Çankırı Ankara Otobüs Bileti

Çankırı Çağdaş Güven Turizm Ankara Telefon Numaraları

  • Aşti Otogarı Çağdaş Güven  Seyahat 0312 224 01 18
  • Çankırı Otogarı Çağdaş Güven Turizm 0376 213 03 03

Çankırı Özlem Ankara Telefon Numaraları

  • Aşti Otogarı Çankırı Özlem 0312 224 08 18
  • Çankırı Otogarı Çankırı Özlem 0376 212 20 20

Nilüfer Turizm Çankırı Ankara Telefon Numaraları

  • Aşti Otogarı Nilüfer Turizm 0312 207 13 52
  • Çankırı Otogarı Nilüfer Turizm 0850 222 00 99
Çankırı Ankara Otobüs Bileti

Çankırı Ankara otobüs bileti fiyatları ve Çankırı Ankara otobüs seferleri ve saatleri için tikobilet.com sitemizde arama yapabilirsiniz.
KARACABEY HAMAMI : Camii ve Türbesinden oldukça uzak mesafede bulunan Karacabey Hamamı Talât Paşa Caddesi üzerinde olup 1444 tarihinde yapılmıştır. Çifte hamam olarak teşkil olunmuş Karacabey Hamamının Batı kısmında birbirine bitişik soyunmalıkları, Doğu kısmında ise, Batıdakilere göre daha değişik inşa tarzı gösteren sıcaklık ve halvetleri ile birlikte bütünü kareye yakın büyük bir dikdörtgen meydana getirmektedir. Hemen hemen, çok az farkla birbirinden ayrılan her iki bölümde soyunmalıklar kare plânda olup, her iki kısmında üzerleri ortasında fenerleri bulunan ahşap çatılarla örtülmüştür. Dışarda 4 tarafa meyilli basit bir çatı şeklinde olmasına mukabil, iç mekânda pramit şeklinde bir tavanı bulunmaktadır. Erkekler kısmının Doğu köşesindeki büyük nişli bir kapı ile soğukluğa girilmektedir. Dikdörtgen plânda üzeri kubbe ile örtülü soğukluk hücresinin kubbe intikali üçgen satıhlarla sağlanmaktadır. Kuzey kenarındaki bir kapıdan helaların bulunduğu hücrelere diğer bir kapı ile de sıcaklığa açılan dar bir koridora geçilmektedir. Tonozla örtülü olan bu koridorun nihayetinden önce üzeri manastır tonozu i!e örtülü uzunca bir dikdörtgen hücreye ve buradan da kubbeli özel yıkanma hücresine geçilir. Dar koridorun Batı kenarı büyük bir kemer ile orta sıcaklığa açılır. Pandantifli ve mukarnaslı orta kubbenin 4 kenarında 4 eyvan bulunmakta ve eyvanlar orta mekâna, büyük sivri kemerlerle açılmaktadır. Batı eyvanı çok küçük bırakılmış ve arkasına helalar kısmı yerleştirilmiş bulunmaktadır. Diğer 3 eyvanın tonozları, ortalarından birer sivri kemerle takviye edilmiştir. Doğu eyvanın iki yanındaki birer kapı ile eyvanın iki yanında yer alan özel halvet hücrelerine girilir. Kuzey hücrenin tam bir kare teşkil etmesine mukabil Güneydoğu hücre dikdörtgen ve üst örtüyü teşkil eden kubbe bindirmeli olarak yapılmıştır.

Çankırı Ankara otobüs bileti fiyatları

Kadınlar kısmı erkekler kısmına göre biraz daha değişik bir plân gösterir. Kadınlar soyunmalığı erkekler kısmından biraz daha büyük olmasına mukabil sıcaklığı erkekler kısmı sıcaklığından daha küçüktür. Erkekler soyunmalığından biraz daha Batı yönde çıkıntı teşkil eden kadınlar soyunmalığı da erkekler kısmında olduğu gibi moloz taş duvarlı ve kiremitle örtülü ahşap çatılı olup, çatı ortasında küçük bir feneri bulunmaktadır. Her iki soyunmalıkta da ortada fıskiyeli bir havuz bulunmakta ve kenarları saran zeminden yüksek sekiler camekânlarla bölünmektedir. Kuzeydoğu kenara yakın dar bir kapı manastır tonozlu dikdörtgen soğukluğa açılırken Güney duvardaki bir kapı tonozlu küçük bir hücre ile Batı yönde de sıcaklık orta kubbesi iie birleşmektedir. Kadınlar kısmı sıcaklığının sadece Kuzey ve Güney yönlerinde, erkekler kısmındaki eyvanların yarısı kadar derinlikte tonozlu eyvanlar yer almaktadır. Doğu kenarda ise iki adet kare plânda kubbeli halvet hücresi ile hamamın plânı tamamlanır. Hamamın Doğusu külhan ve sıcak su sarnıcı ile nihayetlenir. İki kısmın halvet hücreleri arasına kadar uzanan sarnıç T plânı meydana getirmektedir.
Çankırı’dan Ankara’ya giden otobüs firmaları bilet fiyatlarını tikobilet.com ile sorgulayınız.

Popüler Çankırı Ankara Seferleri
Çankırı Ankara Otobüs Firmaları