İzmir Denizli Otobüs Bileti

İzmir Denizli Otobüs Bileti, Seferleri, Firmaları, Ucuz Bilet Fiyatları ve İzmir’den Denizli’ye Giden Otobüs Firmaları Bir Tık Ötede!

Denizli adı nereden gelir?
Denizli’nin suyu boldur. Yer yer, pek güzel gölcükler görürsünüz. Dibi berrak, suyu masmavidir. Denizli’ye, deniz gibi suyuna bakarak bu güzel adını, Türkler yakıştır mı şiar
dır. Hatta Katip Çelebi, Denizli’den bahseden yazılarında bunu doğrular.
Denizli’nin adı üstüne, iki ayrı kayıt daha vardır. Biri, Baybars Mansuri’nin ortaya koyduğu iddiadır. Denizli’yi, Türkmen boylarından Tonguzlu Beyin bir Türk kenti haline getirdiğini, bu yüzden de Tonguzlu denildiğini söyler. O’na göre Denizli, Tonguzlu’dan gelmedir. İkinci iddiayı da ünlü bilgin İbni Batuta savunur. Der ki, “Eskiden bu yörede, Hıristiyanlar bol bol domuz beslerdi. Türkler buraya vardığında, domuzunun bolluğundan Domuzlu adını verdiler. Sonra o Domuzlu, Denizli oldu.”

Ulaşım Durumu: Karayolu ulaşımı önemlidir. Yollar iyi ve bakımlıdır. Büyük illerden direkt otobüs seferleri vardır. Demiryolu olarak, Afyon – Alsancak hattı ilin ortasından geçer. Sütlaç’ta ayrılan hat, Çivril’e uzanır. Goncalı’da ayrılan hat ise Denizli’ye varır.

Milli Kıyafetler: Erkeklerde zeybek kıyafeti, kadınlarda üçetek, üstlük, fes üstüne süslü başlık.
Milli Oyunlar: Tavas zeybeği, ferayi, sipsi, kınk oyunu, diğer zeybek oyunları.
Neleri Ünlü: Heybesi, Pamukkale suyu ile beyazlatılmış biblolar, çeşitli dokuma, seccade, yatağan bıçakları ve tarak. Ayrıca, Denizli’nin horozu, eskiden beri pek ünlüdür.
Yemek Ve Tatlılar: Denizli kebabı, tandır kebabı. Denizli turşusu, üzüm köftesi, bükme, pekmezden yapılan bulama ve tarhana.

İzmir Denizli otobüs bileti alımlarınızda www.tikobilet.com sitemizi tercih ettiğinizde en ucuz İzmir Denizli otobüs seferleri ayağınıza gelmiş olacak. Böylece hem İzmir’den Denizli’ye giden otobüs firmaları bilgilerine ulaşabilir hem de bütçeniz için en uygun İzmir Denizli otobüs bileti fiyatları ile en ekonomik şekilde Denizli’ye yolculuk yapabilirsiniz.

Popüler İzmir Denizli Seferleri
İzmir Denizli Otobüs Firmaları