Batman Bursa Otobüs Bileti

Batman Bursa Otobüs Bileti, Seferleri, Firmaları, Ucuz Bilet Fiyatları ve Batman’dan Bursa’ya Giden Otobüs Firmaları Bir Tık Ötede!

YILDIRIM BAYEZID TÜRBESİ: Yıldırım semtinde, Yıldırım Camisi önündeki setin alt tarafında ve Medrese yanındadır. 1407 yılında türbeyi büyük oğlu Süleyman Çelebi (1337-1410) yaptırmıştır. Kapısında hicri 809 (miladi 1407) tarihli bir yazıt bulunmaktadır. I. Mehmed savaşta iken Karamanoğulları Bursa’yı alınca Yıldırım Bayezıd’ın mezarını açarak kemiklerini yaktıkları söylentisi vardır. 1855 yılı yer sarsıntısında yıkılmış ve yeniden onarılmıştır. 1864 yılında Alman Veliahdı Arşidük Şarl türbeyi gezmiştir. 1402 yılı Ankara Savaşında esir düşmüş bir Osmanlı padişahı oluşu nedeniyle Bursa’ya gezmeye gelen Kanuni Süleyman, I. Ahmed, IV. Murad, IV. Mehmed, Abdülmecit ve Abdülaziz adlı Osmanlı Padişahları tarafından türbenin ziyaret edilmemesi önemlidir. Yalnız 1909 yılında V. Mehmed Reşad tarafından türbe gezilmiştir.
Girişte ikisi yuvarlak olan dört sütun üzerine üç küçük kubbe ile örtülü bir revak yer almıştır. Dört köşeli (10,50×10,50 m.) olup sekizgen bir kasnak üzerine bir kubbe ile örtülüdür. Duvarları kesme taş ve tuğla karışımıdır. İç süslemeleri çok sade yapılıştadır. İçersinde 5 sanduka bulunmaktadır. Ortada parmaklıkla çevrili büyük sanduka Yıldırım Bayezıd (1360- 1403)’a, sol baştaki sanduka I. Mehmed ile savaşıp Eskişehir’de idam edilen Yıldırım’ın oğlu İsa Çelebi (1379-1405)’ye, sağ baştaki sanduka ise Yıldırım’m diğer oğlu Şehzade Kasım (1394-1417)’a aittir. Arka sırada kalan iki sanduka ise iki küçük şehzadeye aittir.

Batman Bursa otobüs bileti alımlarınızda www.tikobilet.com sitemizi tercih ettiğinizde en ucuz Batman Bursa otobüs seferleri ayağınıza gelmiş olacak. Böylece hem Batman’dan Bursa’ya giden otobüs firmaları bilgilerine ulaşabilir hem de bütçeniz için en uygun Batman Bursa otobüs bileti fiyatları ile en ekonomik şekilde Bursa’ya yolculuk yapabilirsiniz.

Popüler Batman Bursa Seferleri
Batman Bursa Otobüs Firmaları