İzmir Diyarbakır Otobüs Bileti

İzmir Diyarbakır Otobüs Bileti, Seferleri, Firmaları, Ucuz Bilet Fiyatları ve İzmir’den Diyarbakır’a Giden Otobüs Firmaları Bir Tık Ötede!

Diyarbakır’ın 7 çeşit karpuzu dünyanın her yanında ünlüdür
Diyarbakır, Güney Doğu Anadolu’da uzanan, karpuzu ile dünyanın her yanında ünlü ve yer yer zengin petrol yataklarıyla ümit dolu bir ilimizdir. Kuzeyde küçük bir bölümü, Doğu Anadolu sınırlarına girer.
Arazinin etrafı dağlarla çevrilidir. Ortası çukurdur. Buraya Diyarbakır Havzası denir. En önemli dağlar, Güneydoğu Toroslar ve Karacadağ’dır.
Diyarbakır’ı boydan boya sulayan Dicle, büyük hayat kaynağıdır. Dicle’nin iki yanında, göz alabildiğine uzanan kavun karpuz bostanları görürsünüz. Diyarbakır’da karpuzun 7 çeşidi vardır. Bunlar Pembe Sürme, Ferikpaşa, Yafa, Kara, Alaca ve Mehmet Emin cinsi karpuzlarıdır.
Dünyanın hemen her dilindeki ansiklopedilerde, “Karpuz” deyince, Diyarbakır karpuzundan söz edilir. Bu karpuzların 70-80 kilo olanlarına sık sık rastlamak mümkündür. Her çeşidi tatlı, bol sulu, yemesi nefistir.
Diyarbakır’ın iri, kokulu, tatlı kavunları da ünlüdür. Karpuzlar kadar iri olmasa bile, 25 kilo çeken cinsleri vardır. En çok Cep, Külâhlı, Beji, Tat. Mollaköy vb Asma cinsi kavunlar yetiştirilir.
Bu güzel ilimizde bağcılık da ayn bir önem taşır. Üzümün tam 34 çeşidini sayabilirsiniz. Bunlardan bol bol pestil ve şarap yapılır.
Kışın çok sert, yazın çok sıcak geçtiği, hatta ısının gölgede 46 dereceye kadar yükseldiği Diyarakır’da yağışlar azdır. Bu yüzden bitki örtüsü fazla gelişmemiştir. Arazi genellikle çıplak görünür. Toprağın ancak dörtte biri tarıma elverişlidir. Bostanlardan ve bağlardan arta kalan yerlerde, daha çok tahıl yetiştirilir. Yavaş yavaş tütün ve pamuk ekimi de gelişmektedir.
Çayır ve otlarda daha çok ak ve kızıl karaman cinsi koyun ile kılkeçisi yetiştirilir. Hayvan ürünleri, önemli gelir kaynağıdır.
Diyarbakır’da yer yer zengin petrol yatakları ortaya çıkarılmış, il çevresi bu yüzden büyük değer kazanmıştır. Bugün, ham petrol üretilen birçok kuyu vardır ve yeni kaynaklar arayan petrolcüler ileriye büyük ümitlerle bakar.

Çermik Kaplıcası romatizmaya, Ankaris suyu sarılığa iyi gelir. Diyarbakır’ın Çermik ilçesindeki “Çermik Kaplıcası” romatizma ağrılarına şifalıdır. Haziran başından eylül sonuna kadar, bu ünlü kaplıcaya akın akın gelen çok kişi vardır. Hani ilçesine yaya yarım saat çeken Ankaris suyu da, sanlık hastalığına iyi gelir. Hani’den Ankaris suyuna bol vasıta bulabilirsiniz.

İzmir Diyarbakır otobüs bileti alımlarınızda www.tikobilet.com sitemizi tercih ettiğinizde en ucuz İzmir Diyarbakır otobüs seferleri ayağınıza gelmiş olacak. Böylece hem İzmir’den Diyarbakır’a giden otobüs firmaları bilgilerine ulaşabilir hem de bütçeniz için en uygun İzmir Diyarbakır otobüs bileti fiyatları ile en ekonomik şekilde Diyarbakır’a yolculuk yapabilirsiniz.

Popüler İzmir Diyarbakır Seferleri
İzmir Diyarbakır Otobüs Firmaları