Düzce İstanbul Otobüs Bileti

Düzce İstanbul otobüs bileti Tikobilet.com ile hem ucuz hem de anında

Düzce İstanbul otobüs bileti Tikobilet.com ile hem ucuz hem de anında

Düzce İstanbul otobüs bileti fiyatları ve Düzce İstanbul otobüs seferleri ve saatleri için tikobilet.com sitemizde arama yapabilirsiniz.

Peki, İstanbul’u, sıradan gezi programlarının dışında, daha bilinçli şekilde nasıl dolaşmalısınız? Bu görkemli tarihi şehrin içinde, onu hiç tanımadığı halde yine de seven pek çok insan yaşıyor. Bunun yanında, yüreğinde biriken coş­ kuyla yola revan olup pabuç eskiten, notlar tutup fotoğraflar çeken birçok kişi de tatmin edici, verimli bir çalışma yapamamanın endişesini taşıyor ve başka başka yöntemlerin arayışına giriyor. Aslında yapılacak şey çok basit; bu benim de deneyip istediğim sonuçlara ulaştığım bir yöntem. Gerçi ben bir sanatçı duyarlılığı ve heyecanı ile her taşın altını yoklamak gibi bir “arsızlıkla” hareket ederek her zaman doyumsuz şekilde evime dönüp kitaplarım ve dokümanlarımla hemhal olsam da amatör şehir sevdalılarının böyle karmaşık ve zaman alan yöntemlerle uğraşmasına pek de gerek yok.

Düzce İstanbul otobüs bileti fiyatları

İlk etapta yapılacak işleri maddeler halinde şöyle sıralamak mümkün:

1. Mevsimine göre giyinin ve kesinlikle “ayağınızda olduğunu hiç hissettirmeyecek” rahat bir spor ayakkabı ile yola koyulmayı asla ihmal etmeyin. Bu çok önemlidir.

2. Yaz günlerinde keten bir pantolon yahut da bermuda şort, ince bir pamuklu tişört (kız-erkek) giyin ve mümkünse siperlikli bir şapka takın. Dijital, küçük ve hafif bir fotoğraf makinası, not defteri, kalemler, İ stanbul haritası, kuru-ıslak mendiller ve güneş gözlüğü gibi, yolculuğunuz esnasında size gerekecek malzemelerin bulunduğu hafif bir omuz çantası edinin. Para ve kartlarınızı aynı çantanın içinde tek bir yere sakın koymayın, giysilerinizin başka başka kilitli ceplerine dağıtın.
3. Gezi boyunca gördüklerinizi ve eserlerin bulunduğu sokakları, caddeleri, bunların çevrelerinde neler bulunduğunu, belirleyici “referans” noktalarını yazın ve evinize döndükten sonra ilgili kitapları ve diğer kaynakları araştırarak bu semtler, mahalleler ve buralardaki eserler hakkındaki ayrıntılı bilgilerikaydedin. Ö rneğin, Beyazıt meydanına güneyden açılan Mithatpaşa Caddesi’nde dolaşıyorsunuz diyelim. Gördüklerinizi not ediyorsunuz: “Hızlı tramvaydan Beyazıt istasyonunda inip güneye yöneldim ve Ordu Caddesi’ne açılan Mithatpaşa Caddesi’ ne girdim. Biraz aşağıda, solda Esir Kemal Camisi ile karşılaştım .. . ” Gördüğünüz gibi, sokak ve caddeleri, buralarda bulunan eserlerin isimlerini kaydetmek çok önemli. Bu sayede, çalışmalarınızı yapıp gezdiğiniz bölgelerin tarihlerini incelerken bölgenin ve oradaki eserlerin nasıl bir değişim geçirdiğini de analiz etmiş olursunuz.

4. Bir diğer gezide hangi güzergahı ya da semti gezecekseniz orayla ilgili planlamayı önceden yaparsanız, İstanbul hakkında bilgilenme sürecinde daha sistematik bir yol alır, üstelik de bu yolculuklardan daha fazla mutluluk duyarsınız. Peş peşe iki geziniz birbirini takip eden güzergahlardaysa -ki mümkünse böyle yapın- komşu mahallelerin yer aldığı daha geniş bir bölgenin iyice irdelenmesi konusunda bilinçli hareket etmiş olursunuz. Ama, aynı gün içinde hem Ya rımada’yı, hem Galata’yı, veya Üsküdar’ı, yahut da Eyüp’te bir mekanı dolaşmayı denemeyin bence. Sistematik bir şekilde gezmek bir numaralı amacınız olsun.

5. ” İ stanbul’un en iyi seyredildiği” noktaları tanıyabilmek için, buralara en kolay nasıl ulaşılabileceğini öğrenmelisiniz. “Şehrin balkonlarını” mümkünse daha sık ziyaret etmelisiniz. Bu girişimleriniz, şehre sevgiyle bağlanmanızı ve hayranlığınızı artıracak bir etkinlik olacaktır. Bu noktaların nereleri olduğunu kitabın sonunda sizlere aktaracağım.

6. İ stanbul’ a ilk kez gelen ve şehri hiç tanımayıp keşfetmek isteyen gezginlerden biriyseniz eğer, yanınıza İ stanbul’u en azından “semt düzeyinde” bilen bir arkadaşınızı almaya çalışın. Böylece karmaşık güzergahlar arasında birbirinize destek olur, daha verimli bir gezi yaparsınız. Bu geziler sürecinde “üç kişi” fazla gelebilir; çılgın trafik içinde rahat hareket edebilme ve araçlara inip binme, dar yollarda birbirine yakın ilerleyebilme olanaklarını kısıtlayabilir. ” İki kişi” en iyisidir … Ama daha sonraları, yani artık şehri iyice öğrenmiş bir kişi olduğunuzda, artık “tek başınıza” gezmenizi öneririm. İstanbul ve siz! .. Yalnız ve cesur!..

Düzce’den İstanbul’a giden otobüs firmaları bileti fiyatlarını tikobilet.com ile sorgulayınız.

Popüler Düzce İstanbul Seferleri
Düzce İstanbul Otobüs Firmaları