Bayburt Hakkında

Bayburt’a hem çevre illerden hem de uzak illerden her gün yüksek sayıda otobüs seferleri düzenlenmektedir. Havaalanı olmadığından dolayı karayolu ile ulaşım daha çok tercih ediliyor. Şehrin içerisinde ise genellikle dolmuş ve taksiler kullanılıyor.

Bayburt’ta karasal iklim daha ön plandadır. Yazların genellikle kurak ve çok sıcak oluşu, kış mevsiminin ise genellikle yağışlı ve soğuk olması bu iklim tipini desteklemektedir. Bayburt ilimizin 3 ilçesi ve yaklaşık 170 köyü bulunuyor. Sizde tikobilet.com sitemizden 1 Bayburt otobüs bileti satın alarak bölgeye gidebilirsiniz.

Bayburt ilinin meşhur yemeklerinin neredeyse hepsi unlu veya etlidir. Bunları sıralayacak olursak; Tel helva, Yalancı dolma, Tatlı çorba, Lor dolma ve Ekşi lahanadır. Tüm bu lezzetleri tadabilmeniz için yapmanız gereken tek şey 1 adet Bayburt otobüs bileti almaktır.

Bayburt ilinin komşu illeri; Erzurum, Rize, Gümüşhane, Erzincan ve Trabzon’dur. Bu illere Bayburt otobüs bileti alabildiğiniz gibi Bayburt’tan da hem bu illere hem de birçok şehre otobüs biletleri alabilirsiniz.

Bayburt’a Giden Otobüs Firmaları

Merkezi Bayburt’ta olan Bayburt otobüs firmaları; As Bayburt Turizm ve Lüks Bayburt Seyahat’tir.

Merkezi Bayburt’ta olmayan ancak Bayburt’ta şubesi olan otobüs firmaları; Aydoğan Turizm, Metro Turizm, Süzer, Van Gölü Turizm, Has Bingöl Turizm, Özlem Bingöl Seyahat, Ulusoy, Kanberoğlu, Özlem Cizre Nuh ve Van Erciş Sema’dır.

Hutura Hagios Georgios Manastır Kilisesi
Hutura Köyü’ne ilerleyen yoldan sola dönüldükten sonra,tepe üstünde manastır klıntıları ve tarihi ihtişamı olan bir kilise vardır.14.yüzyılın sonlarına doğru Trabzon Prensi Aleksios Komnenos tarafından yaptırılmıştır.Kilise 1509′da keşiş Ananias, 1625′te ise Georgios Stratilatis’e onarımı yaptırılmıştır.Ayrıca Sultan II.Abdülhamid zamanında tamir edildiğini gösteren çeşitli yazıtlar bulunmaktadır.Yunan haçı planında, kubbeyle kaplı bir yapıdan ibarettir.Apsis Önüne yerleştirilen birer payeyle batı-doğu yönüne doğru bir uzama göstermiştir.Haç kollan beşik tonoz örtülüdür.Ana ve yan yüzler yarım sütunçlerle üç bölüme ayrılmakta olup bu bölümlere yuvarlak kemerli pencereler inşa edilmiştir.Tam batı yönünde,ortada üstü kapalı sütunlu ana girişi bulunmaktadır.Yapı tamamen bitki,halatiejder motifleriyle donatılmıştır.Pencereüstlerinde İsa’nın monogramları ve Hagios Georgios’un amblemi işlenmiştir.Yapının tam karşısındaki tepede 1832′de keşiş Serapheim’in yaptırmış olduğu küçük bir kilise bulunmaktadır.

Pavrezi Şapeli
Mescitli(Beşkilise) Köyü yakınlarında olan Pavrezin’dedir.Küçük ebatlarda olup, dikdörtgen olacak şekilde planlanmış tek nefli bir yapıdır Pavrezi Şapeli.Apsisin beşik tonozunda 1406 yılında yapıldığını açıklayan tarihi bir yazıt vardır.İçten beşik tonoz,dıştan çift eğimli çatıyla örtülüdür.Yapı, iç duvarlarınısüsleyen freskleriyle ünlü olup tarihi çok eskilere dayanmaktadır.Resimler al çerçeveli kare bölmeler olacak şekilde tasarlanmıştır.Bunlarda, meleklerin Meryem’e, İsa’nın çarmıha gerilişi, yas sahnesi ve kilise büyükleri canlandırılmaya çalışılmıştır.Bunlar son dönemdeki Bizans resimlerinin başarılı örneklerinden biridir.Gümüşhane ve etrafındaki bu tür fresklerle süslü, minil ebatlarda, tek nefli, pek çok kilise yer almaktadır.Yakın tarihte inşa edilmiş olan bu yapılar arasında, Yeşildere(Hasara) Köyü’ndeki kilise,beş köşeli apsisyle diğer tarihi kiliselerden ayrılmakta olup kilise içeriği bakımdan antik özellikleriylede göze batmaktadır.

www.tikobilet.com sitemizi tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz ve iyi yolculuklar dileriz.

 

Bayburt Otobüs Firmaları

Bayburt Otobüs Firmaları, Telefon Numaraları ve Bayburt Otobüs Bileti tikobilet.com’de! En Ucuz Bilet Fiyatları İle Bayburt’a Giden Otobüs Firmaları Burada!

Bayburt’a giden otobüs firmalarının telefon numaralarını aşağıda bulabilirsiniz, ister bilet ayırtabilir isterseniz de anında www.tikobilet.com sitemizden Bayburt otobüs bileti satın alabilirsiniz.

Bayburt Otobüs Firmaları Telefon Numaraları

  • Van Erciş İtimat Bayburt Telefon Numarası 0458 444 00 87
  • Kanberoğlu Turizm Bayburt Telefon Numarası 0458 211 62 63
  • Süzer Turizm Bayburt Tel No 0458 444 0 444
  • Lüks Gümüşhane Turizm Bayburt İletişim No 0458 444 44 29
  • Özlem Cizre Nuh Turizm Bayburt irtibat telefonu 0458 444 47 73 Otogar telefonu : 211 20 52
  • Has Bingöl Turizm Bayburt iletişim no 0458 444 22 12
  • As Bayburt Turizm 0458 444 02 69 Bayburt Otogar tel no : 211 29 38
  • Iğdırlı Turizm Bayburt Otogar Şubesi İrtibat Numarası: 0458 211 27 30
  • Aydoğan Turizm Bayburt Telefon Numarası 0458 444 61 55
  • Lüks Bayburt Seyahat Telefon 0458 444 69 69
Haritada Bayburt