Ankara Diyarbakır Otobüs Bileti

Ankara Diyarbakır otobüs bileti satan otobüs firmaları telefon numaraları birçok işleminizi otogara gitmeden halledebilirsiniz.

Can Diyarbakır

Has Diyarbakır Seyahat

Öz Diyarbakır Seyahat

Özlem Diyarbakır

Star Diyarbakır

Lider Siirt Seyahat

Siirt Petrol Turizm

Star Batman Seyahat

Yeni Diyarbakır

Ankara Diyarbakır Otobüs Bileti

Ankara Diyarbakır Otobüs Bileti, Seferleri, Firmaları, Ucuz Bilet Fiyatları ve Ankara’dan Diyarbakır’a Giden Otobüs Firmaları Bir Tık Ötede!

Görülecek Yerleri

Diyarbakır Kalesi: Ne zaman yapıldığı kesinlikle bilinmeyen ve tarihi çok eskiye uzanan kale, dünyanın “Ayakta kalan en büyük şehir surları” olarak ünlüdür. Surların uzunluğu 5 km.’dir. Yüksekliği yer yer 10-12 metre arasında değişir ve kalınlığı çok yerde 4-5 metreyi bulur. Surların 82 burcu, 4 ana kapısı vardır.

Birklin Mağarası: Diyarbakır – Genç yolu üzerinde, nefis bir mesiredir. Dicle’nin önemli bir kolu olan Birklin suyu, bu mağaradan doğar. Etrafı doyulmaz güzelliklerle çevrilidir. Diyarbakır yöresine yolu düşenler, bu güzel köşeyi görmeden geçemez.

Malabadi Köprüsü: Silvan dolayındadır. 12. yüzyılda yapılmıştır ve Ar- tuklu’lardan yadigârdır. Orta Doğu ve Balkanlarda, bu kadar büyük kemeri olan bir başka köprü yoktur. Kemerinin altına, Aya- sofya’nın koca kubbesi sığabilir.

Atatürk Köşkü: Diyarbakır’da, etrafı koruluk olan ve püfür püfür esen, güzel bir mesirede yükselir. Büyük Atatürk’ün, I. Dünya Savaşı’nda ordu komutanıyken kaldığı bina, sonradan Atatürk Müzesi haline getirilmiştir.

Gözegöl Göleti: Diyarbakır’a 25 km. çeker. İçme ve sulama için yapılan suni bir göldür. Etrafı pek güzel düzenlenmiştir. Biiyük rağbet gören bir piknik yeridir. Yolu iyi, vasıtası boldur.

Karayolu: Yurdun bütün illeriyle bağlantısı asfalt yollara dayanan Diyarbakır; Adana’ya 536, Ankara’ya 863 Bursa’ya 1244, Hatay’a 525 İstanbul’a 1301, İzmir’e 1409 Mardin’e 95, Sivas’a 547, Şanlıurfa’ya 187, Yozgat’a 719 kilometre uzaklıktadır.

Genel Durumu

Denizden yüksekliği 660 metre olan Diyarbakır sıcağı çok bir bölgedir. Bu nedenle yaz aylarında güç dayanılır gündüz saatleri geçirilir. Sıcaklık hazirandan eylüle kadar devamlı 30 derece ortalamasındadır. Temmuz ve özellikle ağustosta 4oC derece bile aşılır.

RÜZGAR : Kuzey yönden esen rüzgar bütün ili etkisi altına alır. Yaz aylarında akşam üzerleri bu rüzgar biraz serinlik verir.

YAĞMUR: Bahar ve kışın yağan yağmur, yaz aylarında bu bölgede hiç görülmez.

HAVA DURUMU : Yılın 140-150 günü tam güneşli, 14C-15C günü parçalı bulutlu fakat sıcak 60-70 günü de kapalı ve yağışlı geçer.

Ulaşım Durumu:Haydarpaşa – Kurtalan demiryolu Diyarbakır’dan geçer. Diyarbakır ili evsaflı yollarla Urfa ve Mardin’e, nispeten iyi sayılacak yollarla Bitlis, Elâzığ ve Bingöl’e bağlıdır. Diyarbakır’a muntazam uçak seferleri yapılır.
Turistik Aylar : kış çok soğuk, yaz çok sıcak geçer. Bu yüzden ilkbahar ve sonbahar Diyarbakır yöresini gezmek için en güzel mevsimlerdir.
Milli Kıyafetler: Yollu, işlemeli veya beyaz mintan, üstüne yelek, belde kuşak, ayakta şalvar ağır basar. Kadınlarda “kofi” denilen başlıklar, zübuu denilen renk renk desenli entariler pek güzeldir.
Yöresel Oyunlar : Halay, çepik, esmer, delilo, tik, gırani, lorke ve çaçan yaygındır.
Neleri Ünlü: Karpuz, kavun, kuyumculuk.
Yemek ve Tatlılar: Mumbar, duvaklı pilâv, narlı ve narsız içli köfte ile Nuriye tatlısı ünlüdür.

Ankara Diyarbakır otobüs bileti alımlarınızda www.tikobilet.com sitemizi tercih ettiğinizde en ucuz Ankara Diyarbakır otobüs seferleri ayağınıza gelmiş olacak. Böylece hem Ankara’dan Diyarbakır’a giden otobüs firmaları bilgilerine ulaşabilir hem de bütçeniz için en uygun Ankara Diyarbakır otobüs bileti fiyatları ile en ekonomik şekilde Diyarbakır’a yolculuk yapabilirsiniz.

Popüler Ankara Diyarbakır Seferleri
Ankara Diyarbakır Otobüs Firmaları