Isparta Ankara Otobüs Bileti

Isparta Ankara otobüs bileti fiyatları ve Isparta Ankara otobüs seferleri ve saatleri için tikobilet.com sitemizde arama yapabilirsiniz.
DİN DİN (RÜSTEM NAİL) MESCİDİ: Rüstem Naime isminde birisi tarafından yaptırılmış olduğu bilinen Din Din Mescidi de XVII. yüzyıl mimarî karakterlerini taşımaktadır. Enine dikdörtgen plânlı olan mescidin beden duvarları kerpiçten yapılmış olup Batı cephede son cemaat yeri bulunmaktadır. Sadece mihrabın iki yanında ve doğu cephede pencereleri iki sıra halinde olup, ikinci sıradakiler sivri tuğla kemerlidir. Su basman kısmı moloz taştan ve derzli olan mescidin beden duvarları ağaç hatıllarla takviye edilmiştir. İbadet mekânının Kuzey kısmında ilk yapıya ait olmayan ahşap kadınlar mahfili bulunan mescidin kıble duvarı ortasındaki mihrabı tavana kadar yükselmekte ve kıble duvarının 1/3 ünü kaplamaktadır. Mihrap nişi 5 kenarlı ve niş içi dikey durumda her kenarında bulunan 5 küçük pano ile süslenmiştir. Niş köşelerinde iki sütunçe bulunmaktadır. Mukarnaslarla nihayetlenen niş üzerinde «La ilahe illallah » yazılı dikdörtgen bir pano vardır. Niş köşe dolguları, yıldız ve altıgenler arasında kıvrık dal motifleri ile süslenmiştir. Niş kenarlarını içice 3 bordur çevirir. Dışta Kelime-i Tevhit yazılı bordur yer almakta olup bunun içindeki orta bordürü, zikzaklı kıvrık hatların birbirine geçerek teşkil ettiği altıgenler süslemektedir. Mihrap beden duvarlarında 15 cm. lik bir çıkıntı meydana getirir.

Isparta Ankara otobüs bileti fiyatları

CELAL KATTANİ MESCİDİ : Celâl Kattani isimli bir şahıs tarafından 1179 H. (1765) tarihinde yaptırılmış olan mescit Kızıl Elma Mahallesinde bulunmaktadır. Gayet küçük ölçüde olan mescit dikdörtgen plânda ve çok basit 430 bir yapıdır. Etrafı dükkânlarla kapanmış olan mescidin sadece kapısı görüldüğünden dış yapısı hakkında fazla bir şey söylenememekle beraber Güney, Kuzey ve Doğu duvarlarının yarıya kadar taş, yarıdan itibaren de kerpiçten olduğu anlaşılmaktadır. Kıble duvarı ortasında yer alan mihrapı çok sadedir. Yarım silindirik mihrap nişinin üzeri tahta bir perde ile kapanmıştır. Niş etrafını kelimeyi tevhit yazılarının tekrarı ile bir bordur çevirmekte üst kısım bir sıra palmet ile nihayetlenmektedir.
Isparta’dan Ankara’ya giden otobüs firmaları bilet fiyatlarını tikobilet.com ile sorgulayınız.

Popüler Isparta Ankara Seferleri
Isparta Ankara Otobüs Firmaları