İzmir Çanakkale Otobüs Bileti

İzmir Çanakkale Otobüs Bileti, Seferleri, Firmaları, Ucuz Bilet Fiyatları ve İzmir’den Çanakkale’ye Giden Otobüs Firmaları Bir Tık Ötede!

Milli Kıyafetler: Genellikle Türkmen ve Yörük kıyafetleri hakimdir. Ayrıca Ayvacık’ta Efe kıyafeti de vardır.
Milli Oyunlar: Yeni hava, karşılama, çeşitli zeybekler, burçak tarlası, alay oyunu, İmroz ve Bozcaada’da Sirto.
Neleri Ünlü: Çanakkale’nin sarı killi toprağından yapılan çanak, çömlek ve çeşitli seramikler ünlüdür. Hatıra eşya olarak bol bol satılan bütün bu eserlerde Troya sanatının izleri ağır basar.
Yemek Ve Tatlılar: Çanakkale’de balık çeşitleri pek nefistir. Biga’da peynir helvası, Yenice’de keşkek, İmroz’da badem ezmesi ile domates reçeli özellik taşır.

Özellikleri

Çanak, çömleğinin yanında Çanakkale’nin balığı, üzümü ve şarabı da büyük önem taşır
Çanakkale, Asya ile Avrupa arasında, İstanbul gibi önemli bir geçittir. İli ikiye ayıran Çanakkale Boğazının, tarihte büyük yeri vardır. Kıvrıla kıvrıla uzanan boğazın boyu 94 km, dir. En geniş yeri, Dcfrnuz deresi ile Erenköy arasında, 8.275 metredir. En. dar yeri de Sançay ağzı ile Kilitbahir köyü arasına rastlar, 1,375 metredir.
İlin yayıldığı arazi, genellikle dağlık ve yer yer sık ormanlıktır. En yüksek dağ, Kaz dağıdır (1.767 m.). Çanakkale’de ovalık alanlar azdır. İlin önemli ovalan, Bayramiç ve Ezine ovalandır.
Çanakkale yöresinde Akdeniz ve Marmara iklimi kucaklaşır. Kışlar, çevredeki illere göre daha sert, yazlar daha sıcak geçer.
İlin ekilen topraklannda, genellikle tarla tarımı, bağcılık ve bostancılık ağır basar. Tarla tarımında buğday, arpa başta gelir. Son yıllarda, sanayi ürünü olarak pamuk, susam ve ayçiçeği tarımı da epeyi ilerlemiştir.
Bağcılık, Gelibolu yanmadası ile İmroz, Bozcaada ve Lapseki’de önemli yer tutar. Şarapçılık çok gelişmiştir. Bozcaada’nın şarabı, dillere destandır. Lapseki’de aynca geniş kavun, karpuz bostanları görürsünüz. Kavunu kokulu, tatlı, karpuzu kan kırmızıdır, Edremit körfezi kıyılannda da iyi cins zeytin yetişir.
Gelibolu başta olmak üzere. Çanakkale’de, balıkçılık ve balık konserveciliği de ünlüdür. Tuzlu sardalyeleri, ülkemizin her yanında ısrarla aranan çeşitlerdir. Konserve fabrikalannın yanında, çanak çömlek imalathaneleri, Çanakkale’nin önemli gelir kaynağıdır. Çan’da büyük ve modern bir seramik fabrikası kurulmuştur.
Çanakkale’de, zengin maden yatakları vardır. Bunlardan linyit, kurşun ve perlit ocakları, öteden beri işletilmekte ve tesisler günden güne modem bir hale getirilmektedir.

İzmir Çanakkale otobüs bileti alımlarınızda www.tikobilet.com sitemizi tercih ettiğinizde en ucuz İzmir Çanakkale otobüs seferleri ayağınıza gelmiş olacak. Böylece hem İzmir’den Çanakkale’ye giden otobüs firmaları bilgilerine ulaşabilir hem de bütçeniz için en uygun İzmir Çanakkale otobüs bileti fiyatları ile en ekonomik şekilde Çanakkale’ye yolculuk yapabilirsiniz.

Popüler İzmir Çanakkale Seferleri
İzmir Çanakkale Otobüs Firmaları