Ardahan Hakkında

Türkiye’mizin kuzeydoğusunda bulunan şehirlerimizden birisidir Ardahan. Coğrafi şartların çok iyi olmaması bu ile bir engel oluşturmuştur. Önceden ilçe olan bu ilimizin şehir olması ile birlikte hem imkanları hem de önemi artmıştır. İl olmadan önce Ardahan’a ulaşmak oldukça zordu fakat artık sadece bir Ardahan otobüs bileti alarak bölgeye gelebiliyorsunuz. Böylece artık herkes bu şehrimize gidip bölgeyi inceleyebilir.

Zamanında gerek coğrafi şartlar gerekse bu coğrafi şartların olumsuz etkisiyle etkilenen ekonomik şartlar nedeniyle batı bölgelerimize çok fazla sayıda göç vermiştir fakat yavaş yavaş kendisini toparlamaktadır. Ardahan ilimizin komşuları; Kars, Artvin ve Erzurum’dur.

Ardahan Otobüs Firmaları

Merkezi Ardahan olan sadece 2 otobüs firması vardır. Koç Ardahan Seyahat ve Özlem Ardahan’dır.

Merkezi Ardahan’da olmayan fakat bu ilde şubesi olan ve Ardahan’a giden otobüs firmaları; Doğu Kars, Has Bingöl Turizm, Palandöken Turizm, Esadaş, Kafkas Kars’dır.

Günümüz şartlarında teknolojinin saatler hatta dakikalar içerisinde geliştiği varsayılırsa artık her işimizi internet üzerinden yapmak mümkündür. İnternet üzerinden otobüs bileti almak da bu işlerden birisidir. İnternet üzerinden Ardahan otobüs bileti araması yaptığınızda tikobilet.com sitemizin bilet arama motoru bölümü ile karşılaşırsınız. Bu sayfa üzerindeki gerekli bilgileri doldurduktan sonra Ardahan’a giden otobüs firmaları ucuzdan pahalıya olacak bir şekilde karşınıza listelenecektir. Böylece Ardahan biletinizi kolayca alabileceksiniz. Artık bu tarz işleriniz için otogarlara veya bilet satış ofislerinize gitmenize gerek yok. Bilet işlemlerinizi internet üzerinden gerçekleştirerek hem zamandan hem de iş gücünden kar edersiniz. Bunların yanında ucuz bilet satan sitemiz sayesinde bütçenizde bu alışverişten karlı çıkmaktadır.

Ardahan şehrimizin gerek doğası gerek kültürü gerekse tarihi mirasını öğrenmek istiyorsanız hiç durmadan hemen 1 adet Ardahan otobüs bileti alın ve merak ettiğiniz her şeyi yerinde görün. Şehrin en çok tanınan yerlerinden olan Çıldır Gölü’nü mutlaka görmenizi öneririz. Ayrıca bu şehre özel hengel ve tandır kebabını da tatmanızı öneririz.

tikobilet.com’u tercih ettiğiniz için teşekkür eder. Ardahan’a iyi yolculuklar dileriz.

Ardahan Otobüs Firmaları

Ardahan Otobüs Firmaları, Telefon Numaraları ve Ardahan Otobüs Bileti tikobilet.com’de! En Ucuz Bilet Fiyatları İle Ardahan’a Giden Otobüs Firmaları Burada!

Ardahan Otobüs Firmaları Telefon Numaraları

Alan Kodu 0 478

Özlem Ardahan Turizm Ardahan Şubeleri

 • Ardahan Telefon Numarası 211 35 68
 • Posof Tel No 511 20 70
 • Köprübaşı Telefon Numarası 211 37 96
 • Ardahan Merkez Telefon Numarası 211 37 96
 • Damal Telefon Numarası 651 44 14
 • Hanak Tel No 611 22 28
 • Göle Tel No 411 24 35

Koç Ardahan Turizm Şube Telefon Numaraları

 • Koç Ardahan Göle İletişim No 411 37 99
 • Otogar İletişim No 211 62 79
 • Koç Ardahan Hanak İletişim No 611 20 63
 • Merkez İletişim No 211 34 00
 • Koç Ardahan Damal İletişim No 651 40 55

Ardahan Doğu Kars Turizm Satış Ofisleri Telefon Numaraları

 • Ardahan İrtibat Numaraları 211 60 00
 • Doğu Kars Damal İrtibat Numaraları 651 45 12
 • Doğu Kars Çıldır İrtibat Numaraları 311 25 75
 • Doğu Kars Hasköy İrtibat Numaraları 224 60 62
 • Doğu Kars Hanak İrtibat Numaraları 611 23 00
 • Doğu Kars Posof İrtibat Numaraları 511 25 32

Ardahan Kafkas Kars Seyahat Tel No

 • Çıldır Tel No 311 27 56
 • Hanak Tel No 611 20 63

Diğer Ardahan Otobüs Firmaları Telefon Numaraları

 • Turgut Reis Turizm Tel No 444 00 85
 • Erzurum Esadaş Ardahan 444 00 25
Ardahan Damal Otobüs Bileti

Damal Ardahan ilinin bir ilçesidir. İlçede büyük oranda Dadali Türkmenleri yaşamaktadır. Aynı zamanda aynı isme sahip olan Damal dağlarında da Atatürk silueti oluşmaktadır. Aynı zamanda temmuz ayında Damal ilçesinde şenlikler de düzenlenir.

Damal’ın ilçe olması da Ardahan’ın il olması ile aynı tarihe rastlar daha öncesinde Posof ilçesine bağlı olan Damal sonradan 1992 senesinde ilçe olmuştur. İlçede günümüze başarıyla ulaşmış ve turizmin gelişmesine katkıda bulunacak pek çok eser bulunmaktadır. Özellikle bunlar arasında dikkat çekenler Kızlar kalesi, Gacibe kalesi ve Karanlık kale olarak ön plana çıkar.

Damal’a Nasıl Gidilir

Damal ilçesine ulaşım sıkıntılı değildir. Sadece karların yoğun olarak yağdığı zamanlarda özellikle ilçe ile bağlantısı olan köyler de ulaşım kesintiye uğrayabilir. Bunun dışında da Ilgar dağı ve Posof ilçe sınırları ile çevrili olması ilçenin diğer özellikleri arasında da dikkat çekmektedir.

İlçenin arazisi oldukça engebelidir. Yağışın fazla olması ve devamlı olarak karlar altında kalması gibi olumsuz durumlar sonucunda ilçenin nüfusunda ciddi artışlar gözlenmez. İlçenin suyu civardaki dağlardan karşılanmaktadır. İlçede önemli bir sorun da devamlı olarak soğuk havaların yaşanması nedeniyle mevsimlik işçi olarak göçlerin olmasından kaynaklanır. Bu da önemli bir nokta olarak dikkatleri üzerinde toplamaktadır. Aynı zamanda Damal ilçesinin çiçekleri bal ve arı yetiştiriciliğine çok yatkın olmasına karşın, ne yazık ki bu ilçelerde arıcılık bir meslek olmanın yanı sıra ikinci bir tercih olmanın ötesine çok da geçmeyi başaramamıştır.

Ardahan Damal Otobüs Bileti, Firmaları, Seferleri ve Ardahan Damal Otobüs Bileti Fiyatları bilgilerini görerek www.tikobilet.com sitemizden satın alabilirsiniz! Damal Ardahan otobüs bileti için arama sorgulama yapabilirsiniz.

Damal Otobüs Firmaları

Ardahan otobüs bileti fiyatları

Ardahan otobüs bileti alacaklar www.tikobilet.com sitemizde yapacakları arama sonucunda Ardahan otobüs seferleri istedikleri arasından istedikleri koltuğu istedikleri saate alabilirler. Üstelik yazıhane ve bilet basım derdi olmadan.

Ardahan otobüs bilet fiyatları

Ardahan’a gidecek olan yakında tanımaya ne dersiniz?

Ardahan ülkemizin Kafkaslara komşu kentlerinden birisidir, hem Karadeniz bölgesi hemde Doğu Anadolu Bölgesine sınırı vardır. Doksanlı yılların başına kadar Kars’ın bir ilçesiydi lakin yirmi yedi mayıs bin dokuz yüz doksan iki tarihindeki bir bakanlar kurulu kararnamesi ile yetmiş beşinci ilimiz olarak kayıtlara girmiştir. Yaklaşık yirmi binlik nüfusuyla yaşayan kişi bakımından en küçük kenttir.

Tarihçesi

İsa’dan önce yedinci asrın sonlarında Kafkas bölgesinden gelen göçebe İskit orduları Urartu uygarlığından bu toprakları aldı ve akabinde Gogarlı, Cavaklı ve Taoklu aşiretleri Ardahan’a yerleşti ve yerleşik bir hayat sürmeye başladı. Saka egemenliği beş asır devam ettikten sonra doğudan gelen Arsaklı ordusu altı asır kadar hüküm sürmüştür. Sırasıyla da Makedon Kralı Büyük İskender ve Anadolu Selçuklu hükümdarı Alparaslan bölgeye hakim olmuştur.
Bin yüz yirmi dört senesinde Hristiyan Kıpçak toplulukları Ardahan’ı yurt edinmiştir. İlhanlılar döneminde 13. asrın sonlarında Kıpçaklar Ardahan – Artvin arasında hüküm sürmüşlerdir fakat 16. asır sonunda Osmanlı saldırıları sonucu bölge tamamen Türk egemenliğine girmiştir.
Ardahan’ın Coğrafyası ve yerleşim şekli
Karadeniz Bölgesi ve Doğu Anadolu bölgesinin kesişim noktasında yer alır ve ülkemizin kuzeydoğu sınırını oluşturur. Doğu Anadolu Bölgesi’nin yüksek yer yüzü şekilleri bu bölgeye de hakimdir. Ardahan’da üç bin metreden yüksek dağları oldukça fazladır. Artvin ile komşu olan kentin sınırlarını Yalnızçam Dağları belirler. Kentin kuzeydoğu tarafında Keldağ üç bin otuz üç metreye kadar, doğu yönünde Akbaba Dağı üç bin yüz doksan yedi metre yükseliğe kadar çıkmaktadır. Kura ırmağı ve irili ufaklı akıntılar platonun dışını aşındırmıştır. Çıldır gölünün bin dokuz yüz elli dokuz metreda yer aldığını hatırlattıktan sonra ilin güeydoğu tarafında olduğunu bilmenizde fayda var. Ardahan’ın aynı zamanda Gürcistan ile Çıldır gölünü paylaştıklarını da söylemek gerek.

Ardahan Göle Otobüs Bileti

Göle, Ardahan ilinin en önemli ilçesidir. Aynı zamanda nüfus söz konusu olduğu zamanda en büyük ilçesi olduğu da söylenebilir. Göle hızlı gelişmesinin yanı sıra tarihi özellikleri ile de dikkat çekmeyi başarmış bir ilçe olarak dikkat çekmiştir.

İlk önce 1551 senesinde Erzurum iline bağlanan Göle, daha sonrasında ise Kars Eyaletine bağlanmıştır. Bunun akabinde ise bir hızlı bir gelişim göstermesi ön plana çıkarılmıştır. Aynı şekilde ilçe 1992 senesinde Ardahan iline bağlanmıştır. Bu durumda da Ardahan’ın en büyük ve en önemli ilçesi olarak ön plana çıkar.

Göle İlçesine Nasıl Gidilir

İlçe Ardahan ilinin diğer ilçeleri ile kıyaslandığı zaman daha ayrıcalıklı bir ulaşım seçeneğine sahiptir. Özellikle Kars ili ve Erzurum ili ile sınırları bulunmaktadır. Aynı zamanda Şenkaya ilçesi ile de çevriliyken Ardahan il merkezine ise yaklaşık 45 km lik bir yol ile ulaşmak mümkündür.

Aynı zamanda ilçenin ulaşım konusunda bir kavşak görevi üstleniyor olması da ilçenin hızlı bir şekilde gelişmesini sağlamıştır. İlçe rakımı yüksek olmasına karşın düz bir alan üzerinde kurulmuştur. Yüz ölçümünün diğer ilçelere göre büyük olduğunu söylemek mümkündür.

Göle ilçesinde de kış aylarının oldukça soğuk geçtiği bilinir. İlçenin nüfusu 30.000 civarındadır. Aynı zamanda turizm bakımından da oldukça önemli bir nokta olarak karşımıza çıkmaktadır. Turizm konusunda ön plana çıkan bu ilçe rahatlıkla gezilecek adresler arasında önemli bir noktada yer almaktadır. Rahatlıkla gezilebilir.

Ardahan Göle Otobüs Bileti, Firmaları, Seferleri ve Ardahan Göle Otobüs Bileti Fiyatları bilgilerini görerek www.tikobilet.com sitemizden satın alabilirsiniz! Göle otobüs bileti için arama sorgulama yapabilirsiniz.

Göle Otobüs Firmaları

Ardahan Hanak Otobüs Bileti

Hanak Ardahan iline bağlı bir ilçedir. Nüfusu 10 binin üzerinde olan ilçenin merkez nüfusu ise yaklaşık 4 bin civarındadır. Büyük oranda hayvancılık ile uğraşan ilçe merkezinde aynı zamanda tarım da ekonomik geçim kaynakları arasında yer alır.

İlçenin komşuları arasında Gürcistan yer alır. Ülkemizin Gürcistan ile sınırının büyük bir kısmını içerisinde barındıran ilçe batı da ise Çıldır ilçesi ile komşudur. Aynı zamanda Ardahan ilinin Şavşat ilçesi ile de komşuluğu bulunur. İlçenin ortalama yükseltisi bütün Ardahan ilinde olduğu gibi yüksektir. Dolayısıyla 1800 metre civarında olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. 44 köyü bulunan ilçenin köylerinde büyük oranda geçim kaynağı tarım ile sağlanmaktadır. Aynı zamanda ilçede ciddi anlamda bir şehirleşme görülmemektedir. Bol miktar ırmak ve dere sınırları içerisinde yer alır.

Hanak’a Nasıl Gidilir

Hanak ilçesi ile Ardahan il merkezi arasında ulaşım sıkıntısı yaşanmamaktadır. Yaklaşık 30 km lik bir yol vardır. İlçe genel olarak soğuk iklimin etkisinde görüldüğü için ulaşım sorunları köy yollarında kendini göstermektedir. Genellikle hava eylül aylarında soğuya başlayarak uzun bir süre yer de kar görülecek şekilde soğuk havalar devam eder.

İlçe hakkında önemli bir sorun bulunmaktadır. Özellikle eski dönemlerde büyük oranda yeşil bir ilçe olmasına karşın on sene içerisinde çıkan bir orman hastalığı yüzünden ilçede bulunan yeşilliklerin ciddi anlamda kuruduğunu ve bu sebeple de ilçenin cılız kaldığını söyleyebiliriz.

Ardahan Hanak Otobüs Bileti, Firmaları, Seferleri ve Ardahan Hanak Otobüs Bileti Fiyatları bilgilerini görerek www.tikobilet.com sitemizden satın alabilirsiniz! Hanak otobüs bileti için arama sorgulama yapabilirsiniz.

Hanak Otobüs Firmaları

 • Anadolu Turizm
 • Koç Ardahan
Ardahan Posof Otobüs Bileti

Ardahan iline bağlı bir ilçe olan Posof, Kırk dokuz adet köyü bulunan ve ekonomik yönden diğer Ardahan ilçelerinden daha iyi durumda olan bir ilçedir. İlçe öncelikle bakır işlemeciliği ve el sanatları ile ünlüdür. İlçede çok ciddi göç sıkıntısı yaşanmıştır. Bu bakımdan 10 bin civarında olan nüfusunun birkaç katı kadar bir nüfusunun büyük şehirlerde yaşadığını söyleyebiliriz. Bu konuda en büyük göçü ise İnegöl ilçesine vermiştir. Posofluların kendilerine ait çay bahçeleri, marketleri ve mahalleleri bile bulunur. Aynı zamanda  ilçenin dikkat çeken bir diğer özelliği ise okuma yazma oranında meydana gelen müthiş yükselmedir.

İlçe bir adette sınır kapısına sahiptir. (Türkgözü) genel olarak yükseltinin olduğu ilçe merkezinde geçim kaynağı diğer ilçelere oranla daha gelişmiştir. Tarım ve hayvancılığın yanı sıra el sanatları, arıcılık ve ormancılık gibi özellikleri gelişmiştir.

Posof’a Ulaşım Nasıl Sağlanır

Posof ülkenin en kuzey doğusunda bulunan ilçeleri arasında yer almaktadır. Türkgözü sınır kapısına sahip olması da bir anlamda geçişlerin daha hızlı bir şekilde yapılmasını sağlamıştır. Bunun yanı sıra Ardahan merkeze uzaklığı da yaklaşık olarak 80 km civarındadır. Posof’a ulaşım söz konusu olduğu zaman bu noktalardan sağlanabilir.

Diğer Ardahan ilçelerinde olduğu gibi Posof’ta uzun süre yerden kalkmayan karlara sahiptir. Bu da ulaşımın özellikle köylerle aksamasına neden olabilir. Hal böyle olunca, ilçenin verdiği göçleri soğuk hava ulaşım yetersizliği ile açıklamak mümkündür. Son dönem yapılan yatırımlar sayesinde ilçenin nüfusunun artışa geçtiğini de göreceğimiz günler yakındır.

Ardahan Posof Otobüs Bileti, Firmaları, Seferleri ve Ardahan Posof Otobüs Bileti Fiyatları bilgilerini görerek www.tikobilet.com sitemizden satın alabilirsiniz! Ardahan otobüs bileti için arama sorgulama yapabilirsiniz.

Posof Otobüs Firmaları

Haritada Ardahan