Antalya Adıyaman Otobüs Bileti

Antalya Adıyaman Otobüs Bileti

Antalya Adıyaman Otobüs Bileti, Seferleri, Firmaları, Ucuz Bilet Fiyatları ve Antalya’dan Adıyaman’a Giden Otobüs Firmaları Bir Tık Ötede!

Adıyaman Adı nereden gelir?

Adıyaman yakınında Pirin mağaraları adıyla ünlü bir köşe vardır. 1938’e kadar yurdumuzda herkes bu mağaraları insanüstü harikalar sanırdı. O tarihte, yabancı ülkelerden Anadolu tarihini incelemek için gelen arkeoloji uzmanları, Pirin mağaralarını görünce hayretten donakaldılar. Bunlardan Alman Profesörü Pittard, Adıyamanlılara,
– Siz, dünyanın en mutlu insanlarısınız. Çünkü ilk insanların yaşadığı bir yörede yaşıyorsunuz demekten kendini alamadı. Çünkü bu mağaralar, tabiat etkenleriyle değil, Yontma Taş Devri insanının henüz icat ettiği baltalarla, küskülerle yahut taşı tasa vurarak oyulmuş birer tarih hazinesiydi. Gerçek, işte bu büyük incelemeler sonucu ortaya çıktı.

Adıyaman’ın efsanelerle kucak kucağa, bilmediğimiz çağlara kadar uzanıp giden tarihi ancak Hititlerle gün ışığına kavuştu. Sonra, Orta Asya’dan gelen Hurriler, arkasından da Asurlular ve Babilliler bu topraklarda egemenlik kurdu. Sırayla Perslerin, Makedonyalıların, Romalıların ve nihayet Bizans’ın eline geçen Adıyaman çevresi 1071 Malazgirt Zaferi’nin peşinden Türklere geçti. Bölgeyi, 1516’da, ünlü cihangir Yavuz Sultan Selim, Osmanlı topraklarına kattı,
Osmanlılarda Adıyaman, Kahramanmaraş Beylerbeyliğine bağlı Samsat sancağının ilçesiydi. Cumhuriyet’ten sonra Malatya’ya bağlı bir ilçe oldu. 1954’te de il merkezi haline getirildi.

Antalya Adıyaman otobüs bileti alımlarınızda www.tikobilet.com sitemizi tercih ettiğinizde en ucuz Antalya Adıyaman otobüs seferleri ayağınıza gelmiş olacak. Böylece hem Antalya’dan Adıyaman’a giden otobüs firmaları bilgilerine ulaşabilir hem de bütçeniz için en uygun Antalya Adıyaman otobüs bileti fiyatları ile en ekonomik şekilde Adıyaman’a yolculuk yapabilirsiniz.

Popüler Antalya Adıyaman Seferleri
Antalya Adıyaman Otobüs Firmaları