Ardahan İstanbul Otobüs Bileti

Ardahan İstanbul Otobüs Bileti tikobilet.com

Ardahan İstanbul Otobüs Bileti tikobilet.com

Ardahan İstanbul otobüs bileti fiyatları ve Düzce İstanbul otobüs seferleri ve saatleri için tikobilet.com sitemizde arama yapabilirsiniz.

Hala suyu akan anıtsal Valide Sultan çeşmesi, Turhan Sultan türbesinin yakınında, Şeyhülislam Hayri Efendi Caddesi ile Hamidiye Caddesi’nin kesişme noktasında yer alıyor. Bu çevrede eski banka binaları, tarihi şekerciler, şapkacılar ve gömlekçiler, artık güzel bir otel olarak hizmet veren anıtsal “Dördüncü Vakıf Hanı” binası, Sultan 1. Abdülhamid türbesi ve ona ait külliyenin bazı birimleri; mimar Jahmund’un 2. Abdülhamid döneminde ve 1890′ da yaptığı Sirkeci gar binası, bunun güney yanında ve ne yazık ki binalar arasında sıkışıp 23 kalmış vaziyette Sadrazam Merzifonlu Kara Mustafa Paşa Camisi’nin yenilenmiş yapısı, bu güzergahınızda mutlaka görmeniz gereken belli başlı eserlerdir. Şunu da ekleyeyim: Bazı sokaklar trafiğe kapalı olduğundan, insanları canından bezdiren araç homurtuları ve yoğunluğundan kurtulmuş olarak rahat ve sessizce dolaşabilirsiniz bu yollarda. Ö zellikle Hamidiye Caddesi’nde … Doğrusu İstanbul için hayli lüks bir olgu! Keşke pek çok yol Hamidiye Caddesi gibi olsa … Eminönü merkezini dolaştıktan sonra ara sokaklarda daha pek çok eski yapıyla karşılaşabilirsiniz.

Ardahan İstanbul otobüs bileti fiyatları

Önceden belirttiğim gibi, hangi sokaklarda neleri gördüğünüzü not almakta büyük yarar var. Evinize dönüp kaynak eserlerden bunların ne olduklarını öğrenmenin tadına vardığı­ nızda, şehre karşı içinizde bir sevgi selinin kabardığını hissedeceksiniz. Ö rneğin, not defterinize yine yazıyorsunuz: “Hızlı tramvayın üzerinden geçtiği Muradiye Caddesi’nde, Gülhane’ye uzanan sağ kolda, köşede bir sebil var ve iç mekanı şimdi büfe olarak kullanılıyor.” gibi. .. Yahut da, ” … aynı yolun devamı olan Hüdavendigar Caddesi’nde sol kulda Karaki Hüseyin Camisi’ni gördüm, tarihi araştırılacak ve eski İ stanbul haritaları incelenip bu güzergahın o zamanlar nasıl olduğuna, buralarda hangi eserlerin yitip gittiğine bakılacak … ” şeklinde kısa bir not. .. Eminönü meydanından az doğudaki Sirkeci mıntıkasına yöneldiniz.

Ardahan’dan İstanbul’a giden otobüs firmaları bileti fiyatlarını tikobilet.com ile sorgulayınız.
Buraya Roma çağında “Region” derlerdi. İ ki de limanı vardı, Neorion ve Prosforion adında. Yerleri ise zamanımızdaki vapur iskeleleri yönündeydi. Tabii bölgenin kıyı topoğrafyası o günlerden bugünlere bir hayli değişti. Hala da değişmiyor mu? Osmanlı döneminin sonlarına doğru Eminönü-Sirkeci kıyılarının fotoğraflarına baktığımızda ise meydanın çok daha dar olduğunu, etrafta küçük mescitlerin yer aldığını, iskelelerin tahtadan ve basit şekilde yapıldığını, yol dokusunun tozlu topraklı zeminlerle kaplı bulunduğunu, insanlarla köpeklerin bir arada dolandığını, atlı arabaların ve faytonların müşteri beklediğini ve kol kol tramvayların raylar üzerinde aheste ilerlediklerini, dükkanların önlerinde branda gölgelikler bulunduğunu görürüz. Bu kareler de bizleri hayli romantik duygulara sevk eder. Ama bütün o “primitif” görünümüne karşın o yılların Eminönü’ sünün kendi yarattığı geleneksel bir ruhu olduğunu sezmekte de geç kalmayız. Roma ve Osmanlı dönemlerinde Ya rımada’nın en önemli liman bölgesi olan Eminönü kıyılarının erken 20. yüzyıla dek kültürel birikimlerini önemli ölçüde nasıl koruyabildiğini bilmek, öğrenmek için bazı kaynak eserleri kurcalamayı ihmal etmemek gerekli. Bütün bu işleri gezimizi tamamladıktan sonra, yukarıda değindiğim biçimde evinize döndükten sonra acele etmeden uygulamaya koyulabilirsiniz. 24 Eminönü bölgesinin kıyılarında artık pek çok eser tarihin soluk sayfalarına karışıp yok oldu. Ama yine de görebileceğiniz birkaç kültür mirasıyla karşılaşabilirsiniz buralarda. Haliç kıyısından ve köprübaşının az batısındaki otobüs duraklarının arkasından başlayarak tarihi Zindan hanını, Zindan kulesini (Baba Cafer), Bekri Mustafa türbesini ve Fatih döneminin hekimlerinden, 1523 yılında hayli ileri bir yaşta ölen Ahi Çelebi’nin camisini gezebilirsiniz. Son zamanlarda iyi bir onarım gören ve çevresinde de güzel bir yeşil alan oluşturulan Ahi Çelebi Camisi, 17. yüzyılda Evliya Çelebi’nin de sıkça uğradığı mabetlerdendi.

Popüler Ardahan İstanbul Seferleri
Ardahan İstanbul Otobüs Firmaları