Iğdır İstanbul Otobüs Bileti

Iğdır İstanbul otobüs bileti tikobilet.com ile hem ucuz hem hızlıca cebinizde.

Iğdır İstanbul otobüs bileti tikobilet.com ile hem ucuz hem hızlıca cebinizde.

İstanbul Iğdır otobüs bileti fiyatları ve Iğdır İstanbul otobüs seferleri ve saatleri için tikobilet.com sitemizde arama yapabilirsiniz.

Bu işi hallettikten sonra gezip görmeniz gereken ilk abidevi Osmanlı eseri, hiç kuşkusuz ki, meydanın ortasına kurulmuş 1664 tarihli, Hatice Turhan Sultan’ın eseri, iki minareli Yeni Valide Camisi ve bu külliyeye Mısır Çarşısı olacaktır. Caminin güneyindeki, yakın zamana dek kötü durumda olan parkı belediye güzel bir tasarımla yeniledi. Burada dinlenmek mümkün. Avlu merdivenlerinin önünden kuşların hiç eksik olmadığı muhteşem camiyi ziyaretten sonra Sirkeci’ye yönelin. Sirkeci yönünde ve Yeni Cami’nin arka taraflarında küçük bir sinagog göreceksiniz. Şunu unutmayın ki Yeni Cami’nin olduğu yer 16. yüzyıl sonlarına kadar “Edirneli Yahudiler” mahallesi idi. Sirkeci Sinagogu Ticaret Odası binalarının arasında 19. yüzyıldan kalma Hidayet Camisi’ni göreceksiniz. II. Mahmud’un 1826 devriminden önce buraları gerçekten de berbat yerlerdi. Birtakım salaş kahvelerde, kayıkhanelerde bitirim tipler yol keser, yasadışı işlerle insanları huzursuz ederlerdi. Bu nedenle de “Melek Girmez Sokağı” derdi İ stanbullular buraya. Cami çevresinde dolaşırken tarihin bu sayfalarını düşlerinizde canlandırın. Nimet Abla piyango gişesinin sokağında fetih döneminden kalan Arpacılar Camisi ve girişindeki iki Bursalı veli sandukası sizi şaşırtacak. İstanbul’ un 1453 tarihli en eski camilerinden birinin önünde bulunmak heyecanlı değil mi? Daha arkada 20. yüzyıl başlarının anıtsal eseri olan ve Mimar Vedat Tek’in yaptığı devasa PTT binasını göreceksiniz. Bu binada yer alan iletişim tarihi ile ilgili müzeyi gezmezseniz bu bir kayıp olur, ona göre! Bunun arka tarafındaki Hobyar Camisi ilginç tasarımıyla dikkatinizi çekecek.

Iğdır İstanbul otobüs bileti fiyatları

İlk yapılışı fetih devrine uzanmasına karşın şimdiki yapısı erken 20. yüzyıldandır. Bu bilgileri daima not edin. Ö nceden söylediğim gibi, daha sonra ayrıntılarına gireceksiniz zaten. Bu çevrede, pek çoğu geç 19. yüzyıl ve erken 20. yüzyıl yapısı olan birbirinden güzel han binaları, içinde beş ve arkasındaki ayrı bir bölümde bir Osmanlı sultanına ait (IV. Mehmed, il. Mustafa, III. Ahmed, 1. Mahmud, 111. Osman ve gerideki bölümde V. Murad) Valide Hatice Turhan Sultan türbesi bulunuyor. İstanbul’un en büyük türbelerinden olan bu 17. yüzyıl türbesinin yola bakan hazire duvarının üstünde göreceğiniz çeşme 1738 tarihlidir ve Rukiye Kadın hayratıdır.

Iğdır’dan İstanbul’a giden otobüs firmaları bileti fiyatlarını tikobilet.com ile sorgulayınız.

Popüler Iğdır İstanbul Seferleri
Iğdır İstanbul Otobüs Firmaları