Antalya Nevşehir Otobüs Bileti

Antalya Nevşehir Otobüs Bileti

Antalya Nevşehir Otobüs Bileti, Seferleri, Firmaları, Ucuz Bilet Fiyatları ve Antalya’dan Nevşehir’e Giden Otobüs Firmaları Bir Tık Ötede!

Civarda Tarihi Yerler, Eserler Ve Gezilecek Yerler

Göreme – Ürgüp, Nevşehir arasında, Nevşehir’e 15 Km. mesafede, Kapadokya kaya kiliselerinin bulunduğu bölgedir. Eski adı Korama’dır. Dünya harikalarından biri sayılan Göreme vadisi, erozyon neticesinde meydana gelmiş huni biçiminde kayalarla doludur. Bu kayaların içleri oyulmuş; kilise, manastır ve ev haline getirilmiştir. Kilise halini alan mağaraların duvarları fresklerle süslenmiştir.

Kiliseler içindeki resimler, bu vadinin M. S. VIII- XIV üncü yüzyılda meskûn olduğunu göstermektedir. Fresklerde Suriye – Filistin ve Bizans sanatının tesiri görülmektedir. Kiliselerin bazıları sütunlu, bazıları sütunsuzdur. Planları genel olarak haç biçimindedir.

Başlıca kiliseler şunlardır

a) Tokalı Kilise – Kaya Kiliselerinin en büyüğüdür. Freskler İsa Peygamberin hayatını canlandırmaktadır. Kapının girişinde sağ tarafta 12 Havarinin resimleri, ikinci sırada. Cebrail’in Meryem’e hamile olduğunu müjdelediğini gösteren resim, dördüncü sırada üçüncü resim İsa’ya ihanet eden Yudas ve askerleri göstermektedir.

b) Karanlık Kilise – Resimlerin en az bozulmuşu bu kilisededir. İsa Peygamberin doğumuna ait resimler, Üç Kral’ın İsa’ya getirdiği hediyeleri gösteren resimler ve kubbede Hazreti İsa’nın tasvirleri dikkate şayandır.

c) Elmalı Kilise – Sütunlu kiliselerin en küçüğüdür. Freskler XIII. ve XIV. yüzyıllara aittir. Burada Süleyman, Davut, İlyas, Danyal ve Yunus Peygamberlere, Azizlere, İsa Peygamberin çarmıha gerilişine ve mezardan kalkışma ait resimler bulunmaktadır.

d) Çarıklı Kilise – İsa Peygamberin doğuşuna, çarmıha gerilişine, gökyüzüne çıkışma ve İncil’i yazan dört Aziz’e ait resimler dikkati çeker.

e) Yılanlı Kilisesi – Bu kilisede diğer kiliselerde olan, resimlerden birçoğu vardır. Bunların dışında
Aziz Georgyos, Theodoros ve İmparator Konstantin’e karısı Helena’nın boy resimleri ve İsa Peygambere ait bir resim bulunmaktadır.
f) Azize Barbara Kilisesi — Bu küçük kilisede İsa Peygambere ve çeşitli Azizlere ait resimlerin yanında Azize Barbara’ya ait bir boy resmi bulunmaktadır.

g) Saklı Kilise (Yuhanna Kilisesi) – Bu kilisede bulunan resimlerden Aziz Yuhanna’ya ait büyük bir resim göze çarpmaktadır.

h) Aziz Theodor Kilisesi – Meleklerle ilgili resimler, İsa Peygamberin dua ederken durumunu tespit eden resim ve Azizlere ait çeşitli resimler vardır.

i) Kılıçlar Kilisesi – Çeşitli Peygamber ve Azizlerin tasvirleri bulunmaktadır.

Antalya Nevşehir otobüs bileti alımlarınızda www.tikobilet.com sitemizi tercih ettiğinizde en ucuz Antalya Nevşehir otobüs seferleri ayağınıza gelmiş olacak. Böylece hem Antalya’dan Nevşehir’e giden otobüs firmaları bilgilerine ulaşabilir hem de bütçeniz için en uygun Antalya Nevşehir otobüs bileti fiyatları ile en ekonomik şekilde Nevşehir’e yolculuk yapabilirsiniz.

Popüler Antalya Nevşehir Seferleri
Antalya Nevşehir Otobüs Firmaları