Ardahan Antalya Otobüs Bileti

Ardahan Antalya otobüs bileti fiyatları hakkında tam bilgi için arama kutusunu kullanınız.

Ahi Yusuf Mescidi: Selçuklu Mahallesi’nde Mermerli Sokak’tadır. 1249’da Ahi Yusuf adına yapılmıştır. Mescit ve türbeden oluşan bir külliye durumundadır Kesme taştan yapılmış olan mescit, kare planlıdır, kubbeyle örtülüdür. Süssüz bir mihrabı vardır. Bali Bey Camii: Muratpaşa Mahallesi’ndedir. Sultan II. Bayezid zamanında, vezir Antalyalı BaliBey’ce yaptırılmıştır. Moloztaş duvarlı olan yapı, kare planlıdır. Sekizgen kasnak üzerinde büyük bir kubbesi vardır. Kuzeybatı köşesinde tek şerefeli bir minaresi vardır.

Korkud Camii: Kılıçarslan Mahallesi’nde, Hesapçı Sokağı’ndadır. Yapıya, Kesik Minare, Cumanun Camii, Cihannuma Camii ve Cami-i Kebir de denir. V. yy’da Hz. Meryem adına Panaghia Kilisesi olarak yaptırılmış, II. Bayezid’in oğlu Sultan Korkud’ ca camiye çevrilmiştir. 1896’da bir yangın sonucu yıkılmıştır. Aynı yangında minaresinin ağaç olan bölümü yandığı için, halk arasında “Kesik Minare” diye adlandırılmıştır. bölümün arka duvarında bir çeşme, üstünde de küçük bir cami vardır. Hol dayanaklarında stilize edilmiş aslan başı süslemesi bulunmaktadır. Düzgün kesme taştan olan yapının duvarlarında, köşeli destek kuleleri vardır.

Ardahan Antalya Otobüs Bileti Fiyatları

Kırkgöz Han: Antalya’nın 24 km kuzeybatısında, Burdur yolu üzerindedir. Yazıtında II. Gıyaseddin Keyhusrev’in adı anılmaktadır. Moloz taştandır. Hiçbir süslemesi olmayan han, tonozla örtülü uzun bir hol (15 m x 49 m) ve önündeki revaktı avludan (51 mx 49 m) oluşur. Sultan hanlarının (Anadolu Selçuklu sultanlarının yaptırdıkları hanlar) klasik planından ayrılmaktadır. Avluda, Evdür Han’ın planı sadeleştirilip uygulanmıştır. Şarapsa Han: Antalya-Alanya yolu üzerindedir. Gıyaseddin Keyhusrev zamanında yapılmıştır. Şarapsa Köyü yakınındadır. Uzun bir hol(70 m x 15 m) ile solunda ayrı bir bölüm durumunda ve tonozla örtülü camiden oluşan bir yapıdır. Girişteki yazıtta, sultanın adı ve unvanları bulunmaktadır ama tarih yoktur. Zengin süslemeleri olmayan, yalın taş bir yapıdır.

Ardahan’dan Antalya’ya giden otobüs firmalarının otobüs biletleri listesi için sorgulama yapmanız yeterli.

Popüler Ardahan Antalya Seferleri
Ardahan Antalya Otobüs Firmaları