Ankara Siirt Otobüs Bileti

Ankara Siirt Otobüs Bileti, Seferleri, Firmaları, Ucuz Bilet Fiyatları ve Ankara’dan Siirt’e Giden Otobüs Firmaları Bir Tık Ötede!

Siirt yöresinde ‘ Cıgor Şenliği” ile “Yumurta Bayramı” pek ünlüdür. “Cıgor” deyimi “Çıkgör” anlamına gelir. Her yıl şubat ayında yapılan ve 3 gün süren bu şenlikler boyunca Siirtliler, özellikle Bütan çayı kıyısındaki Resul Hacer mağaralarına giderler. Mağaraların bulunduğu sarp kayalar arasında büyük sofralar1 kurulur, çalgılar, çengiler coşar.
“Cıgor”un bir özelliği vardır: İlk gün erkekler, diğer günlerde de kadınlar, yalçın kayalara tırmanır, Nergis çiçekleri toplarlar Hem girdiği eve ilkbaharın uğurunu getirir, hem de misk gibi kokar.
Yumurta Bayramı” da her yıl mayıs ayında kutlanır. Bütün evlerde renk renk yumurta kaynatılır. Arada nişan varsa, erkek tarafı, kız tarafına tepsi tepsi yumurta gönderir. Sokaklarda, çarşı köşelerinde, panayır yerlerinde yumurta tokuşturmak adettir Yumurta Bayramı dolayısıyla Siirt’te, Şeyh Halil-ül Ferd dolayında güzel bir bayram yeri de kurulur. Türküler, oyunlar, koşular, yarışlarla o günlerde Siirt’in bambaşka neşesi vardır.
Yumurta Bayramında ayrıca, “Şihril Memalik” denilen eğlenceler de özellik taşır. Oğlunu nişanlayan aileler, müstakbel gelinlerini alıp Şeyhül Türki Tepesinin yamacına, Şeyh Osman mevkisine gelirler.

Siirt Kaplıcaları kadın hastalıklarına karşı pek şifalıdır
Siirt kaplıcaları, kadın hastalıklarına karşı pek şifalıdır. Aynen bütün bu sıcak kaynakların, başta romatizma olmak üzere her derde iyi geldiği de, raporlarla tespit edilmiştir.
Ünlü kaplıcalar: Siirt’teki Sağlarca. Eruh ilçesindeki Hısta, Siirt dolayında Kulacık köyündeki Lif ve Şırnak yakınlarında ilçesindeki Bestemeremi’dir
Bunlardan Sağlarca kaplıcası, 1943’te derli toplu bir programla ele alınmış ve etrafına güzel tesisler yapılmıştır. Şiirt’e 15 kilometre çeken Sağlarca ya hem günü birliğine gidip dönmek, hem de etrafındaki tesislerde konaklamak mümkündür.
Diğer kaplıcalar için genellikle köy misafir odalarından, va koy evlerinden faydalanılır.
Siirt’ten inanışlar
Siirt’te haîkm çoğu, evliyaların nice şifa dağıttığına inanır. Bu yüzden türbeler, önemli ziyaret yerleridir. Ünlü türbeler genellikle il merkezindedir: Halep yolu üzerinde bulunan Şeyh Musa Türbesi, eli ayağı tutmayan hastaların getirildiği bir kösedir. Siirt’in giriş yolu üzerinde yatan Şeyh için ‘baş ağrılarını bıçak gibi keser” derler , Şeyh Türki Türbesi, Hicaz yolcusu olanların uğrağıdır.
Sıtmaya Karşı
Ülkü mahallesindeki Şeyh Halefi Türbesinin yanında bir kuyu vardır Bu kuyudaki suyun, sıtmaya içi geldiği rivayet edilir. İnönü mahallesinde yatan Şeyh-ül Honmi’nin yanında, tatlı suyuyla yıkananların kurdeşenden kurtulduğu söylenen bir başka kuyu da ünlüdür.

Ankara Siirt otobüs bileti alımlarınızda www.tikobilet.com sitemizi tercih ettiğinizde en ucuz Ankara Siirt otobüs seferleri ayağınıza gelmiş olacak. Böylece hem Ankara’dan Siirt’e giden otobüs firmaları bilgilerine ulaşabilir hem de bütçeniz için en uygun Ankara Siirt otobüs bileti fiyatları ile en ekonomik şekilde Siirt’e yolculuk yapabilirsiniz.

Ankara Siirt Otobüs Bileti Satan Firmalar

Ankara Siirt otobüs bileti satan otobüs firmaları telefon numaralarını arayarak şubelerden gerekli bilgileri edinebilirsiniz. Ankara otobüs bileti ve Siirt otobüs bileti almak ww.tikobilet.com ile çok kolay.

Siirt Petrol Turizm Ankara Siirt Telefon Numaraları

  • Siirt Petrol Turizm Aşti Otogarı Tel No 0312 224 01 56
  • Siirt Petrol Turizm Siirt Otogarı Tel No 0484 223 35 85
  • Siirt Petrol Turizm Siirt Merkez Tel No 0484 223 16 16

Lider Siirt Seyahat Siirt Ankara Telefon Numaraları

  • Lider Siirt Seyahat Aşti Otogarı 0312 224 14 70
  • Lider Siirt Seyahat Siirt Otogarı 0484 224 09 49
  • Lider Siirt Seyahat Siirt Merkez 0484 223 33 33

Metro Turizm Ankara Siirt Telefon Numaraları

  • Metro Turizm Aşti Otogarı 0312 224 06 92
  • Metro Turizm Siirt Otogarı 0484 223 87 8
  • Metro Turizm Ankara Kızılay 0312 419 37 71 – 72
Popüler Ankara Siirt Seferleri
Ankara Siirt Otobüs Firmaları