Düzce Antalya Otobüs Bileti

Düzce Antalya otobüs bileti fiyatları hakkında tam bilgi için arama kutusunu kullanınız.

 

Eski Cami: Elmalı’dadır. Birçok yangın geçirmiş ve onarılmış, 1945’te çıkan yangında tümüyle yanmıştır. Çinili minaresinden başka iz kalmamıştır. Yanlış olarak, öküz Ömer Paşa’ca yaptırıldığı söylenmektedir. Yangın sırasında yazıtı yok olduğu için, yapımıyla ilgili yeterli bilgimiz yoktur.

Kale Camii: Alanya’da, tersanenin batısındadır. Selçuklu Sultanı 1. Alaaddin Keykubad zamanında yapılmıştır. 1530-1566 arasında eski temelleri üzerinde Kanuni Sultan Süleyman’ca yeniden yaptırıldığı için Sultan Süleyman Camii adıyla da anılır. Moloz taştan olan yapı, kare planlıdır. Sekizgen kasnak üzerine kiremitli bir kubbesi vardır. Son cemaat yeri, dört ayak üzerine kiremitli üç kubbeyle örtülüdür.

Mozayikler: Akropol ve çevresindeki kazılarda birçok döşeme mozayiği bulunmuştur. Artemis Tapmağı’nın güneydoğusunda bulunan bumozayiklerden birinin ortasındaki süslemede Thetis’in kahramanlığı, Calydon yaban domuzunun öldürülmesi ve birçok alegorik figür bulunmaktadır. Bu mozayik Antalya Müzesi’ndedir. Bir başka döşeme mozayiği de V. yy kent surunun güneydoğu köşesinde bulunmuştur. Bundaki süslemede L eda ile kuğu kompozisyonu yer alır. Bazilika: Roma agorasının güneybatısından geçerek ulaşılan bu bazilika planlı kilisede Roma portikinden birkaç blok devşirme malzeme olarak kullanılmıştır.

Düzce Antalya Otobüs Bileti Fiyatları

Yivli Minare Camii: Yazıtı 1. Alaaddin Keykubad dönemindendir. Yazıtın bu minare için hazırlanmış olmadığı sanılıyor. Yazıt, minarenin kaidesindeki bir boşluğa uymaktadır. Minarenin başka bir camiden kalmış olduğu sanılmaktadır. Minarenin kaidesi kesme taştandır ve kare biçimlidir. Kaidenin üzerinde dikdörtgen içinde sivri kemerli nişler vardır. Gövde, kırmızı tuğlayla piramit biçimindeki firuze renkli çinilerin yerleştirilmesiyle mozayik görünümünde yapılmıştır. Minare sekiz yivlidir, bu yüzden Yivli Minare adını almıştır. Yüksekliği 37 m’dir. Minarenin batı yanında bulunan Ulu Cami, güneydeki kapısı üzerindeki yazıta göre 1373’te Zincirkıran Mehmed Bey’ce harap bir Bizans kilisesinin duvarlarından yararlanılarak yaptırılmıştır. On iki sütun üzerinde, iki sırada altı kubbeyle örtülüdür. Kubbeler, kiremit kaplıdır. Bu cami çok kubbeli “Ulu Cami” tipinin en eski örneğidir. 1934-1979 arasında Arkeoloji Müzesi olarak kullanılmıştır; 2004’ten bu yana Etnografya Müzesi’dir.

Düzce’den Antalya’ya giden otobüs firmalarının otobüs biletleri listesi için sorgulama yapmanız yeterli.

Popüler Düzce Antalya Seferleri
Düzce Antalya Otobüs Firmaları