İzmir Eskişehir Otobüs Bileti

İzmir Eskişehir Otobüs Bileti, Seferleri, Firmaları, Ucuz Bilet Fiyatları ve İzmir’den Eskişehir’e Giden Otobüs Firmaları Bir Tık Ötede!

Adı nereden gelir?
Ulaşım Durumu: İstanbul – Ankara demiryolu Eskişehir’den geçer. Eskişehir’de güneye ayrılan diğer demiryolu Kütahya’ya uzanır. Eskişehir, asfalt yollarla Ankara, Kütahya, Bursa, Bilecik ve İstanbul’a bağlıdır. Aynca Seyitgazi ve Muradiye üzerinden de stabilize yollarla Afyon’la bağlantısı vardır. Yurdumuzun her yanından Eskişehir’e muntazam otobüs seferleri, komşu illerden de dolmuş yapılır.
Neleri Ünlü: Lületaşından çeşitli eşya yapımıyla ünlüdür
Yemek Ve Tatlılar: Mantı,bamya çorbası, gaziler helvası, aşure.

Lületaşı ile bütün dünyada ünlü ilimiz
Eskişehir, lületaşı ile bütün, dünyada ünlüdür. Ülkemizde lületaşı, sadece Eskişehir’de çıkar. Dünyada, böyleslne zengin lületaşı yataklarına sahip, bir başka köşe daha yoktur.
Halk arasında “Deniz köpüğü” ve “Beyaz elmas” gibi isimler alan lületaşı, ilk defa 1674’te, Karahöyük dolayında çobanlar tarafından bulundu. Çobanlar, sürü otlatırken, vakit geçirmek İçin bu taştan, çakıyla oyma işler yaparlardı. Zamanla köylüler de bu taşa pek rağbet gösterdi. Kolay işlendiği için adına lületaşı dediler. Eskişehir’de yepyeni bir sanat doğdu.
Bugün lületaşı, Eskişehir’in yüzünü güldüren, yurdumuza önemli ölçüde döviz sağlayan, büyük yeraltı zenginliklerinden biridir. Eskişehir’de lületaşı. Kemikli, Sepetçi, Sansıva, Karahöyük, Yarmalar ve Nemli ocaklarında çıkar. İşletilen yataklar, topluca 100 km.’karedir. Bu sahalarda 300’e yakın, irili ufaklı lületaşı kuyusu vardır. Yıllık istihsal 3 bin 500 tonu bulur.
Eskişehir’de yapılan lületaşı, ağızlıklar, pipolar, baston sapları, bilezik, gerdanlık, küpe ve daha nice eşya, yurdumuzun her köşesinde, turistik dükkanların en önemli çeşitleri arasındadır.
Lületaşının işleme kolaylığı ve kalitesine göre 5 ayrı cinsi vardır; Sırmalı, birim malı, parçalı pamuklu, daneli. dökme ve çeltiz dökme.
Nikotini emerek, tütünü zararsız hale getiren lületaşı ağızlıklar ve pipolar, İngiltere’deki laboratuvarlarda yeni bir çalışmaya ışık tutmuştur. İngilizler, otomobillerin ekzosunu yeni bir maddeyle kaplayarak, ekzos dumanının zararsız hale getirilmesini düşünürken, lületaşından geniş Ölçüde fayda sağlanacağını ileri sürmüşlerdir.
Henüz laboratuvar safhasında olan bu çalışmalar, yeni buluşlarla sanayi alanına girerse, Eskişehir’in. Beyaz elmas çok daha büyük bir değer kazanacaktır.

İzmir Eskişehir otobüs bileti alımlarınızda www.tikobilet.com sitemizi tercih ettiğinizde en ucuz İzmir Eskişehir otobüs seferleri ayağınıza gelmiş olacak. Böylece hem İzmir’den Eskişehir’e giden otobüs firmaları bilgilerine ulaşabilir hem de bütçeniz için en uygun İzmir Eskişehir otobüs bileti fiyatları ile en ekonomik şekilde Eskişehir’e yolculuk yapabilirsiniz.

Popüler İzmir Eskişehir Seferleri
İzmir Eskişehir Otobüs Firmaları