İzmir Muğla Otobüs Bileti

İzmir Muğla Otobüs Bileti, Seferleri, Firmaları, Ucuz Bilet Fiyatları ve İzmir’den Muğla’ya Giden Otobüs Firmaları Bir Tık Ötede!

Hoş kokulu günlük ağaçlarından oluşan ormanları ile doğa! bir zenginlik kazanan bu ilimiz, tarihi eserler bakımından da oldukça önemlidir. Her yönü ile bir turizm cenneti olan Muğla, eşsiz güzellikleri ile konuklarını adeta büyüler. Muğla’nın en sıcak günleri yaz aylarında Marmaris ve Bodrum’da yaşanır. Sıcaklık genellikle 30 derecenin üzerindedir. Yaz aylarında zaman zaman sağanak yağışlar görülür.

Muğla Çevresinde Neler Var?
1) Köyceğiz – Muğla’nın 61 Km. güney doğusundadır. Tabii bir kanalla denize bağlanan bir göl kenarında kurulmuş bir kasabadır. Göl kenarında ve Sultaniye köyünde bulunan kaplıcalar bütün yurdun en şifa verici kaplıcaları olarak bilinmektedir. Plajları da çok güzeldir. Civarda Ağla, Köyü, 800 metre irtifada ormanla çevrili serin bir dinlenme yeridir.
2) Dalyan – Köyceğiz gölünü denize bağlayan kanalın ortasında kurulmuştur. Bu kanal dünyanın en güzel tabiat köşelerinden biridir. Çok nefis balık çıkar. Köyün karşısında Karya devrine ait kaya mezarları görülür.
3) Marmaris – Muğla’nın 69 Km. güneyindedir. Tabii güzellikleriyle dikkati çeken şirin bir dinlenme yeridir. Halkı süngercilikle uğraşır. Marmaris civarındaki sahiller sünger ve sualtı balık avına çok müsaittir.
4) Fethiye – Gerek tarihi gerek tabii güzellikleri bakımından ün kazanmıştır. Plajları çok güzeldir. Çam ormanları kıyıya kadar iner. Avcılık yapmak için uygun yerleri vardır.
5.) Güllük Plajı – Milas’a 26 Km. mesafededir. Balık avcılığı için uygun bir yerdir.
6) Ören Plajı – Geniş ve tabii kumsalı ile ilgi çekici bir yerdir.
7) Bafa Gölü – Milas – Söke yolu üzerindedir. Balık avına müsait bir yerdir.
ŞEHİRDE TARİHİ ESERLER
1) Ulu Cami – Menteşoğullarından İbrahim Bey tarafından 1344 yılında yaptırılmış ve sonradan tamir görmüştür.
2) Şeyh Camii – Menteşoğulları devrinde Şeyh Bedrettin tarafından inşa ettirilmiştir.
3) Üç Erenler Mescidi – XVI. yüzyılda Mustafa Çelebi tarafından yaptırılmıştır.
4) Diğer Camiler – Kurşunlu Cami, Şadi Camii ve Türbesi’dir.
NE YENİR?
Muğla’nın tandırı andıran Büryan kebabı ünlüdür. Marmaris’ten trança balığının tadına bakmadan ayrılmayın Köyceğiz’in kese yoğurdu ile yapılan karışık patlıcan, biber ve patates kızartması çok lezzetli.

İzmir Muğla otobüs bileti alımlarınızda www.tikobilet.com sitemizi tercih ettiğinizde en ucuz İzmir Muğla otobüs seferleri ayağınıza gelmiş olacak. Böylece hem İzmir’den Muğla’ya giden otobüs firmaları bilgilerine ulaşabilir hem de bütçeniz için en uygun İzmir Muğla otobüs bileti fiyatları ile en ekonomik şekilde Muğla’ya yolculuk yapabilirsiniz.

İzmir’den Muğla’ya Otobüs Bileti

İzmir’den Muğla’ya Otobüs Bileti, Seferleri, Firmaları, Ucuz Bilet Fiyatları ve İzmir’den Muğla’ya Giden Otobüs Firmaları Bir Tık Ötede!

Muğla Tarihi Yerleri

1) Peçin Kalesi – Muğla’nın 68 Km. batısındadır. Türkler tarafından tamir edilmiş bir Bizans kalesidir. İçinde Bizanslılara ait kilise kalıntısı, küçük bir medrese, Menteşe Emirlerinden Ahmet Gazi’nin türbesi, Orhan Bey tarafından 1332 de yapılmış küçük bir cami vardır.
2) Keramos – Muğla’nın 64 Km. güney doğusundadır. Burada yapılan kazılarda Hellenistik devirden kalma bir kale yıkısı, Zeus tapınağının yıkıları, Arkaik devre ait bir baş bulunmuştur.
3) Caunus (Dalyan Köyü) – Köyceğiz gölünü Akdeniz’e bağlayan boğaz üzerinde kurulmuş Eski Karya şehirlerinden biridir. Başlıca eserler 20.000 kişilik tiyatrosu, su kemerleri, kayalara oyulmuş mezarlar, saray ve şehir surlarının yıkılarıdır.
4) Mylasa (Milas) – Muğla’nın 71 Km. batısındadır. Şehir Lelegler tarafından kurulmuştur. Karya şehri oluşu bakımından değerlidir. Romalılar devrinde eh büyük günlerini yaşamıştır. XI’nci yüzyılın sonunda Selçuk Türklerinin, 1300’de Menteşe Beyliğinin eline geçmiştir. 1425 – 1426’da Osmanlı topraklarına katılmıştır.
Başlıca eserleri şunlardır:
a) Zeus Mabedi – Kasaba içindedir. .
b) Gümüş Kesen – Bir Roma mezarıdır. Sütunları Korint başlıklıdır.
ç) Baltalı Kapı – Karyalılar devrinden kalmadır.
d) Selahattin Camii – 1330 da Orhanbey tarafından yaptırılmıştır.
e) Diğer Camiler – Hacı İlyas Camii, Ahmet Gazi (Ulu Cami) Camisi, Firuzbey Camii, Ağa Camisi’dir.
5) Kalınağıl – Milas yakınındadır. Hellenistik devirden kule ve Sinuri Mabedi (M.Ö. IV. yüzyıl) kalıntıları görülür. Bu mabet Bizans devrinde Bazilika’ya çevrilmiştir.
6) Euromos Mabedi (Ayaklı) – Milas – Selimiye yolu üzerinde küçük bir Karya şehridir. Roma devrinden kalma mabet yıkıları görülür.
7) Heraklea ad Latmos – Milas yakınında Kapıkırık köyündedir. Eski Karya şehirlerinden biridir. (M.S. I ve II. yüzyılda). Romalılar devrinde en büyük günlerini yaşamıştır. Başlıca eserler şehir duvarları (Hellenistik devir), mabet, tiyatro yıkıları ve manastır (Bizans devri) dır.

İzmir Muğla otobüs bileti alımlarınızda www.tikobilet.com sitemizi tercih ettiğinizde en ucuz İzmir Muğla otobüs seferleri ayağınıza gelmiş olacak. Böylece hem İzmir’den Muğla’ya giden otobüs firmaları bilgilerine ulaşabilir hem de bütçeniz için en uygun İzmir Muğla otobüs bileti fiyatları ile en ekonomik şekilde Muğla’ya yolculuk yapabilirsiniz.

Popüler İzmir Muğla Seferleri
İzmir Muğla Otobüs Firmaları