Bursa Balıkesir Otobüs Bileti

Bursa Balıkesir Otobüs Bileti, Seferleri, Firmaları, Ucuz Bilet Fiyatları ve Bursa’dan Balıkesir’e Giden Otobüs Firmaları Bir Tık Ötede!

BURSA’NIN TARİHSEL ÜNLÜ YAPITLARI

Gerek Bizans gerekse Osmanlı dönemindeki yapılardan günümüze değin kalabilmiş olanların içinden bir seçme yapmak istesek bile gene de bu yazımıza sığdıramıyacağımız kadar çok sayıda eserle karşı karşıya kalırız. Bu bakımdan bunların tümü üzerinde bilgi vermek olanak dışıdır. Biz ancak bir kaçını tanıtmaya çalışacağız.

Ulucami : Yıldırım Bayazıt tarafından yaptırılan bu cami şimdilerde, kentin ortası bir yerlere düşmekle beraber yapıldığında dağın eteklerinde, havadar bir yöredeydi. Demek ki o yıllar kent daha aşağılardaymış. Cami içindeki dört köşe payeler üzerinde 20 kubbe vardır ki, bunların hepsinin üzeri kurşunla örtülüdür. Her gece yedi kandille aydınlandığı için aydınlık bir camidir ve XVII. y.y.larda 70 öğreticisi ve 2000 öğrencisi olan büyük bir öğrenim yeri görevi de yapmaktaydı.

Üç kapıyla girilebilen bu caminin de ortasında büyükçe bir havuz vardır. Bu havuzu, daha rahat abdest alınabilmesi için Şeyhülislam Aziz Efendi yaptırmıştır. İki, kalın, yüksek minaresi vardır. Bursa’nın en büyük camisidir. Ve Ulucami adını da bu nedenle almıştır.

Yeşil Cami :Vaktiyle Yeşil İmaret adıyla anılırdı. Kentin doğusunda güzel bir tepenin üzerine yapılmış olduğundan hemen her yerden kolaylıkla görülebilmektedir. Beyaz mermerden yapılmış iki kubbesi vardır. Boyu 108, eni 80 ayaktır. İçinde Ulucami’deki gibi sütunlar yoktur. Mihrap ve mimberi çok güzeldir. Sağında ve solunda güzel nakışlar bulunan, kıble yönünde bir tek kapısı var dır. Bu kapı tam üç yılda tamamlanmış olup, yapıcısı bu işine karşılık 40.000 altın almıştır. Yeşil Cami diye adlandırılmasının nedenine gelince Kubbelerinin ve minare tacının yeşil ve sırlı çinilerle kaplanmış olması ve bu çinilerin güneş vurunca zümrüt gibi parlamasıdır. Ortasında güzel bir şadırvan vardır.

Çelebi Sultan Mehmet tarafından yaptırılan caminin karşısında bir de türbe bulunmaktadır. İçinde hükümdarın yakınlarının yattığı bu türbe de yeşillikte camiden aşağı kalmamakta, hatta turistlerce daha çok ilgi görmektedir.

Muradiye Camisi: Çelebi Sultan Mehmed’ in oğlu Sultan Murat zamanında yapılmıştır. Yöresi, han, imaret, medrese, mescit ve tekkelerle donanmış olan bu caminin yanında Fatih Sultan Mehmet’in doğduğu ev hâla durmaktadır. Caminin boyu 150, eni 60 ayaktır. 1447 yılında yapımı bitmiştir.

Bursa Balıkesir otobüs bileti alımlarınızda www.tikobilet.com sitemizi tercih ettiğinizde en ucuz Balıkesir Bursa otobüs seferleri ayağınıza gelmiş olacak. Böylece hem Bursa’dan Balıkesir’e giden otobüs firmaları bilgilerine ulaşabilir hem de bütçeniz için en uygun Bursa Balıkesir otobüs bileti fiyatları ile en ekonomik şekilde Balıkesir’e yolculuk yapabilirsiniz.

Popüler Bursa Balıkesir Seferleri
Bursa Balıkesir Otobüs Firmaları