İstanbul Diyarbakır Otobüs Bileti

İstanbul Diyarbakır Otobüs Bileti

İstanbul Diyarbakır otobüs firmaları içinden otobüs bileti almak, bilet fiyatlarını ve sefer saatlerini öğrenmek için www.tikobilet.com sitemizde arama yapmanız yeterlidir.

İstanbul otobüs bileti için www.tikobilet.com’de arama yapınız. İstanbul’dan Diyarbakır’a giden otobüs firmaları telefon numaralarını kullanarak da uzaktan işlem yapabilirsiniz.
Can Diyarbakır Seyahat

Özdiyarbakır Seyahat

Has Diyarbakır Seyahat

Özlem Diyarbakır

İstanbul’dan Diyarbakır’a Giden Otobüs Firmaları

Star Diyarbakır

Metro Turizm

Star Batman Seyahat

Yeni Diyarbakır İstanbul İletişim Numaraları

 • Yeni Diyarbakır Harem Otogarı İrtibat No 0533 302 13 57
 • Yeni Diyarbakır Esenler Otogarı İrtibat No 0533 302 13 58
 • Yeni Diyarbakır Diyarbakır Otogarı İrtibat No 0412 234 21 13
İstanbul Diyarbakır Otobüs Bileti

İstanbul Diyarbakır Otobüs Bileti, Seferleri, Bilet Fiyatları ve İstanbul’dan Diyarbakır’a Giden Otobüs Firmaları Bir Tık Ötede!

Bu bölümde sizlere İstanbul’un en değerli tarihi yapıtlarından olan Galata Kulesi’ni tanıtacağız. Kim bilir belki de Diyarbakır’dan geldikten sonra İstanbul’un bu tarihi yapısını gezmek istersiniz!

Bizans İmparatorlarından “Zenon” tarafından V. yüzyılda yaptırıldığı sanılmaktadır. Sonradan Cenevizliler tarafından alınmış, XIV. yüzyılda gözetleme kulesi olarak kullanılmıştır. Cenevizliler bu kuleye “İsa kulesi” derlerdi. İstanbul’un fethinden sonra da bir zaman gözetleme kulesi olarak kullanılmış, sonra yangın gözetleme kulesi haline getirilmiştir.

Kule 68 metre yüksekliktedir. Bulunduğu yerin yüksekliği de dikkate alınırsa, denizden yüksekliği 140 metreyi bulur. Kulenin eskiden tepesi koni şeklindeymiş.

III. Selim ve II. Mahmut zamanlarında, kule iki defa yangın geçirmiş ve hemen onarılmıştır. Bugünkü haline 1875 yılında getirilmiştir. Kuleden şehir, hele İstanbul yakası çok güzel seyredilir.

Yüksekkaldırım’dan inip, Karaköy meydanına tekrar dönelim. Bu kez Beşiktaş yönüne doğru gidelim. Önce “Tophane meydanı” na varırız. Bu meydanı Kılıç Ali Paşa camii ile III. Ahmet tarafından yaptırılan “Tophane Çeşmesi,, süsler. Her iki anıt da İstanbul’un görülmeye değer güzel yapılarıdır. Az ilerde Tophane köşkü, onun yanında zarif küçük saat kulesi, daha sonra Nusretiye camii yükselmektedir.

Bu geniş cadde bizi Atatürk Kız lisesinin önüne getirir. Kız lisesinin yanındaki güzel bina, İstanbul’un biricik “Güzel Sanatlar Akademisi” binasıdır. Daha sonra Deniz müzesine ve daha sonra Dolmabahçe meydanına varırız.

Bu kıyı yakın zamana kadar eski ahşap yapılar, küçük dükkanlarla dar ve sıkıntılı idi. Caddenin iki yanı açıldı. Şimdi Tophane’den Dolmabahçe’ye kadar tamamen açılmıştır. Bu cadde, İstanbul’un en işlek ve en geniş caddelerinden birisidir.

İstanbul’un dünya tarihinde önemli bir yeri olduğunu biliyoruz. Bu yer, tarihin her çağında başka ulusların ilgisini çekmiştir. Bu yüzden İstanbul’un bulunduğu yerde yerleşen uluslar, daima şehri korumak düşüncesi içinde yaşamışlar, şehri hem denizden, hem karadan korumak için surlarla çevirmişlerdir.

İstanbul Diyarbakır otobüs bileti aldıktan sonra Diyarbakır İstanbul dönüşünde İstanbul’un birçok tarihi yerini gezmeyi planlarınız arasında ön plana almanız dileğiyle!

İstanbul daha Bizanslılar zamanında Konstantin’in yaptırdığı surlarla çevrilmiştir. Sonra bu surları yeter görmeyen Büyük Teodos, surları hem Marmara, hem de Haliç kenarında daha gerilere doğru uzattı.

450 yılına doğru Bizans iki büyük tehlike atlattı. Biri şiddetli bir deprem, diğeri de Attila ordularının Bizans kapılarına kadar uzanmasıydı. İmparator II. Teodosyüs, Attila ordularının saldırışını ağır vergiler vererek önledi. Fakat hemen sonra kara surlarını yaptırdı. Böylece Bizans her tarafından kuşatılmış oldu. Kara surları Marmara kıyısında Yedikule’den, Haliç kıyısında Ayvansaray’a kadar uzanıyordu.

Burada eskiden oyuncak yapılırdı. Bunlar fabrikaların açılmasıyla tarihe karıştı. Kaynanazırıltıları tahtadan boyalı kılıçlar, kamış tüfekler, fırıldaklar, küçük bebek arabaları, kamış düdükler, karagöz takımları bunların başında gelirdi. Bugün daha çok düdüklü küçük testileri ünlüdür.

Haliç kıyıları da vaktiyle kahveler, yalılar, kıyı saraylarıyla süslüydü. Bu anıtlardan bugün hiç biri yoktur. Ancak Eyüp Camii bir dini site olarak onarılmakta ve buraya turistik kahvehaneler, kebapçı dükkanları yapılmaktadır. Eyüp, eski sınırlarını çok taşarak genişlemiştir. Taşlıtarla, Sağmalcılar köyü bu ilçenin sınırları arasına girmiştir. Taşlıtarla, yeni adıyla Gazi Osman Paşa olmuş ve daha da büyüyerek Eyüp’ten kopmuştur.

İstanbul’dan Diyarbakır’a Giden Otobüs Firmaları

 • Öz Diyarbakır
 • Star Diyarbakır
 • Özlem Diyarbakır
 • Has Diyarbakır
 • Lider Siirt Seyahat
 • Yeni Diyarbakır Turizm

İstanbul Diyarbakır Arasındaki Genel Bilgiler

 • En Ucuz İstanbul Diyarbakır Otobüs Bileti Fiyatları 70 TL’dir.
 • Yolculuk süresi 18 saattir.
 • 2 şehir arası uzaklık 1352kilometredir.
 • Her gün ortalama 11 otobüs seferi düzenlenmektedir
 • En çok sefer yapan otobüs firması Öz Diyarbakır Turizm’dir.
Popüler İstanbul Diyarbakır Seferleri
İstanbul Diyarbakır Otobüs Firmaları