Ankara Amasya Otobüs Bileti

Ankara Amasya Otobüs Bileti Satan Otobüs Firmaları Telefon Numaraları ile gerekli işlemlerinizi yapabilir ya da Ankara Amasya otobüs biletinizi www.tikobilet.com sitemizde satın alabilirsiniz. Ankara otobüs bileti sayfasından diğer otobüs firmalarını da görebilirsiniz.
Ankara Amasya Lüks Amasya İtimat Telefon Numaraları

 • Aşti Otogarı    Lüks Amasya İtimat  0312 224 05 00
 • Amasya otogarı   Lüks Amasya İtimat  0358 218 39 24

Mis Amasya Tur

Erbaa Seyahat

Ankara Amasya Kamil Koç Turizm İrtibat Numaraları

 • Aşti otogarı Kamil Koç 444 0 562
 • Ankara ulus Kamil Koç 0312 311 19 20
 • Merzifon otogarı Kamil Koç 0358 513 30 30

Ankara Amasya Lüks Bayburt Seyahat Telefon Numaraları

 • Aşti otogarı Lüks Bayburt Seyahat 0312 224 06 69
 • Amasya otogarı Lüks Bayburt Seyahat 444 69 69

Lüks Erova Turizm

Metro Turizm

Niksarkale Turizm   

Ankara Amasya Reşadiye ses turizm 

 • Aşti otogarı Reşadiye ses turizm   0312 224 09 60
 •  Taşova otogarı Reşadiye ses turizm0358 312 18 33
 • Reşadiye otogarı   Reşadiye ses turizm      0356 461 50 60

Tokat Seyahat

 Ankara Amasya Topçam turizm

 • Aşti otogarı Topçam turizm  tel no      0312 224 17 60
 • Ankara kızılay Topçam turizm    0312 419 00 96
 • Amasya otogarı    Topçam turizm  0358 213 02 39

Ulusoy Turizm 

Ankara Amasya Otobüs Bileti

Ankara Amasya Otobüs Bileti, Seferleri, Firmaları, Ucuz Bilet Fiyatları ve Ankara’dan Amasya’ya Giden Otobüs Firmaları Bir Tık Ötede!

Adı nereden gelir?
Amasya’yı, tarihin efsanelere karıştığı çok eski çağlarda, Amazonların kurduğu söylenir. Bu güzel kentimizde tarih çağını açan Hititlerden kalma belgelere göre, Amasya’nın adı, Amazonların güzel kraliçesi Amas’tan hatıra kalmıştır.

Görülecek Yerleri:

Borabay Gölü: Amasya’ya 65 kilometre çeker. Etrafı, göz alabildiğine uzanan salkım söğütler, çam ve kestane ağaçlarıyla, doyulmaz güzellikler içindedir.

Pehlivan Çayırı: Merzifon’un ünlü mesiresidir. Bol yeşillik içinde uzanır. Gürül gürül akan soğuk pınarları, nice efsaneye konu olmuştur.

Germece Oluk: Merzifon’un Paşa deresi kıyısındadır. Havası nefistir. Etrafını saran, türlü ağaçların meydana getirdiği koru, kuş cıvıltıları içinde cennetten bir köşe gibidir. Suyuna “Karpuz çatlatan” derler.

Ferhat Kanalı: Koca bir halk öyküsü olan Ferhat efsanesine göre, Ferhat’ın kayaları oyarak meydana getirdiği su kanalıdır. Amasya’nın ünlü mesireleri arasında ayrı bir önem taşır.

Amasya Kalesi: Eski çağlardan kalan ve Roma, Bizans, Selçuk, Osmanlı devirlerinde geniş ölçüde onarılan ünlü kaleden Amasya çok güzel görünür. Yakın zamana kadar kaleye çıkmak zordu. Amasya Belediyesi’nin geçen yıl açtığı yol, kaleyi Amasya turizmine yeniden kazandırdı.

Kaya Mezarları: Amasya’nın hemen kenarında, yükselen yalçın kayalar üzerinde, Eski Yunan’dan kalma, irili ufaklı, tam 18 “Kaya mezarı” vardır. Amasya’ya bambaşka bir hava veren bu tarihi anıtlara kolayca çıkabilirsiniz. Bunlardan en ünlüsü “Aynalı mağara”dır. Güneş vurdukça ayna gibi parlar. Adını, bu şahane görünüşünden almıştır.

Beyazıt Kütüphanesi: Amasya’da Sultan 2.Beyazıt adına 1486’da yapılan ve nefis bir Osmanlı eseri olan camiin yanındadır. Kütüphanede, 20 bin cilt eser vardır ve bunlar arasında papirüs üzerine yazılmış olan Hazreti Osman’ın Kur’an-ı Kerimi eşsiz bir değer taşır.
Şehzadeler Türbesi: 1410’da Çelebi Sultan Mehmet tarafından yaptırılan ünlü bir sanat eseridir. Türbede birçok Osmanlı şehzadesi yatar.

Bedesten: Sultan Beyazıt’in Amasya’ya kazandırdığı eserler arasındadır. 4 kapısı vardır ve Osmanlı mimarisinin zarif özelliği ile büyük ilgi çeken köşelerden biridir.

Bimarhane: İlhanlılardan kalma bir “şifaiye”dir.

Ulaşım Durumu: Sivas – Samsun demiryolu hattı, Amasya’dan geçer. Amasya’yı ilçelerine ve komşu illere bağlayan karayolu iyi ve bakımlıdır.

Ankara Amasya otobüs bileti alımlarınızda www.tikobilet.com sitemizi tercih ettiğinizde en ucuz Ankara Amasya otobüs seferleri ayağınıza gelmiş olacak. Böylece hem Ankara’dan Amasya’ya giden otobüs firmaları bilgilerine ulaşabilir hem de bütçeniz için en uygun Ankara Amasya otobüs bileti fiyatları ile en ekonomik şekilde Amasya’ya yolculuk yapabilirsiniz.

Popüler Ankara Amasya Seferleri
Ankara Amasya Otobüs Firmaları