İzmir Afyonkarahisar Otobüs Bileti

İzmir Afyon Otobüs Bileti, Seferleri, Firmaları, Ucuz Bilet Fiyatları ve İzmir’den Afyon’a Giden Otobüs Firmaları Bir Tık Ötede!

Afyon Adı nereden gelir?

Öteden beri afyonuyla ünlü Karahisar’a, Cumhuriyetten sonra bir de “Afyon” adı eklendi. Böylece, hem Anadolu’daki diğer “Karahisar”lardan ayrıldı, hem de yetiştirdiği en önemli ürünü, başına taç etti. Fakat Türkiye afyon tarımından vazgeçtiği için, yakında Afyon’a, afyondan yadigâr sadece bu ad kalacaktır.
Ulaşım Durumu: Afyon ilimizin demiryolu ulaşımı bakımından büyük önemi vardır. İl merkezi, dört yönden gelen demiryollarının birleştiği bir noktadır. Bu yollar, Konya – Adana, Kütahya – Balıkesir – Bandırma, Uşak – Manisa – İzmir (Basmahane) ve Karakuyu – Aydın – İzmir (Alsancak) güzergâhlarıdır. İl merkezi ve ilçeler iyi evsaflı karayolları ile diğer merkezlere bağlıdır.

Turistik Aylar: Kışlar çok sert geçer. Bu yüzden, Afyon ve dolayları, gezip görmek için yaz aylarında, daha müsaittir.

Milli Kıyafetler: Başta poşu, üstte cepken, altta şalvar, belde sıkma denen Kuşak, ayakta yün çorap ve yemeni. Kadınların mintanı, şalvar yemenisi pek zarif işlemeli olur. Kuşağı, şal kuşaktır. Kadınlar, şalvarın üstüne, ayrıca üçetek kuşanırlar.

Milli Oyunlar: Afyon zeybeği, kaşık oyunu, kılıç-kalkan oyunu, kına oyunu (kadınlı erkekli oynanır), örem kızı oyunu, çember oyunu.

Neleri Ünlü: Kaymaklı şeker, kaymaklı lokum, Özbek pilavı, patlıcan böreği, Afyonkarahisar madensuyu ve maden sodası ünlüdür.

Başlıca Ürünleri: Türkiye’nin en çok buğday yetiştiren 5 ili arasındadır. Ayrıca, şeker pancarı tarımında çok ileridir. Yakın zamana kadar haşhaş tarımıyla da ünlüydü. Haşhaş, yerini pancara ve tahıla bıraktı.

İzmir Afyon otobüs bileti alımlarınızda www.tikobilet.com sitemizi tercih ettiğinizde en ucuz İzmir Afyon otobüs seferleri ayağınıza gelmiş olacak. Böylece hem İzmir’den Afyon’a giden otobüs firmaları bilgilerine ulaşabilir hem de bütçeniz için en uygun İzmir Afyon otobüs bileti fiyatları ile en ekonomik şekilde Afyon’a yolculuk yapabilirsiniz.

Popüler İzmir Afyonkarahisar Seferleri
İzmir Afyonkarahisar Otobüs Firmaları