Antalya Giresun Otobüs Bileti

Antalya Giresun Otobüs Bileti

Antalya Giresun Otobüs Bileti, Seferleri, Firmaları, Ucuz Bilet Fiyatları ve Antalya’dan Giresun’a Giden Otobüs Firmaları Bir Tık Ötede!

Kirazın dünyaya yayıldığı ünlü ilimiz: GİRESUN

Giresun’un zengin tarihi, üç bin yıl önce Orta Asya’dan gelen Tibarenler, Katipler ve Mosineklerle başladı. İlk Giresun, Çıtakkale’de kuruldu. Çevrede, göz alabildiğine uzanan kiraz bahçeleri vardı.
Deniz yoluyla Yunanistan’dan gelen Miletliler, bütün bu yöreyi ele geçirince, Giresun’a “Kiraz kenti” anlamında “Kerasus” dediler. Kerasus’ Miletlilerden sonra, sırayla Pers, Pontos ve Roma egemenliğine girdi. Roma komutanlarından Lucullus buradan götürdüğü kiraz fidanlarını, ünlü Roma bahçelerine dikerek, kiraza bütün dünyaya tanıttı ve yayılmasını sağladı.
Giresun, Roma İmparatorluğunun ikiye bölünmesiyle Bizanslılara miras kaldı. 1071 Malazgirt Zaferinden sonra. Selçuklu Türkleri, birara Giresun’u da aldılar. Fakat ağır basan Haçlı saldınlarıyla, bu güzel kentimiz, yeniden Bizans’a geçti. Ancak, 1461’de Fatih Sultan Mehmet’in, ikinci Bizans sayılan Trabzon Rum devletini yıkmasıyla, Osmanlı topraklarına katıldı.
Giresun, Cumhuriyet’e kadar, Trabzon beylerbeyliğine bağlı bir ilçe merkeziydi. 1920’de Müstakil mutasarrıflık ve Cumhuriyetten sonra da il oldu.
Giresunluların Kurtuluş Savaşımızda gösterdiği büyük yararlıklar, Türk tarihine altın harflerle geçer. Giresunluların, Osman Ağa başkanlığında kurduğu gönüllü birlikler, Atatürk’ün candan takdirleriyle karşılandı. Büyük Önderimiz için 10 kişilik iik muhafız mangası Giresunlular arasından seçildi.

Antalya Giresun otobüs bileti alımlarınızda www.tikobilet.com sitemizi tercih ettiğinizde en ucuz Antalya Giresun otobüs seferleri ayağınıza gelmiş olacak. Böylece hem Antalya’dan Giresun’a giden otobüs firmaları bilgilerine ulaşabilir hem de bütçeniz için en uygun Antalya Giresun otobüs bileti fiyatları ile en ekonomik şekilde Giresun’a yolculuk yapabilirsiniz.

Popüler Antalya Giresun Seferleri
Antalya Giresun Otobüs Firmaları