Ankara Çorum Otobüs Bileti

Ankara Çorum Otobüs Bileti, Seferleri, Firmaları, Ucuz Bilet Fiyatları ve Ankara’dan Çorum’a Giden Otobüs Firmaları Bir Tık Ötede!

Çorum ilimiz, İç Anadolu ile Karadeniz bölgesinin birleştiği yerde uzanır. Çankırı, Kastamonu, Sinop, Samsun, Amasya, Yozgat ve Ankara illeriyle çevrilidir. İlin kuzey ve kuzeydoğusu, yani Karadeniz bölgesinde kalan kısımları çok dağlıktır, İç Anadolu bölgesinde kalan ve Kızılırmak ile kollarının suladığı arazi ise, geniş düzlüklerle kaplıdır.

Görülecek Yerleri

Çatak Koruluğu: Çatak köyü yakınındadır. Çorum’a 22 kilometre çeker. Yolu iyidir. Korulukta modern turistik tesisler kurulmuştur. Ünlü bir mesiredir.

Hacılar Hani Çamlığı: Meşelik ve çamlık nefis bir köşedir. Çorum’a 30 kilometredir. Çorum’dan her zaman vasıta bulabilirsiniz. Başlıca mesireler arasındadır.

Park Ormanı: Çorum – Samsun asfaltı üzerindedir, mesafe Şehre 8 kilometre çeker. Çorum’un gezi yerlerinden biridir. Çok güzel düzenlenmiştir.

Çorum Parkı: Çorum – Samsun asfaltı üzerindedir. 1884‘te kurulan park yıldan yıla çok zengin bir dinlenme köşesi haline getirilmiştir. Yazın püfür güfür eser ve çiçekler arasında, ağaçlar altında nefis dinlenme yerleri vardır.

Tarihi Camiler: Ulucami, Çorum’un en büyük camisidir. Selçuk Sultanlarından Alâettin Keykubat’ın azat edilmiş kölelerinden Hayrettin Hazır tarafından, bir şükran borcu olarak yaptırıldığı söylenir. İnayetullah Hanirahmet camii. Karakeçili ve daha birçok cami, Selçuklu ve Osmanlı çağının zarif sanat özelliklerini taşır.

İklim ve Ekonomisi

Kara ikliminin bakim olduğu Çorum’da yazlar sıcak ve kurak geçer kışlar çok soğuk ve karlıdır.

İlin başlıca tarım alanı, akarsu boylarındaki ovalardır. Bu ovalarda bol bol buğday, arpa ve şekerpancarı yetişir. Karadeniz bölgesine giren dağlar ise, göz alabildiğine ormanlıktır. Orman ürünleri de. ilin gelir kaynakları arasında önemli yer tutar. Çorumda hayvancılık, tarımdan çok daha ileridir. Hayvan ürünleri, Türkiye ekonomisine, yılda 150 milyon liralık bir katkıda bulunur. İlin başlıca sanayi kuruluşu, çimento fabrikasıdır. Yeraltı zenginlikleri arasında ise. öteden beri işletilen büyük linyit yatakları, ünlüdür. Ata yadigarı bir sanat olarak bakırcılık çok gelişmiştir. Son yıllarda, bakır işçiliği, turistik bir nitelik kazanarak, yurdumuza büyük döviz kaynağı olmaktadır.

Ankara Çorum otobüs bileti alımlarınızda www.tikobilet.com sitemizi tercih ettiğinizde en ucuz Ankara Çorum otobüs seferleri ayağınıza gelmiş olacak. Böylece hem Ankara’dan Çorum’a giden otobüs firmaları bilgilerine ulaşabilir hem de bütçeniz için en uygun  Ankara Çorum otobüs bileti fiyatları ile en ekonomik şekilde Çorum’a yolculuk yapabilirsiniz.

Popüler Ankara Çorum Seferleri
Ankara Çorum Otobüs Firmaları