Elazığ Hakkında

Elazığ otobüs bileti almak, Elazığ’a giden otobüs firmaları otobüs bilet fiyatlarına bakarak Elazığ otobüs bileti satın almak için doğru sitedesiniz!

Elazığ şehrimiz, Doğu Anadolu Bölgemizde Yukarı Fırat bölümünde bulunmaktadır. Şehrin coğrafi yapısı tarıma elverişli değildir ve bu nedenle istihdam konusunda tarımdan yararlanılamamaktadır. Her doğu ve güneydoğu ilinde olduğu gibi yılın belli kısımlarında ülkemizin batısına diğer illere nazaran az da olsa göç vermektedir.

Son zamanlarda Elazığ’a gelen insanların otobüsten başka kullanabileceği yeni bir alternatifi var. Elazığ’a havaalanı açılmasıyla birlikte Elazığ uçak bileti alarak da bölgeye ulaşılabiliyor. Fakat her şeye rağmen en çok kullanılan ulaşım aracı “Otobüs” dür. Elazığ otobüs bileti alabileceğiniz otobüs firmaları aşağıda listelenmiştir.

Elazığ Otobüs Firmaları

Merkezi Elazığ şehrinde olan otobüs firmaları; Karakoçan Tur, Elazığ Murat Turizm ve Elazığ Hazar Turizm’dir.

Merkezi Elazığ şehrinde olmayıp sadece bu şehirde şubeleri olan otobüs firmaları ise; Aydoğan Turizm, Zile Barış Turizm, Can Dersim Tuncelililer, Van Erciş Sema, Has Bingöl Turizm, Tokat Yıldızı, Kafkas Kars, Özlem Diyarbakır Seyahat, Lüks Diyarbakır Seyahat, Öz Elbistan Seyahat, Barış Turizm, Yeni Van Seyahat, Muş Yolu Turizm, Can Elbistan, Siirt Petrol, Has Diyarbakır, Özlem Bingöl Seyahat, Lider Turizm, Öz Batmanlılar Seyahat, Bitlis Taç, Yeşil Muş Ovası, Diyarbakır Barış, Lüks Siirt Seyahat, Star Diyarbakır ve Metro Turizm’dir.

Elazığ Otobüs Bileti Fiyatları

Sitemiz üzerinden 1 adet Elazığ otobüs bileti alarak Elazığ’ın komşu illeri olan; Malatya, Diyarbakır, Erzincan, Bingöl ve Tunceli dışında Türkiye’deki pek çok ile ulaşabilirsiniz.

Keban Baraj Gölü’nün neredeyse yeni bir coğrafya ve yeni bir iklim kazandırıp çevrelediği Elazığ ili, bir durak noktası olmalı Doğu Anadolu Bölgesi gezinizde.

Elazığ, tarihi Harput Kalesi’nin eteğine kurulmuş. Özellikle eski Harput, görmeye değer. Elazığ şehir merkezinde yapılacak bir gezintide Elazığ Müzesi görülmelidir. Fırat Üniversitesi sahası içinde yer alan müzede arkeolojik ve etnografik eserler sergileniyor.

Harput

Elazığ şehir merkezinin yanıbaşındaki Harput’un tarihi M.O. 2000′li yıllara uzanıyor. Harput, ticaret yolları üzerinde bulunması nedeniyle uzunca süre doğunun en önemli yerleşim yerlerinden biri olmuş.

Harput, 1834′te yanıbaşındaki düzlüğe taşınıyor ve eski şehir tümüyle yalnızlığa terkediliyor. Bakımsızlık ve süre gelen yılların doğa şartlarının da etkisiyle oluşan tahribata rağmen eski şehir görülmeye değer.

Harput Kalesi 4000 yıllık bir geçmişe sahip. Urartular döneminde yapılmış. Roma, Bizans ve Osmanlı döneminde kullanılmış.

Kalenin altında dev kayalıkların içine inşa edilmiş Meryem Ana Kilisesi, 179 yılında Süryaniler tarafından inşa edilmiş.

Kilise, çevredeki tüm yapılar gibi bakımsız. Artuklu Hükümdarı Fahreddin Bey döneminde yapılan Ulu Cami (minaresi hafif eğik), Akkoyunlu Hükümdarı Bahadır Han’ın annesi tarafından yaptırılan Serahatun Camii, Osmanlı dönemi yapımı Kurşunlu Camisi eski Harput’un önemli diğer eserleri.

Boşaltıldığı 19. yüzyılda nüfusun 25.000 olduğu, onlarca cami, medrese, kilise, kütüphane, 12 han ve 90 hamam bulunduğu düşünülürse, eski Harput’un bugünkü hali içini sızlatıyor insanın.

Harput gezisinin ardından, yörede yapılan kurtarma kazılarında çıkarılan eserlerin sergilendiği Harput Müzesi’ni ziyaret etmelisiniz.

Bağlar bahçeler içinde olan, terkedilmişliğe rağmen eskinin zenginliğini ve ihtişamından izleri bugüne taşıyan Harput çevresinde Elazığlıların piknik amaçlı kullandıkları mesire alanlarından birinde soluklanabilirsiniz.

Ya da Harput’un kuzeydoğusunda, Elazığ’a 11, Harput’a 5 km. uzaklıktaki Buzluk Mağarası’na gidebilirsiniz.

1990 yılında turizme açılan ve Türkiye’de gezilebilen ender mağazalardan biri olan Buzluk Mağarası sarkıt dikitleri ve bal peteğini andıran buzul oluşumlarıyla oldukça etkileyici.

Mağaranın çevresi ağaçlandırılıp piknik alanında dönüştürülmüş.

Hazar Gölü

Elazığ’a 25.km uzaklıkta bulunan Hazar Gölü, hem plajları hem kamu kurumlarına ait olan dinlenme tesisleri hem turistik konaklama tesisleri hem günübirlik dinlenme yerleri hem balık lokantaları ve çevresini sarmaya başlayan yazlık ikinci konutlarda bir tatil merkezi niteliğinde.

Plajlardan ikisi Mavi Bayrak belgesi almış.

Göldeki Kilise Adası çevresinde bir batık kentin izlerine rastlanmış.Batık kentin Sivrice ilçesine kadar uzandığı da saptanmış.

Elazığ şehir sınırları içindeki en büyük göl ise Keban Baraj Gölü. Balık üretimi ve avcılığı yapılan gölün çevresinde çok sayıda piknik alanı ve balık lokantası hizmet veriyor.

Keban Baraj Gölü, oluşumu aşamasında Çırçır Şelalesi’ni yaratmış. Alabalık üretme tesisleri ve piknik alanı olarak ilgi görüyor.

Elazığ’da tarihi Bakırcılar Çarşısı varlığını sürdürüyor. Çarşıdaki çoğu dükkan, fabrika işi alüminyum kap ve gereçlerle dolu olsa da geleneksel bakır ev eşyaları, süslemeli bakır hediyelikler, sinier, kahve değirmenleri, kapı tokmakları sergilenmekte ve satılmaktadır.

Şehir merkezindeki tarihi çarşılardan biri de Yemeniciler Çarşısı’dır. Çarşıda yemenicilik yapan tek usta kalmış olsa da, yemeniciler fabrikasyon ayakkabıcılara dönüşse de, kaybolmaya yüz tutmuş el sanatlarımızdan birinin son örneklerini görmek için uğramaya değer.

Harput
Harput tarihinde birçok medeniyet barındırmıştır.Bir çoğu için Elazığ denilince akla ilk gelen tarihi bir bölgemizdir.İlin 5 kilometre dışında bulunmaktadır.Elazığ-Harput tarihte muhteşem coğrafi bölegesinden dolayı birçok medeniyetin işgaline uğramıştır.Paleoioitik dönemden bu yana birçok mdeneiyete evsahipliği yapmıştır.Bu mededinyetler
Türk hakimiyetine kadar bölgede egemen olmuşlardır.1086 senesinden sonra Türkler harput ve civarını kale ve şehir konumundan çıkartmış, Osmanlı imparatorluğu döneminde ise kültür, sanat ve ticaret merkezi haline dönüştürülerek tarihi Harput’un her bir karışına Türk damgası basmışlardır.

Harput Kalesi (Süt Kalesi)
Harput’un kuzeydoğusunda dağların yamaçlarına yapılmıştır.Coğrafi durumu bakımından tarih süreci boyunca çok önemli bir kale olarak bilinmektedir.Kale’nin ön cephesi 80-85, güneyi 200-250,yan cepheleri ise 350-450 metre arasındadır.Yüksekliği kalenin çeşitli bölgerinde değişiklik göstermektedir.Kalenin M.Ö.9.yüzyılda ait olduğu öne sürülmektedir.Harput Kalesi günümüze kadar birçok kez onarım görmüştür.

Hazar Gölü
Elazığ’a tam olarak 25 kilometre uzaklıkta bulunan Hazar Gölü Elazığ-Diyarbakır istikametinde sivrice denilen yerde yer almaktadır.Hazar Gölü doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgesinin kendine has plajları olan balıkçılık ve su sporları yapılabilen en büyük ve en önemli gölüdür.Hazarbaba ve Mastar dağları arasına sıkışmış tektonik bir gölümüzdür.Çok nadir güzellikte olan bir gölümüzdür.Uzunluğu 25 kilometre, genişliği 4-5 kilometre olan göl, günün her saatinde farklı renklerde olarak mükemmel bir görünüm sunmaktadır.Suyu içi görülebilecek kadar temiz ve berrak olan Hazar Gölü ayrıca içerisnde soda ve tuz barındırmamaktadır.Çevresinde kamu kurum kuruluşlarına ait eğitim ve dinlenme
tesisleri, Turizm Bakanlığından belgeli otel, motel lokanta ve günübirlik piknik alanı, ayrıca özel kuruluşlar tarafından işletilen balık evleri bulunmaktadır.

tikobilet.com olarak yolculuklarınızda bizi tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz…

Elazığ Otobüs Firmaları

Elazığ Otobüs Firmaları, Telefon Numaraları ve Elazığ Otobüs Bileti tikobilet.com’de! En Ucuz Bilet Fiyatları İle Elazığ’a Giden Otobüs Firmaları Burada!

Doğu Anadolu Bölgesi’nin Yukarı Fırat bölümünde yer alır. Türkiye’nin en büyük barajı Keban, bu ilimizde, Fırat Nehri’nin iki kolu olan Karasu ve Murat Suyu’nun birleştiği nokta da yükselir.

Yazları sıcak ve kurak geçer Elazığ’da. Ortalama 30 derece olan hava sıcaklığı temmuz ve ağustos aylarında 40 dereceyi bulur. Haziran – Eylül aylarında hemen hiç yağış düşmez.

TARİHİ ESERLERİ: Tarih boyunca ileri medeniyetlerin yaşamlarına sahne olan Elazığ’da, Urartu, Selçuklu, Karamanoğulları ve Osmanlılar’dan kalma pek çok kalıntıya rastlanır. Özellikle Harput ve Palu yöreleri bu bakımdan zengindir.

Harput Kalesi, Ulu Cami, Arap Baba Türbesi, Sara Hatun Camii, Alaca Camii, Alacamescit Medresesi Harput’ta, Palu Kalesi, Küçük Cami, Cemşit Bey Camii ve Hamam Harabeleri Palu’da görülmeye değer eserlerdir.

Aşağıdaki listeden Elazığ’a giden otobüs firmaları bilgilerine erişebilir ve dilediğiniz firmadan Elazığ otobüs bileti alımınızı online olarak yapabilirsiniz!

Elazığ’a Giden Otobüs Firmaları

Best Van Bitlis Taç Elazığ Hazar
Elazığ Murat Elazığlılar
Merkez: 0424 236 64 15
Müdüriyet:233 78 70
Terminal: 237 01 03
Esadaş
Has Bingöl
Otogar: 0424 444 22 12
Karakoçan: 711 35 43
Kovancılar: 611 61 12
Lider Turizm Lüks Batman
Metro Turizm Öz Diyarbakır
Otogar: 0424 224 34 71
Maden: 441 34 86
Öz Elbistan
Otogar: 0424 224 09 51
Özlem Bingöl Seyahat Özlem Cizre Nuh Özlem Diyarbakır
Otogar: 0424 224 51 51
Siirt Petrol Star Diyarbakır Tokat Yıldızı
0424 444 00 90
Turay Turizm Van Erciş İtimat
Otogar: 0424 224 09 51
Van Erciş Sema

 
DOĞAL GÜZELLİKLERİ: Keban Barajı Gölü çevresi, Elazığ’ın en güzel mesire yerlerinden birisidir. Dağlar arasında çeşitli büyüklükte ovalar yer alır. Yaz aylarında ova kesimlerinde çok fazla sıcaklık görülmesine karşılık, dağlarında bir bahar serinliği yaşanır.

Gölcük (Hazar Gölü)’de Elazığlılar’a deniz hasreti çektirmeyen, ince kumlu plajı, tesisleri ile güzel bir tatil yeri. Gölde tatlı su balıkları, göl çevresinde susamuru avlayabilirsiniz.

Karakoçan ilçesine 27 kilometre uzaklıkta, Kolan (Yoğunağaç) Kaplıcaları var. Romatizma, astım gibi hastalıklar için şifalıdır.

NASIL GİDİLİR: İstanbul ve Ankara’dan uçak seferleri vardır. Aktarmalı olarak yurdun her tarafı ile demir yolu bağlantısı da bulunuyor. Karayolundan da otobüsle gidebilirsiniz. Elazığ, Mardin‘e 256, Kayseri’ye 386, Erzurum‘a 388, Adana’ya 513, Van’a 480, Ankara’ya 702, Zonguldak‘a 970, Antalya’ya 1069, İzmir’e 1248, İstanbul’a 1140 kilometre uzaklıktadır.

ÖZELLİKLERİ: Nefis “Buzbağ Şarabı” en güzel üzümlerin yetiştiği Elazığ’da imal edilir. Uluova’nın kavunları ve pamuğu ünlüdür. Folklorumuzun en güzel oyunlarından “Çayda Çıra”, Elazığ’ın mahalli oyunudur.

Elazığ otobüs firmaları incelemenizi bitirdiyseniz yukarıdaki bilet arama motorumuz ile Elazığ otobüs bileti araması yapabilir ve Elazığ’a giden onlarca otobüs firması arasından dilediğinizi seçebilirsiniz. İsterseniz Elazığ otobüs firmaları telefon numaraları bilgileri ile Elazığ otobüs şirketlerinin iletişim ve irtibat bilgilerine de ulaşabilirsiniz.

Haritada Elazığ