İzmir Şanlıurfa Otobüs Bileti

İzmir Şanlıurfa Otobüs Bileti, Seferleri, Firmaları, Ucuz Bilet Fiyatları ve İzmir’den Şanlıurfa’ya Giden Otobüs Firmaları Bir Tık Ötede!

Urfa’nın Tarihi

Urfa’nın, Nuh tufanına kadar uzanan, köklü bir tarihi vardır. Efsanelerle, o karanlık çağlara karışır gider. Urfa’nın tarihine ışık tutan, gerçek tarihi başlatan en eski ulus, Hititlerdir. Anadolu birliğini kurarken, Urfa’yı da ele geçiren Hititler, bu
topraklarda uzun süre yaşadı.
Fakat Hititlerin yönetimindeyken bile Urfa dolaylarında daha çok Mezopotamya uygarlığının etkisi vardı. Nitekim, Hititlerden sonra Hurriler, bu yörede kolayca. Hurri – Mitanrü adiyle ünlü koca bir devlet kurmayı başardılar.
Ruba adiyle nice el değiştiren Urfa, Büyük İskender tarafından da zaptedildi. İskender’den Selevkos’lara kaldı. Sonra Edessa olarak değişen adiyle. Roma hakimiyetine girdi. Urfa, Roma dindeyken, Arapların zaman zaman çok sert akınlarına sahne oldu. Bu akınlar, Bizans çağında da devam etti. Nihayet, efsaneler diyarı Urfa, Malazgirt Zaferinin hemen arkasından Türklerin fethettiği en Önemli topraklar arasına girdi.
Türk boyları arasında sık sık el değiştiren Urfa’yı, 1516’da büyük cihangir Yavuz Sultan Selim, Osmanlı topraklarına kattı.

Genel Özellikleri

Urfa, Güney Doğu Anadolu’nun Orta Fırat yöresinde uzanır. İl sınırları Suriye, Mardin, Diyarbakır, Adıyaman ve Gaziantep’e komşudur.
Arazi, genellikle düzdür İlin en önemli dağı, doğuda, Diyarbakır smırmda yükselen Karacadağ’dır. Sönmüş bir volkan olan en yüksek tepesi 1919 metreye ulaşır. Urfa’da Karacadağ’ı, Susuz, Tektek ve Arat dağları izler. İklim serttir. Yazlar kurak ve çok sıcak, kışlar soğuk geçer.
Toprağın yarısı tarıma elverişlidir. Fırat nehrinin suladığı bu topraklarda en çok mercimek yetiştirilir. Bu yüzden Urfa, Türkiye’nin mercimek ambarıdır. Sonra bağcılık ve tarla tarımı gelir üzümü, komşu illere gönderecek kadar boldur. Tahıl ise, ancak ilin kendi ihtiyacını karşılar.
Tarımın yanı sıra, hayvancılık da çok ileridir. Hatta hayvan ürünleri arasında urfa yağı en kaliteli yemeklik yağlardan, biri olarak bütün Türkiye’de ünlüdür.

İzmir Şanlıurfa otobüs bileti alımlarınızda www.tikobilet.com sitemizi tercih ettiğinizde en ucuz İzmir Şanlıurfa otobüs seferleri ayağınıza gelmiş olacak. Böylece hem İzmir’den Şanlıurfa’ya giden otobüs firmaları bilgilerine ulaşabilir hem de bütçeniz için en uygun İzmir Şanlıurfa otobüs bileti fiyatları ile en ekonomik şekilde Şanlıurfa’ya yolculuk yapabilirsiniz.

Popüler İzmir Şanlıurfa Seferleri
İzmir Şanlıurfa Otobüs Firmaları