Artvin Kalkışlı Otobüs Seferleri
Artvin Varışlı Otobüs Seferleri
Artvin Hakkında

Dilediğiniz vakit en uygun fiyatlardan Artvin otobüs bileti satın almak artık çok daha kolay. Nitekim, sitemiz bu hususta sizlere en uygun biletleri sunmak adına kapsamlı bir şekilde hareket etmektedir. Amacımız, kesintisiz bir sistem içerisinde otobüs bileti ihtiyacınızı gidermek; herhangi bir bütçe sorunu yaşamadan en uygun fiyatlar dahilinde ihtiyacınız olan bileti sizlerde rahatlıkla alabilirsiniz. Üstelik, indirimli fiyatlar ve kampanyalar kesintisiz olarak sizlere sunulmaktadır. Ayrıca, tamamen güvenli bir yapı içerisinde sizlere hizmet sunan platformumuz; tüm bilgilerinizi korumakta ve şifreleyerek bilet satışlarını güvenli bir yapı içerisinde sizlere iletmektedir ki bu sayede içiniz rahat bir şekilde alışveriş yapmanız mümkün bir hale gelmektedir.

Artvin Otobüs Seferleri

Artvin otobüs seferleri yapan tüm firmalara ait bilet bilgileri sitemiz içerisinde yer alır. Ek olarak var olan tüm firmalara ait bilgiler de güncel bir şekilde düzenlenir ve siz değerli ziyaretçilerimize sunulur. Bu sayede, güvenli bir yapı ve sistem içerisinde istediğiniz an otobüs firmaları ile ilgili bilgilere ulaşabilir, ek bir sorun yaşamadan sizlerde tek bir tık ile bilet satın alma şansına sahip olabilirsiniz. Bu hususta, sitemiz her daim ihtiyaçlarınız için bilet alabilmeniz için sizlere kesintisiz olarak satış yapar. Bu nedenle günler öncesinden bilet satın almanız, ileri tarih için yerinizi ayırtmanız, bu sayede daha planlı bir şekilde hareket etmeniz her zaman mümkün durum da olmaktadır.

Firmamız, otobüs firmaları ile ilgili her türlü kampanyayı da güncel bir şekilde takip eder. Bu sayede, her türlü kampanya hakkında güncel bir şekilde bilgi edinmeniz ve vakit kaybetmeden kampanyalardan yararlanarak daha sorunsuz, daha ucuz bir şekilde bilet satın almanız mümkün durumda olmaktadır. Sitemiz, her daim bu şekilde sizlere güncel bir şekilde her açıdan hizmet sunmaktadır. Örneğin, seyahat hususunda bilmeniz gereken tüm konularda da sitemiz sizlere hizmet sunmakta, destek olmaktadır. Amacımız gerek Artvin otobüs bileti alma konusunda hizmet almak, gerekse de ihtiyacınız olan tüm bilgileri sizlere eksiksiz ve güncel bir şekilde sunmaktır.

Kültürel açıdan da oldukça gelişmiş bir yapıya sahiptir ve kültür geçmişi bir çok bulgu ile il içerisinde yer yer karşımıza çıkmaktadır. Bu bağlamda, Artvin otobüs bileti satın alarak ziyaret edeceğiniz il içerisinde tarih ile de bir çok açıdan iç içe olmanız mümkün durumda olacaktır. Tabii, yemek kültürünün kendine has gelişmiş olmasını da unutmamak gerekir ki. Mutlaka, yöresel bir lokantaya gidip, bölge yemeklerinin tadını çıkarmayı kesinlikle unutmayınız.

Artvin Otobüs Firmaları

 • Has Bingöl Turizm
 • Çoruh Artvin Seyahat
 • Aydoğan Turizm
 • Yeşil Artvin Ekspres Amasya Mertur
 • Lüks Artvin Seyahat
 • Asya Tur
 • Tokat Yıldızı
 • Doğu Karadeniz Ekspres
 • Metro Turizm İstanbul
 • Kent Turizm
 • Lüks Karadeniz Expres
 • Palandöken Turizm
 • Öncü Göreme
 • Yeni Van Seyahat
 • Ulusoy

İlçeleri :

 • Ardanuç
 • Murgul
 • Artvin
 • Borçka
 • Arhavi
 • Yusufeli
 • Hopa
 • Şavşat
Komşu iller : Rize – Erzurum – Ardahan

Cehennem Deresi Kanyonu
Cehennem Deresi Kanyon Vadisi, Ardanuç semt merkezinin 10 kilometre kuzeydoğusunda ve Artvin-Ardanuç karayolunun 30 kilometre doğusunda bulunmaktadır.İçerisine doğru gidildikçe çok enteresan manzarayla tüm ilgiyi üstüne almaktadır bu kanyon.Buraya çok yatırım yapılmadığından dolayı çok fazla bir ilgi görememiştir maalesef.

Meydancık

Doğayla içiçe olan çok uygun bir yerleşme yöresi olan Meydancık, özellikle Maden Köyü’nün muhteşem doğal güzellikleri, yeşilin hertonunu barındıran yaylaları, ahşaptan evleri ve en değerlisi doğal kültürüyle bir doğa harikasıdır.

Borçka Karagöl

Borçka Karagöl, Borçka ilçe merkezine tam olarak 30 kilometre uzaklıkta bulunmaktadır.Borçka-Camii(Maçahel) karayolu üstünden 5 kilometre gidildikten sonra, doğuya giden yola sapılarak toprak yolda
21 kilometre takip edilerek Borçka Karagöl’e ulaşılabilinir. Göl, bir heyelan gölü olarak bilinir nedeni ise 19.yüzyıl sonlarında, Bugünkü Klaskur (Aralık) Yaylası’nın civarındaki bir tepenin heyelan sonucu göçerek Klaskur (Aralık) Deresinin önünü kapatmasıyla oluşmuştur.Borçka Karagöl, çok sayıda anıt sayılabilecek yaşta ağaçlarla çevrili olmaktadır.Bitki örtüsü ve hayvan çeşitliliği ise hayranlık uyandırmaktadır.Bölgede balıkçılığa ait bir yasak bulunmadığı için balık yakalamak için ideal bir yerdir.Balık çeşidi olarak kırmızı pullu
alabalık çok sayıda bulunmaktadır.Çok sayıda yabani hayvana rastlamak mümkündür ayrıca yırtıcı kuşları gözlemlemek içinde ideal bir bölgedir.Borçka Karagöl, kamp ve karavan turizmi için çok ucuz ve uygun
bir yerdir.Ayrıca Artvin’de rafting yapmak için çok uygun nehirler bulunmaktadır.Bir sürü uzun parkuru vardır.

Artvin merkezli Otobüs Firmaları

Artvin’de genel merkezi bulunan Artvin Otobüs Firmaları

 • Yeişl Artvin Ekspress  Telefon Numarası : 0466 212 61 61 – 212 18 38 – 212 66 33 /
 • Lüks Artvin Telefon Numarası : 0466 212 82 03 /
 •  Çoruh Artvin Seyahat Telefon Numarası : 0466 212 45 95

Artvin’e ulaşım karayolu, havayolu ve deniz yolu kullanılarak rahatça yapılabilmektedir. Tüm bu yollar Artvin’i ziyaret eden yerli ve yabancı turistler için rahatlık sağlamaktadır.

Artvin’e karayolu kullanılarak rahatça ulaşmak mümkündür. Samsun’dan başlayarak sahil yolu ile birlikte Karadeniz’i solunuzda bırakarak, dağları da sağınıza alarak tüm sahil yolu boyunca balıkçı barınaklarını, sahil lokantalarını ve kıyıya yakın köy ve yayaları izleyerek keyifli bir yolculuk yapabilirsiniz. Sizde bir otobüs bileti alarak Artvin yolu boyunca sahildeki tüm güzellikleri izleyerek yolculuğa çıkabilirsiniz.

Denizyolu kullanan yolcular Artvin’e doğrudan ulaşamamaktadır. Fakat yaz mevsimlerinde düzenlenen araba vapurlarıyla İstanbul’dan Trabzon Limanı’na geçerek, oradan da karayolu seyahati ile devam edebilirsiniz ve Artvin’e ulaşabilirsiniz. Artvin’de denizyolu ulaşımı olmadığı için Artvin Hopa’da bulunan limanda sadece yük taşımacılığı yapılmaktadır.

Artvin’de havalimanı bulunmaması nedeniyle yolcular havayolunu kullanarak direk Artvin’e ulaşamamaktadır. Ancak Artvin’den 203 kilometre uzaklıktaki Erzurum veya 234 kilometre uzaklıktaki Trabzon havaalanlarına gelerek oradan Artvin’e karayolu seyahati ile devam edebilirsiniz.

Artvin’de demir yolu ulaşımı da maalesef ki yoktur. 203 kilometre mesafede bulunan Erzurum demiryolu kullanılarak, oradan da otobüs seyahati ile kalan yolculuğunuzu tamamlayıp Artvin’e ulaşmanız mümkündür.

Artvin’in ve ilçelerinin arasındaki ulaşım karayolu kullanılarak sağlanmaktadır. Sahil yolu izlenerek gelindiğinde Rize yönünden Arhan ve Hopa, daha sonra Borçka, oradan da Meşgul ilçelerine ulaşılabilmektedir. Borçka’dan devam edildiğinde ise Artvin merkezine, oradan da Çoruh boyunca yol takip edilerek Ardanuç’a, Şavşat’a ve Yusufeli’ne ulaşılabilir.

Artvin Otobüs Firmaları

Artvin Otobüs Firmaları, Telefon Numaraları ve Artvin Otobüs Bileti tikobilet.com’de! En Ucuz Bilet Fiyatları İle Artvin’e Giden Otobüs Firmaları Burada!

KARADENİZ’in doğusunda, Doğu Anadolu’nun kuzeyinde yer alır. Kamp yapmaya elverişli ormanlık yöreleri, bol balık avlanabilen denizi, kara avcılığı ile ilgi çekici bir ilimizdir. Artvin’de yaz aylarında sıcaklık ortalama 25 derecedir. Bol yağış alan bölgelerimizden birisidir. Türkiye’nin en güzel meyveleri bu yörelerde yetişir.

Artvin’e Giden ve Artvin’den Diğer İllere Giden Otobüs Firmaları

Amasya Mertur Artvin Ses Aydoğan Turizm Best Van
Doğu Karadeniz Ekspres
0 466 351 44 83
Has Bingöl Kahta Petrol Kent Turizm
Lüks Artvin Seyahat
0 466 212 82 03
Metro Turizm
0 466 312 45 18
Öncü Göreme Palandöken Seyahat
0 466 811 23 73
Tokat Yıldızı Ulusoy Turizm
0 466 312 46 16
Yeni As Bafra Yeşil Artvin Ekspres
0 530 412 38 36

 
TARİHİ YERLERİ: Şehir merkezine 2 kilometre uzaklıktaki Artvin Kalesi, en önemli tarihi kalıntılardan birisidir. Ardanuç Kalesi, Şavşat Kalesi, Satlel Kalesi ve Cevizli Köyü Kilisesi de ilgi çekici tarihi eserler arasında sayılabilir.

DOĞAL GÜZELLİKLERİ

Doğa, baştan başa bir zenginlik Artvin için. En gözde gezi yeri, Rus çarlarının, işgal sırasında yaptırdıkları ve “İmparator Bahçeleri” diye anılan bahçe ve bağlar.

ARTVİN ÇEVRESİNDE DOĞA GÜZELLİKLERİ

HOPA: Artvin’in plaj bölgesidir. Sahili çakıllı, denizi çok güzel ve berrak. Burada turistik otel bulabilirsiniz. Yörede Esenkıyı köyünde Roma Kilisesi ile Yavuz Sultan Selim’in atla gezinti yaptığı ve atının nal izlerinin bulunduğu rivayet olunan Sultan Selim Dağı, görülmeye değer yerler arasındadır. Rusya ile sınır teşkil eden Sarp Köyü’ne de Hopa sahil yolundan gidiliyor.

KAFKASOR MEVKİİ: Artvin’in ilgi gören mesire yerlerinden biri, il merkezine 12 kilometre uzaklıkta. Ulu çam ağaçları ile kaplı alanlar, Haziran, Temmuz ve Ağustos aylarında çok rağbet edilen piknik yerleri. Artvin’in geleneksel boğa güreşleri her yıl Haziran ayının bir pazar gününde Kafkasör’de yapılır.

BORÇKA: İlçe ve çevresi doğal güzellikler yönünden en güzel yörelere sahiptir.

Dağ kayması ile meydana gelen Karagöl, bol alabalık avlanabilen bir dinlenme yeridir. Gölde sandalla gezinilebilir. Ormanlık yöreleri, yabancı bilim adamlarının araştırma konusu olan pek çok yabani hayvanları barındırır. Borçka’nın Balcı köyü istikametinin 30’uncu kilometresinde göreceğiniz Otingo Ormanları Ilıcası, şifalı suyu ve ormanları ile ilgi çekici. Kaçkal Dağı Yaylası ile gündüz vakti yıldız görülebilen Yıldız Gölü çevresi de güzel mevkilerdir. Şavşat’ın Çoraklı Köyü’nde Mikelet Kaplıcaları, Sahara Dağı’nın buz gibi suları. Arsiyan Gölü alabalıklarını da duyuralım.

ARTVİN’E NASIL GİDİLİR

Deniz yolu ile Hopa’ya kadar vapurla gidip, karayolundan Artvin’e geçebilirsiniz.

Artvin’e karayolu ulaşımı pek rahat olmamakla beraber tek ulaşım yolu İstanbul ve Ankara’dan direkt otobüs seferleri yapılır. Trabzon üzerinden de gidilebilir. Artvin Rize’ye 158, Bingöl’e 551, Ankara‘ya 993, Giresun’a 373, Malatya’ya 706, Bursa’ya 1374, İstanbul’a 1387, İzmir’e 1569 kilometre uzaklıktadır.

ÖZELLİKLERİ

Artvin’e her yıl Temmuz ayının ilk üç gününde bir başka hareket ve heyecan getiren Arhavi Festivali oldukça ilgi çekicidir. Üç gün üç gece süren şenlikler sırasında, spor, müzik ve folklor gösterileri yapılıyor.

Artvin otobüs firmaları incelemenizi bitirdiyseniz yukarıdaki bilet arama motorumuz ile Artvin otobüs bileti araması yapabilir ve Artvin’e giden onlarca otobüs firması arasından dilediğinizi seçebilirsiniz. İsterseniz Artvin otobüs firmaları telefon numaraları bilgileri ile şirketlerin iletişim ve irtibat bilgilerine de ulaşabilirsiniz.

Artvin Ardanuç Otobüs Bileti

Artvin iline bağlı bir ilçedir. Nüfusu 12.000 olan ilçe aynı zamanda yaklaşık bin kilometre karelik bir alana da sahiptir. Ardanuç tarihi özellikleri bakımıyla oldukça geçmişe dayanan bir ilçe görünümü çizmektedir. Özellikle ilk yerleşim özelliklerine göz attığımız zaman milattan önce iki binli yıllara kadar gittiği görünebilir.

Ardanuç’a Nasıl Gidilir

Ardanuç ilçesine gitmek için D010 yolunu kullanmak gerekmektedir. Artvin merkezine uzaklığı yaklaşık olarak, 40 km olan ilçe aynı zamanda Şavşat ile de sınır komşuluğu bulunan bir ilçe konumda yer almaktadır.

Zaman içerisinde ulaşım imkanlarında olduğu gibi diğer seçeneklerinin de zenginleşmeye başladığı söylenebilir.

Ardanuç ilçesi ekonomik olarak tarım ve hayvancılığa bağlı olan bir, strateji izlemektedir. Özellikle ilçenin merkezinde bulunan ayrıcalıklı seçenekleri söz konusu olduğu zaman koyun ve kıl keçisi iki farklı noktada dikkatleri üzerinde toplamaktadır. İlçe de orman miktarı da oldukça fazladır. Buna karşın orman nüfusunda azalmaya sebebiyet verdiği gerekçesi ile kıl keçisi popülasyonunda ciddi miktarlarda daralmaya da gidilmiştir.

Aynı zamanda ilçede bulunan koyun popülasyonunda yarı yarıya meydana gelen azalmalar da ciddi bir ekonomik sıkıntı olarak ön plana çıkar. İlçede tarımsal yönden gelişmenin sağlanması amaçlanmaktadır. Bu bakımdan kurulan bazı kredi seçenekleri ve modern araçların kullanımı da ilçeyi diğer ilçe merkezlerinden ayıran önemli bir özellik  olarak dikkatleri üzerinde toplamaktadır. Ardanuç ilçe merkezi hakkında ayrıcalıklı bilgiye ulaşmak ve farklı seçeneklere yönelmekte bu şekilde mümkün olmaktadır.

Artvin Ardanuç Otobüs Bileti, Firmaları, Seferleri ve Artvin Ardanuç Otobüs Bileti Fiyatları bilgilerini görerek www.tikobilet.com sitemizden satın alabilirsiniz! Ardanuç Artvin otobüs bileti için arama sorgulama yapabilirsiniz.

Ardanuç Otobüs Firmaları

Artvin Arhavi Otobüs Bileti

Artvin iline bağlı bir ilçe olan Arhavi aynı zamanda 20.000 in üzerinde nüfusu ile Artvin ilinin beşinci büyük ilçesidir. İlçe nüfusunun büyük bir kısmını Lazlar oluşturmaktadır. Arazisi dağlık olan bu ilçede birden fazla akarsu da bulundurmaktadır. Kültür ve sanat festivali Arhavi ilçesinin ününe ün katan diğer bir özellik olarak dikkatleri üzerinde toplamaktadır.

Arhavi ilçesinin tarihi özellikleri bulunmasına karşın ilk olarak milattan önce sekizinci yüzyıla dayandığı görülmektedir. O dönem Arhavi ve civarında insan yerleşimine, dair izler bulunmuştur. Daha sonrasında çeşitli devletlerin himayesi altına girdikten sonra, Osmanlı’da Lazistan olarak anılan bölgenin de merkezi olarak kabul edilirdi.

Arhavi Ulaşım Nasıl Sağlanır

Arhavi Artvin arası yaklaşık 80 kmlik bir uzaklık bulunmaktadır. Bunun yanı sıra ilçenin, Murgul, Hopa ve Rize illeri ile de komşuluğu bulunur. Bu ilçe ve iller ile de kara yolu bağlantısı bulunan bu ilçede ulaşım sıkıntısı yaşanmamaktadır.

İlçe genel olarak dağlık yapısı ile dikkat çekmektedir. Geçim kaynağı olarak ise tarım ve hayvancılık ön plana çıkar. Hızlı bir şekilde büyümeye devam eden ilçe aynı zamanda kültür ve sanat festivalleri ile de dikkatlerin üzerinde toplanmasını sağlamıştır. Bu bakımdan Arhavi ayrıcalığından ve diğer seçeneklerinden rahatlıkla yararlanmanız da mümkün olabilir. Arhavi Artvin il merkezi ile bağlantısı olan bir ilçe olmasına karşın aynı zamanda ekonomik olarak Rize ili ile de bağlantıya sahiptir.

Artvin Arhavi Otobüs Bileti, Firmaları, Seferleri ve Artvin Arhavi Otobüs Bileti Fiyatları bilgilerini görerek www.tikobilet.com sitemizden satın alabilirsiniz! Arhavi Artvin otobüs bileti için arama sorgulama yapabilirsiniz.

Arhavi Otobüs Firmaları

Artvin Borçka Otobüs Bileti

Artvin ilinin bir ilçesi olan Borçka aynı zamanda Gürcistan sınırımızın da bir kısmını oluşturmaktadır. İlçenin diğer komşularına göz atacak olursak batı bölgesinde ilk olarak karşımıza Hopa çıkmaktadır. Daha sonrasında ise Murgul ve Şavşat ilçeleri ile komşuluğu bulunan ilçenin rakımı düşüktür. (bölgede ki diğer ilçelere kıyasla) İlçenin 36 adet köyü bulunmaktadır. Borçka’da diğer Artvin ilçeleri gibi çarlık Rusya’nın egemenliği altına girmiş bir ilçedir. Bir dönem bucak olmasına karşın 1928 tarihinde ilçe olmasına karar verilmiştir.

İlçe hakkında söylenecek en önemli husus ise ılıman yağmur iklimine sahip olmasıdır. Bu bakımdan dünyada çok az noktada rastlanan yağmur ormanları ile de karşılaşılması mümkündür. Bu durum çay üretimi adına sıklıkla tercih edilen bu ilçe bakımından da bazı sorunların oluşmasına neden olmuştur. Öncelikli olarak ilçede çay tarımının yapılması için dünyanın en nadir orman yapılarından biri olan ılıman yağmur ormanları kontrolsüz bir şekilde kesilmektedir. Bu durum şimdi için değilse bile gelecek için ciddi bir sıkıntı yaşatacaktır.

Borçka İle Ulaşım Nasıl Sağlanır

Artvin il merkezi ile kara yoluna sahip olan bu ilçe aynı zamanda Gürcistan ile de komşu olarak dikkat çeker. Aynı zamanda Hopa ile de kara yolu bağlantısı bulunmaktadır.

İlçe büyük oranda Müslüman olan Gürcü nüfusa sahipken, az miktarda Türk ve Laz’da bu ilçede yaşamaktadır. Yakın bir gelecekte ilçe merkezinin daha da büyüyeceğini söylemek mümkündür.

Artvin Borçka Otobüs Bileti, Firmaları, Seferleri ve Artvin Borçka Otobüs Bileti Fiyatları bilgilerini görerek www.tikobilet.com sitemizden satın alabilirsiniz! Borçka Artvin otobüs bileti için arama sorgulama yapabilirsiniz.

Borçka Otobüs Firmaları

Artvin Otobüs Bileti Fiyatları

Artvin otobüs bileti almak ve Artvin’e giden otobüs firmalarının seferlerini ve en uygun otobüs bilet fiyatlarını görmek ve dilediğiniz bileti satın almak için en doğru adrestesiniz!

Artvin Otobüs Bilet Fiyatları

Artvin İstanbul 85-110 TL
Ankara’ya 70-90 TL
İzmir’e 82 – 109 TL
Trabzon’a 30-40 TL
Giresun’a 35 – 45 TL
Rize 28 -38 TL

Artvin Otobüs Firmaları

 • Aydoğan Turizm
 • Amasya Mertur
 • Asya Tur
 • Best Van Turizm
 • Has Bingöl Turizm
 • Doğu Karadeniz Ekspres
 • Kahta Petrol
 • Lüks Karadeniz Expres
 • Kent Turizm
 • Metro Turizm
 • Palandöken Seyahat
 • Yeni As Bafra Turizm
 • Tokat Yıldızı
 • Öncü Göreme Turizm
 • Ulusoy

Artvin (Livane) Kalesi
Artvin ve çevresinin tarihi hakkındaki bilgiler M.Ö. 3000 yılına kadar gitmektedir.Artvin ve Çoruh boyunda Orta Asya’dan gelen ve Asyanik kavimlerden Huriler, Sakalar, tarafından yurt olarak bilinmiş ve nesiller boyu orda yaşamışlardır.Artvin ve çevresi devamlı olarak civardaki yabancı kavimlerin istilasına uğramışlardır. Tarihi tatil yerleri denildiğinde mutlaka görülmesi gereken yerlerdendir.Parslar,Urartular,Kimmerler bu bölgede çok uzun bir süre egemenliklerini sürdürdüler.Artvin ve çevresi son olarak 1550’li yıllarda Kanuni Sultan Süleyman tarafından Osmanlı hakimiyetine girmiştir.Artvin Köprübaşı mevkiinde bulunan Kale’nin, 10.yüzyılda yapıldığı tahmin edilmektedir.Kale tekrardan 16.yüzyılda Osmanlı döneminde tekrar onarım görmüştür.İçinde su deposu,(sarnıç) ve ibadet için küçük bir kilise(şapel) bulunmaktadır. tikobilet.com üzerinden Artvin otobüs bileti alarak Artvin (Livane) Kalesi’ni gezip görebilirsiniz.

Barhal(Altınparmak) Kilisesi
Yusufeli semti Sarıgül bucağı Altınparmak köyündedir.Kilise 9.yüzyılda Kral David Magistros döneminde kurularak Vaftizci Yahya’ya adandığı yazılı kaynaklardan anlaşılmaktadır. 1677 senesinde Hacı Şerif Efendi tarafından onartılarak camiye çevrilmiştir.Kilise, yontma taş ve kesme taştan yapılan kiramitlerden çatısı bağlanmış, harçsız bir zemine dayanmadan “Lambalı” denilen planda yapılmıştır.Yapı dışardan 27.45×17.70 ebatlarında, üç nefli bazilikadır.Gri renkli düzgünce kesilmiş taşlarla çevrili cepheler kuzey ve güneyde eş boyutlu, batı ve doğuda ortadan yanlara doğru açılan köre kemerlerle hareketlendirilmiştir.Pencere üzerindeki alçak kabartma yöntemiyle yapılmış bitkisel figürlü süslemeler gayet iyi durumdadır.Yusufeli semtinden yaklaşık olarak 35 kilometre yolla gidilebilmektedir.

Artvin Otobüs Bileti

Dolishane (Hamamlı) Kilisesi
Merkez ilçeye bağlı Hamalı köyüne bağlı bulunmaktadır.Artvin-Şavşat karayolunun Berta köprüsü istikametinde kuzeybatı mevkiine doğru 5 kilometrelik yol ile gidilebilmektedir. Kilise; 10.yüzyılın sonlarına doğru Bagratlı Kralı Sumbath tarafından yapımı tamamlanmıştır.Güney cephesinde bulunan “Güneş Saati” ünik olup dönemin tarihi önemini yansıtmaktadır.18.yüzyıl başlarında camiye dönüştürülmüş ve bir süre camii olarak kullanılmıştır.

İskenderpaşa Camii ve Türbeleri
Ardanuç semti, Adakale istikametinde bulunmaktadır.Yapımı Hz.Osman zamanında tamamlanmış, Osmanlı döneminde 1554 yılında onarılarak ibadete açılmıştır.Yanında Osmanlı dönemine ait Hatice Hanım, Ali Paşa ve Süleyman Paşa’ya ait türbeler bulunmaktdır.Yörenin ilk camii olduğundan dolayı ilçe için büyük önem taşımakta olup günümüze kadar sapasağlam gelmiştir.

Artvin’in hem bu tarihi güzelliklerini gezip görmek hem de Artvin’e komşu iller olan Rize, Erzurum ve Ardahan’a da geçiş yapabilirsiniz. Tüm bunlar için tek yapmanız gereken sitemizden 1 adet Artvin otobüs bileti almak  .

Artvin Hopa Otobüs Bileti

En önemli sınır kapılarımızdan bir tanesi olan Sarp Sınır Kapısını barındıran Hopa, Artvin’in önemli ilçeleri arasında yer almaktadır. İlçe merkezine baktığımız zaman nüfusunun büyük bir çoğunluğunun Lazlardan oluştuğunu görmek mümkündür. Komşuları Borçka ve Murguldur. Aynı zamanda Karadeniz kuzeyinde yer alır. İlçenin iklimine baktığımız zaman genellikle yağışlı olduğunu görürüz. Çok nadir olarak ilçeye kar düşer. Düşen kar ise çoğunlukla Şubat ayı başında Ocak ayı sonunda düşmektedir. İlçede orman varlığı zengindir. Yavuz Sultan Selim dağları bulunur bu dağlarda Kestane ve Gürgen ormanlarının varlığına rastlanır.

Nüfusu büyük oranlarda Lazlardan oluşan bu ilçede aynı zamanda Türklerde yaşamaktadır. Nüfusu 30.000 dir. Bunun yanı sıra giderek artan bir grafik çizdiğini söylemek yanlış olmayacaktır.

Hopa’ya Ulaşım Nasıl Sağlanır

Hopa Gürcistan ile yapılan anlaşmalar sonucunda Batum’a kimlik ile geçiş yapılabilen bir noktada yer alır. En yakın havaalanı Batum havaalanıdır. Aynı zamanda Trabzon’da yaklaşık olarak 150 km uzaklıkta yer alır. Karadeniz sahil yolu üzerinde yer alan ilçede ulaşım sorunu bulunmamaktadır. Aynı zamanda Sarp Sınır kapısı ile de bağlantısı bulunması ilçenin hızlı bir şekilde gelişmeye başlamasını sağlamıştır.

2 bucağı bulunan ilçenin aynı zamanda 17 adet köyü bulunmaktadır. Ulaşımın sıkıntı yaşanmıyor olması ilçeye ve bağlı bulunduğu köylere hızlı bir şekilde büyüme avantajı sağlamıştır. Yakın bir gelecekte bu ilçenin nüfusunun daha hızlı bir şekilde arttığını da görmek mümkün olabilir.

Artvin Hopa Otobüs Bileti, Firmaları, Seferleri ve Artvin Hopa Otobüs Bileti Fiyatları bilgilerini görerek www.tikobilet.com sitemizden satın alabilirsiniz! Hopa Artvin otobüs bileti için arama sorgulama yapabilirsiniz.

Hopa Otobüs Firmaları

Artvin Murgul Otobüs Bileti

Önceki adı Göktaş olan ilçe 1987 yılında ilçe haline gelerek Murgul ismini almıştır. Nüfusuna baktığımız zaman gelişme göstermediğini gördüğümüz ilçenin 9 adet köyü bulunur. Artvin il merkezi ve Yusufeli ilçesi ile komşuluğu bulunan Murgul’un aynı zamanda Borçka ilçesi ile de sınırları bulunmaktadır. Yaklaşık olarak ilçenin yüz ölçümünün 406 kilometre kare olduğu görülür. Bu alanın yarısından daha büyük bir alanı ormanlıktır. Ormanların bu kadar geniş yer kaplıyor olması da ilçeye genişlemek bakımından alan açmamıştır.

İlçe dünyada eşine az rastlanan bir bitki örtüsü ile kaplıdır. Bu da ekonominin en fazla arıcılıkla gelişmesini sağlamıştır. Uzunca bir süre ilçede üretilen balların dışarıya çıkması mümkün olmamış fakat gelişen teknoloji ve ulaşım imkanları sayesinde ilçe de üretilen bu balların şehir dışına çıkarılması mümkün olmaktadır.

Murgul’a Ulaşım Nasıl Sağlanır.

Artvin ile doğrudan Kara yolu bağlantısı bulunan ilçenin yaklaşık olarak 48.5 km lik bir uzaklığı bulunmaktadır. İlçede bakır üretimi ve patlayıcı madde ürete bir fabrika da bulunmaktadır. İlçe nüfusuna göz attığımız zaman toplam 7.000 civarında olduğunu görmekteyiz.

İlçe 1990 senesinden 2011 senesine kadar ciddi bir göç vermiştir. (%50 denebilecek oranlarda) daha sonrasında ise yeni yeni nüfus bakımından toparlanmaya başlandığını görebiliyoruz. Şu an hala ilçeye bağlı olan köylerde nüfusun bakımından azalmalar görülmesine karşın, geliştirilen olanaklarla bu sıkıntının önüne geçmekte mümkün olabilir.

Artvin Murgul Otobüs Bileti, Firmaları, Seferleri ve Artvin Murgul Otobüs Bileti Fiyatları bilgilerini görerek www.tikobilet.com sitemizden satın alabilirsiniz! Murgul Artvin otobüs bileti için arama sorgulama yapabilirsiniz.

Murgul Otobüs Firmaları

Artvin Şavşat Otobüs Bileti

Artvin iline bağlı olan Şavşat ilçesi Türkiye’de en fazla köy barındıran ilçeler arasında yer almaktadır. Sadece bir adet beldesi bulunmasına karşın ilçenin 70 in üzerinde köyü bulunur. Aynı zamanda ilçe Türkiye’nin en kuzey doğusunda yer alan ilçelerden bir tanesidir.

Tarihi özelliklerine baktığımız zaman ilçenin oldukça köklü bir geçmişi olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. Pek çok farklı uygarlığın himayesi altına giren ilçe zaman içerisinde gelişimini tamamlayan Osmanlı Devleti tarafından 1479 senesinde alınmıştır. Bu tarihten sonra ise bölgede bulunan Gürcülerin büyük bir çoğunluğunun Müslüman olmaya başladığı görülmektedir. Daha öncesinde Ardahan sancağına bağlı olan bir ilçe olmasına karşın 1921 senesinde Artvin iline bağlanmıştır.

Şavşat’a Ulaşım Nasıl Sağlanır

İlçenin kuzeydoğu da bulunan komşusu  Posof ilçesidir. Aynı zamanda Ardahan il merkezi ve Hanak ilçeleri ile de komşuluğu bulunan Şavşat batı bölümünde ise Artvin merkez ile sınır oluşturur. Bütün bunların yanı sıra ilçenin Gürcistan ile de sınırının bulunması da öneminin artmasını sağlamıştır. Ulaşım konusunda sıkıntısı bulunmayan ilçe hızlı bir şekil büyümeye başlamıştır.

İlçede geçim kaynağı mevsiminin yumuşak olması nedeniyle farklı seçenekleri ile ortaya çıkmaktadır. Pek çok meyve ve sebze yetiştiriciliği yapılmaktadır. Aynı zamanda Şavşat yakın bir dönemde daha hızlı bir şekilde gelişmede göstermektedir. Ayrıcalıklı bir şekilde bu seçeneklerden faydalanmak adına sizler de rahatlıkla Şavşat’ı gezebilirsiniz. Türkiye’nin en güzel ilçelerinden bir tanesidir.

Artvin Şavşat Otobüs Bileti, Firmaları, Seferleri ve Artvin Şavşat Otobüs Bileti Fiyatları bilgilerini görerek www.tikobilet.com sitemizden satın alabilirsiniz! Murgul Şavşat otobüs bileti için arama sorgulama yapabilirsiniz.

Şavşat Otobüs Firmaları

Artvin Yusufeli Otobüs Bileti

Artvin ilinin bir ilçesi olan Yusufeli, Artvin ile merkezi ile de komşuluğu bulunmaktadır. İlçenin Erzurum ilinin ilçeleri olan Oltu ve Olur ilçeleri ile de yakın bir kültürü ve komşuluğu bulunmaktadır.  İlçe kuruluş noktası bakımından Barhal Çayı’nın bulunduğu vadide kurulmuştur. Aynı zamanda Çoruh nehri de tam olarak bu noktada birleşmektedir.

Yusufeli’ne Nasıl Gidilir

Yusufeli ilçesi ulaşım konusunda sıkıntı yaşanmaya bir ilçedir. Artvin 80 km iken ilçenin başta Erzurum olmak üzere diğer ilçe ve il merkezleri ile komşuluğu bulunmaktadır. Erzurum’a Yusufeli üzerinden ulaşımın sağlanması için yaklaşık olarak 140 kmlik bir yol gitmek gerekmektedir. Aynı zamanda Posof ve Uzundere ilçelerinin yanı sıra Oltu ve Olur ilçeleri ile komşuluğu bulunur.

İlçenin rakımı yaklaşık olarak 500 metredir. Yüzey şekilleri engebeli olan ilçede ne yazık ki çok fazla düz bir alan bulunmamaktadır. Bu durumda ekonominin olumsuz olarak etkilenmesine neden olmuştur. Sonrasında da ilçeden Avrupa’ya ciddi anlamda göç hareketi başlamıştır. Oldukça meşhur olan Yusufeli Cağ kebabı ile de bilinir. İlçede yoğun miktarda Kıpçak Türkleri bulunmaktadır. Bunlar her ne kadar öz kimlikleri ile Karadeniz kültürünü harmanlamış olsa bile ciddi anlamda gelenek ve göreneklerini günümüze kadar muhafaza etmiş olanların nüfusu da azımsanmayacak kadar fazladır.

İlçenin en ünlü yer şekillerinden bir tanesi olan Kaçkar dağı yaklaşık olarak 4000 metre yükseklikte yer alarak ilçenin kuzeybatısında kendini gösterir. Bu dağlar üzerinde sadece bu bölgeye ait olan çok çeşitli bitkilerde yer almaktadır.

Artvin Yusufeli Otobüs Bileti, Firmaları, Seferleri ve Artvin Yusufeli Otobüs Bileti Fiyatları bilgilerini görerek www.tikobilet.com sitemizden satın alabilirsiniz! Yusufeli Şavşat otobüs bileti için arama sorgulama yapabilirsiniz.

Yusufeli Otobüs Firmaları

Haritada Artvin