Bileti, Firmaları, Seferleri ve Amasya Suluova Otobüs Bileti Fiyatları bilgilerini görerek www.tikobilet.com sitemizden satın alabilirsiniz! Amasya otobüs bileti için arama sorgulama yapabilirsiniz.

Amasya Suluova Otobüs Firmaları

  • Aydoğan Turizm Amasya telefon numarası
  • Tokat Seyahat
  • Barış Turizm

Amasya, Suluova

Suluova’nın tarihi isa’dan önce 2000 yıllara kadar dayanmaktadır. Alman kazıbilimciler tarafından yapılan araştırmalar doğrultusunda diyebiliriz ki Suluova tarihi Hitit’ler e kadar dayanmaktadır. Daha sonra tarihi sıralama diğer yakın bölgelerde olduğu gibi Suluova’da da devam etmiş Frigler,Lidyalılar,Persler,Roma, Bizans ve son olarak Osmanlı yönetimine girmişlerdir.

Suluova ismini almada önce suluca ismiyle anılmaktaydı.1946 yılında Suluova adını aldığı resmi kayıtlardan anlaşılmaktadır. Suluova 1957 yılında ilçe yapılmıştır. Suluova’nın batısında Merzifon ovası bulunmaktadır.ilçenin en büyük su kaynağı olan tersakan kayanağını Ladik gölünden alır. Deniz seviyesinden yüksekliği 517 metredir. İklimi bulunduğu coğrafi konum nedeniyle geçiş iklimidir.yağışlar daha çok ilk bahar ve kış aylarında düşer.Tarım hayvancılık ve ormancılık başlıca geçim kaynaklarındadır. Yerleşim ova köyleri ve dağ köyleri olmak kaydıyla dağınıktır. Ova köyleri tarıma dayalı bir yaşam grafiği çizmektedirler. Dağ köyleri buna keza ormancılık ve hayvancılıkla geçimlerini sağlarlar. . Suluova zengin yeraltı kaynaklarına sahiptir bunlardan başlıca sı linyittir. Artan nüfus ve tüketim sonucu genç nüfus yörede bulunan endüstriyel yatırımlarda çalışmaktadır. Son yapılan nüfus sayımları verilerine dayanarak ilçe merkezinde 40000’den fazla insan yaşamaktadır.

Suluova’ya nasıl gidilir?

Suluova ilçesi Türkiye’nin her yerine bağlantısı olan kara ve demiryolu güzergahlarının geçtiği bir noktaya kurulmuştur. Deniz taşımacılığı ve hava taşımacılığı içinse Samsun şehrine 100 km uzaklıktadır. Ayrıca ilçeden geçen demiryolu hattından her gün doğu batı istikametinde ulaşım ve taşımacılık hizmeti veren tren seferleri vardır.ilçe merkezine yaklaşık 3 km olan tren istasyonları sayesinde Türkiye’nin her yerine demiryolu ulaşımı mevcuttur.

Suluova ilçesi Amasya merkeze karayoluyla 25 km mesafeye sahiptir. Koy ve beldeler dahil Amasya merkeze toplu taşıma sistemleri mevcuttur. Ayrıca Suluova ilçesi konum itibariyle Adana, Tokat,Sivas şehirlerini Karadeniz’e bağlayan bir karayolu ağının tam merkezindedir.

Kısaca ulaşım kolay ve rahattır.

Amasya Taşova Otobüs Bileti

Amasya Taşova Otobüs Bileti, Firmaları, Seferleri ve Amasya Taşova Otobüs Bileti Fiyatları bilgilerini görerek www.tikobilet.com sitemizden satın alabilirsiniz! Amasya otobüs bileti için arama sorgulama yapabilirsiniz.

Amasya Taşova Otobüs Firmaları

Amasya, Taşova

Yeşilırmak vadisine kurulmuş olan Taşova ilçesi Erbaa, Niksar, Reşadiye’nin içinde bulunduğu verimli toprakların batısında yer alır. Güney de tokat ilinin Turhal ilçesi doğusunda Erbaa batıda Amasya ve Samsun’la çevrilidir. Eski adıyla Ugure olarak bilinen Taşova birçok medeniyetin himayesi altına girmiştir. Bölgeye ilk olarak Hititler hakim olmuştur.Kesin tarih verecek olursak eğer milattan önce 1650 Taşova ve çevresine hakim olmuşlardır.Daha sonra sırasıyla frig’ler, kimmer’ler, medler’in hakimiyeti görülmüştür.

Makedonya’nın Anadolu’yu işgalinden sonra Makedon hâkimiyetine girdi. Bu krallığın dağılmasıyla bölgede Rumlar tarafından kurulan Pontus krallığına bağlanmıştır. Taşova Amasya’nın roma imparatorluğuna katılmasıyla 395 yılında Roma’ya katıldı.712 yılına kadar Roma hakimiyetinde kalan bölge daha sonra Arapların eline geçmiştir. Bu tarihten itibaren Türkler tarafından ele geçirilene kadar Arap diyarı olarak kalmıştır. Osmanlı döneminde sancak olarak geçen tokat’a bağlı köy olarak belgelerde geçen Taşova devletin yıkılışına kadar öyle kaldı. Hali hazırda yapılan ve yapılmakta olan tarihi araştırmalar ışığında birçok esere ulaşılmış ve koruma altına alınmıştır. Milli mücadele döneminde pek çok Rum eşkıyalarının saldırısına maruz kalan Taşova kurtuluştan sonra bu çetelerden arındırılarak tamamen Türk yurdu haline geldi. Daha önce tokat iline bağlı bulunan ilçe 1953 yılında alınan kararla hizmetlerin aksaması sebebiyle Amasya iline dâhil edilmiştir yıl 1953.Toplam nüfus son verilere göre 32000’in üstündedir. Nüfusun büyük kısmı kırsal kesimde yaşamaktadır.

İlçenin rakımı 231 metredir ama bu arazi şartlarına göre değişiklik gösterir. Yeşilırmak nehri ilçeyi ortadan ikiye bölerek akar. Verimli topraklara sahip olan ilçenin başlıca geçim kaynağı olan tarım son yıllarda verimli topraklar üzerine yapılan yanlış yerleşim uygulamalarıyla zarar görmüştür. İlçe halkı buna alternatif olarak geçiminin büyük kısmını ticaretten sağlamaktadır. İklim yapısı Karadeniz ve iç Anadolu ikliminden etkilenerek yer yer değişmek suretiyle ılıman iklimdir.

Taşova’ya nasıl gidilir?

Karayoluyla ulaşım en  kolay yoldur çünkü ilçenin çok yakınından geçmekte olan E80 karayolu düzce ilinden başlayıp Gürbulak sınır kapısına kadar uzanmaktadır buda ulaşımı hayli kolaylaştırmaktadır. Ayrıca hava ve deniz taşımacılığı için ilçe Samsun iline 125 km mesafededir. Bir diğer alternatif güzergah ise Samsundan güneye inen ve Amasya’dan geçen Doğu Anadolu demir yolu hattı da ulaşıma farklı bir seçenek katmaktadır.

Haritada Amasya