Bayburt Bursa Otobüs Bileti

Bayburt Bursa Otobüs Bileti, Seferleri, Firmaları, Ucuz Bilet Fiyatları ve Bayburt’tan Bursa’ya Giden Otobüs Firmaları Bir Tık Ötede!

UMURBEY CAMİSİ:Namazgah Caddesinin güneyinde ve Kapıcı Caddesindedir. Kara Timurtaş Paşanın oğlu Umur Bey (Öl. 1460) tarafından yaptırılmıştır. 1855 yılı yer sarsıntısında yıkık hale gelen cami sonradan onarılmış ve kubbesi kaldırılmıştır.
Duvarları taş ve tuğla karışımıdır. Sade bir yapılıştadır. Son cemaat yeri sütun başları işlemeli olan mermer beş sütun üzerine örtülüdür. Tuğladan yapılmış olan minaresi tek şerefelidir. Cami kiremitle örtülü olup iki sıra pencere içerisini aydınlatır.

Umurbey vakfiyesine ait 13 yazıt Bursa Türk-İslam Eserleri Müzesindedir. Camiyi yaptıran Umur Beye ait tuğla dört sütun üzerine kubbeli ve etrafı açık türbe caminin arkasındaki ufak mezarlıktadır.
ÜFTADE CAMİSİ:Hisar’ın en yüksek yerinde, Yokuş Caddesinin Üftade Sokağında ve bir hisarın burcu yanındadır Hacı Bayram Veli’nin müridlerinden Şeyh Mehmet Muhiddin Üftade (1489-1580) tarafından yaptırılmıştır. Bir yer sarsıntısında yıkılan camiyi torunlarından Şeyh İbrahim (Öl. 1678) yeniden yaptırmıştır. 1869 yılında Bursa Valisi Cihan seraskeri Rıza Paşa (1809-1877) tarafından onartılmıştır. Bu onanma ait hicri 1283 (miladi 1869) tarihli yazıt kapı üzerindedir.
Son cemaat yeri kalın dört adet taş ve tuğla karışımı sütun üzerine oturan üç basık kubbe ile örtülüdür. Duvarları taş ve tuğla sıralıdır. Sekiz pencereli sekizgen kasnağa oturan kubbesini içerdeki 4 sütun taşımaktadır. Minaresi tek şerefelidir. Caminin kurucusu Şeyh Üftade’ye ait türbe caminin solundadır.

Bayburt Bursa otobüs bileti alımlarınızda www.tikobilet.com sitemizi tercih ettiğinizde en ucuz Bayburt Bursa otobüs seferleri ayağınıza gelmiş olacak. Böylece hem Bayburt’tan Bursa’ya giden otobüs firmaları bilgilerine ulaşabilir hem de bütçeniz için en uygun Bayburt Bursa otobüs bileti fiyatları ile en ekonomik şekilde Bursa’ya yolculuk yapabilirsiniz.

Popüler Bayburt Bursa Seferleri
Bayburt Bursa Otobüs Firmaları