İzmir Bursa Otobüs Bileti

İzmir Bursa Otobüs Bileti, Seferleri, Firmaları, Ucuz Bilet Fiyatları ve İzmir’den Bursa’ya Giden Otobüs Firmaları Bir Tık Ötede!

Özellikleri
Uludağ kayak ye dağcılık merkezidir. Bursa’nın Karacabey ilçesinin de mis gibi ıhlamur kokan, boğaz ve göğüs hastalıklarına iyi gelen balı ünlüdür. Karacabey’in 24 kilometre güneyinde bulunan Mustafakemalpaşa ilçesinin kendine özgü bir tatlısı vardır. “Karacabey Darbukası” da turistler arasında hatıra eşya olarak pek rağbet görür.
Nasıl Gidilir?
Hava, kara ve denizyolu ile gidilebilir. Bursa’ya sürekli uçak seferleri vardır. Vapurla Mudanya’ya gelip, karayolundan Bursa’ya geçebilirsiniz. Yine İstanbul’dan vapurla Yalova’ya, Yalova’dan otobüs ya da minibüsle Bursa’ya geçilir. Hemen her ilden Bursa’ya otobüsle gelmek mümkündür. Eskişehir’e 150, İstanbul’a 231, Konya’ya 510, Ankara’ya 381, Çorum’a 621, Adana’ya 856, Yozgat’a 600, Samsun’a 793 kilometre uzaklıktadır.

Bursa Adı nereden gelir?

Cennet Bursa’yı, nice yüzyıllar önce Bitinya Kralı Prusias kurdu. Bu yüzden, adını “Prusias kenti” dediler. Bitinya’dan sonra, burada uygarlık kuran kavimler, güzel kentin adını “Brousse” ye çevirdi. Türklere geçince de “Bursa” oldu.
Bursa’nın adı etrafında birçok efsane de vardır. En yaygın olanı, Hazreti Süleyman efsanesidir. Yüce Tasm’nın sevgili kulu Hazreti Süleyman, meleklerin taşıdığı, beyaz tüllerle bezenmiş, altın tahtırevanı üstünde, cenneti aramaya koyulmuştu.
Az gitti, uz gitti, dere tepe düz gitti. Nihayet, Uludağ’ın üstünden aşınca, Bursa’yı gördüğü zaman, sevinç göz yaşlarını tutamadı. O’nun “İşte cennet burası…” diye seslenişi, ye. di kat gökte bir İlâhi gibi dolaşıverdi. O günden sonra “Cennet burası” sözü, halk dilinde “Cennet Bursa” oldu.

Bursa, bir tarih hazinesidir. Taşıyla, toprağıyla her yanı, bir başka anlam taşıyor. Tarihten önceki çağlar, efsanelerle kucak kucağa uzar, gider. Tarih çağı da Hititlerle başlar.
Hititlerden sonra Bursa’da Frigya, Pers, Bergama egemenliğini görürüz. Bunlardan, Bursa için en önemlisi Bitinya idi. Çünkü Bursa’yı, bundan 2.200 yıl önce Bitinya kralı Prusias kurdu.
Sonra, bütün bu yöreyi Romalılar aldı. Onlardan Bizans’a miras kaldı. Gerek Romalılar, gerek BizanslIlar zamanında, Özellikle İznik’in ayrı bir önemi vardı. İlk Hristiyanlık meclisi, İznik’te toplandı. Çevredeki en güzel Roma eserleri burada yükseldi.
Malazgirt Zaferi’nin arkasından Anadolu’nun büyük kısmını fetheden Selçuklu orduları, Bursa kapılarına da dayandılar. Çetin savaşlar sonunda Bursa, 1080’de Ünlü Selçuk komutanı Kutalmışoğlu Süleyman Sah tarafından fethedildi. Aynı tarihte Selçuklular, İznik’i de alarak, ilk Anadolu devletinin başkenti yaptılar. Fakat Bizans, Haçlı ordularından büyük yardım görerek, 1097’de İznik’i, 1115’de de Bursa’yı Selçuklulardan geri aldı. Anadolu devletinin başkenti böylece Konya’ya nakledildi.
Bizanslılar İznik’e Bursa’dan daha fazla önem veriyorlardı. Nitekim 1204 – 1261 arasında bu girin ilçemiz, Bizans’ın başkenti olarak dünya tarihine geçti.
Osmanlıların kuruluş yıllarında Bursa ve dolayları, Türkler İçin büyük önem taşıyordu. Osman Gazi, Bursa’yı alarak, devletinin başkentini Bilecik’ten buraya nakledecekti Fakat, Bursa’nın fethi kolay olmadı. Osman Gazi zamanında başlayan ve tam 30 yıl süren bir ablukadan sonra Bursa’yı, 6 Nisan 1326’da Orhan Gazi aldı. Devletin başkentini buraya taşıdı. 4 yıl sonra da İznik ve yöresini fethetti.
Bursa, Orhan Gazi ve oğlu Sultan 1. Murat devrinde büyük imar gördü. Hızla gelişti büyüdü. Yıldırım Beyazit zamanında da Anadolu’nun en büyük sanat ve kültür merkezi oldu.
Günler geldi çattı. Yıldırım Beyazıt, Ankara Meydan Savaşında Timur’a yenilince, Bursa, Karamanoğullarının istilasına uğradı. Bu istilâ, Sultan Murat devrine kadar sürdü. Ama, acı yılların peşinden, Bursa, Osmanlılara başkent olma özelliğini, Edirne ile paylaştı.

Yavaş yavaş Edime daha fazla önem kazanınca, Bursa, merkezi Kütahya’da bulunan Anadolu beylerbeyliğinin kir vilayeti haline geldi.
Bursa, Birinci Dünya Savaşının sonunda, 9 Temmuz 1920’de Yunan işgâline uğradı ve 12 Eylül 1922’de kurtarıldı. Cumhuriyet’in ilanından sonra da büyük bir il merkezi oldu.

İzmir’den Bursa’ya Giden Otobüs Firmaları

  • İnegöl Seyahat
  • Didim Seyahat
  • Kamil Koç
  • Güzel İzmir Turizm
  • Narlıca Atan Kardeşler
  • Nilüfer Turizm

İzmir Bursa otobüs bileti alımlarınızda www.tikobilet.com sitemizi tercih ettiğinizde en ucuz İzmir Bursa otobüs seferleri ayağınıza gelmiş olacak. Böylece hem İzmir’den Bursa’ya giden otobüs firmaları bilgilerine ulaşabilir hem de bütçeniz için en uygun İzmir Bursa otobüs bileti fiyatları ile en ekonomik şekilde Bursa’ya yolculuk yapabilirsiniz.

Popüler İzmir Bursa Seferleri
İzmir Bursa Otobüs Firmaları