İstanbul Samsun Otobüs Bileti

İstanbul Samsun Otobüs Bileti

İstanbul Samsun Otobüs Bileti, Seferleri, Bilet Fiyatları ve İstanbul’dan Samsun’a Giden Otobüs Firmaları Bir Tık Ötede!

SAMSUN idari bakımdan 9 ilçe ve 777 köyden teşekkül etmektedir. İlçeler şunlardır: Merkez, Alaçam, Bafra, Çarşamba, Havza, Kavak, Ladik, Terme, Vezirköprü.

Bu ilin İktisadi hayatına hakim olan başlıca unsur tütüncülüktür. Burada tütün sadece türetilmemekte, aynı zamanda işlenmektedir ve şehirde bir sigara fabrikası mevcuttur. Bir miktar da mısır ekilmekte, baklagiller mahalli İhtiyacı karşılayabilmektedir. Çok gelişmemiş olmakla beraber Bafra’da siyah havyar elde edilmektedir. Hayvancılık ve şeker pancarı üreticiliği halka dikkate değer kazanç sağlamaktadır. Nakliyecilik gelişkindir ve bunun gerektirdiği küçük bakım ve tamir atölyeleri artış halindedir. Limanı Karadeniz’deki en büyük ve en önemli limandır.

SAMSUN’UN eski ve muhteşem bir tarihi vardır. Şehir M.O. VIII. asırda Miletoslular tarafından kurulmuştur. Mitridat zamanında Pontus Krallığının eski adı Amisof olan bu yer daha sonra Romalıların eline geçmiş, İmparator Jüstmiyea zamanında burada piskoposluk kurulmuş, şehir bir süre de Aleksi Kommen’in hakimiyetinde kalmıştır. Burada Türk egemenliği M.S. VIII. asırda başlamıştır. Osmanlılar zamanında burada gemi inşa tezgâhları kurulmuştur. SAMSUN’UN Türkiye tarihindeki önemi Atatürk’ün Kurtuluş Savaşını başlatmak üzere 19 Mayıs 1919’da Anadolu’ya buradan çıkmasından gelmektedir.

İstanbul’dan Samsun’a Giden Otobüs Firmaları

İstanbul Samsun Arasındaki Genel Bilgiler

  • En Ucuz İstanbul Samsun Otobüs Bileti Fiyatları 60 TL’dir.
  • Yolculuk süresi 10 saattir.
  • 2 şehir arası uzaklık 736 kilometredir.
  • Her gün ortalama 10 otobüs seferi düzenlenmektedir
  • En çok sefer yapan otobüs firması Ulusoy Turizm’dir.
Popüler İstanbul Samsun Seferleri
İstanbul Samsun Otobüs Firmaları