Balıkesir Bursa Otobüs Bileti

Balıkesir Bursa Otobüs Bileti, Seferleri, Firmaları, Ucuz Bilet Fiyatları ve Balıkesir’den Bursa’ya Giden Otobüs Firmaları Bir Tık Ötede!

Kapalı Çarşı : Bu çarşı büyük 1942 yangınından sonra eski mimari özelliğini tamamen yitirmiş olmakla beraber, konumu ve kapladığı alan bakımından ilk yapıldığı biçimi korumaktadır. Bugün içinde hemen her tür mal satışı yapılan 5600 dükkân bulunmaktadır. Oysa XVII. y.y. da dükkân sayısı 9000’i buluyordu. /Evliya Çelebi’nin verdiği bu rakam biraz abartılmış olmalıdır. Bu rakamın 900 olması daha doğrudur ve demirle kapatılmış dört büyük kapısı vardı. Evliya Çelebi bu çarşının İstanbul’da bile bir denginin bulunmadığını, olsa olsa böyle çarşıların Halep’teki çarşıya ve Edirne’de bulunan Âli Paşa çarşısına denk olduğunu söylüyor.

Bursa’nın İnsanları: Evliya Çelebi, gezisi sırasındaki Bursalılarla ilgili gözlemlerini de şöyle anlatır : Pek çok samur kürklü ve görkemli çok zengin ve bilgili tüccarları vardır. Bir takımı da çarşı ve pazarda sanat sahibidirler. Güçleri yettiği kadar türlü türlü güzel elbiseler giyerler.
Güzel erkek ve kadınları gayet çoktur. Şairler bu yüzden güzel manzumeler yazmışlardır. Kadınları tenasüpte ölçüde/ ve güzellikte ileridir. Gözleri ve boyları da biçimlidir. Başka diyar kadınlarında görünmeyen gür saç örgüleri vardır.
Bursa’da erkekler o kadar çok yaşarlar ki, kuvveti gider, biçimi gider, konuşmadan kalır yine yaşar.
Halkı ince endamlı, gümüş bedenli, sevimli kimselerdir. Konuşsalar gayet güzel söz ettiklerinden, insanı etkileyen gönül ferahlığı verirler. Çünkü her biri bir ustadan bunları öğrenmiş gibidir.
Suyun ve havanın güzelliğinden halkın yüzleri kırmızıdır.

Balıkesir Bursa otobüs bileti alımlarınızda www.tikobilet.com sitemizi tercih ettiğinizde en ucuz Balıkesir Bursa otobüs seferleri ayağınıza gelmiş olacak. Böylece hem Balıkesir’den Bursa’ya giden otobüs firmaları bilgilerine ulaşabilir hem de bütçeniz için en uygun Balıkesir Bursa otobüs bileti fiyatları ile en ekonomik şekilde Bursa’ya yolculuk yapabilirsiniz.

Popüler Balıkesir Bursa Seferleri
Balıkesir Bursa Otobüs Firmaları