İzmir Tokat Otobüs Bileti

İzmir Tokat Otobüs Bileti, Seferleri, Firmaları, Ucuz Bilet Fiyatları ve İzmir’den Tokat’a Giden Otobüs Firmaları Bir Tık Ötede!

Tokat Adı nereden gelir?

“Türklerin tokatı buysa, silâhı ne olur gayrı..”
Kim ne derse desin. Halk, en güzelini çoktan yakıştırıverir. Tokat’ın adı üstüne, dilden dile dolaşan ünlü bir efsane vardır. Kim bilir, belki de gerçektir bu.
Malazgirt Savaşından sonra, Selçuklu Komutanı Melik Tokat kalesini bir güzel kuşatmış, kalede kim varsa, kıskıvrak çembere girmişti. Ama, diretiyorlardı. Surlar yüksek, kapılar muhkemdi. Kale düşünceye kadar beklemek gerekti.
Bir gece, Danişment Gazi gözü pek neferlerinden birine, canı pahasına büyük görev verdi. Gizlice kaleye tırmanacak, içeride neler olup bittiğini öğrenecekti. Nefer, serdengeçti idi. Kalkfp, surlara tırmandı. Dolaşırken, ayağı sürttü. Bir taşı yuvarladı. Gürültüye yetişen kale muhafızları da, onu bir yabancı olarak görünce, üstüne çullandılar.
Bizimki gürültüye pabuç bırakır mı kılıcını, kalkanını aşağıda bekleyenlere emanet etmişti, ama sillesi, tokatı ne güne duruyor?,
Önce bir kafa attı, girişti. Sonra tekme, tokat, üstüne gelenleri perişan etti. Bir solukta aşağı kaydığı gibi, Danişment Gazi’ nin otağına erişti. O, başına gelenleri anlatadursun, beri yanda, gözleri faltaşı gibi açılan kale komutanı, perişan askerine hayretle bakıyor.
— “Tez vakit, kalenin anahtarını teslim edin. Türklerin tokatı buysa, acep silâhı ne ola ki.” diyordu. İşte Tokat’ın adı, o günden sonra Tokat oldu derler.

İzmir Tokat otobüs bileti alımlarınızda www.tikobilet.com sitemizi tercih ettiğinizde en ucuz İzmir Tokat otobüs seferleri ayağınıza gelmiş olacak. Böylece hem İzmir’den Tokat’a giden otobüs firmaları bilgilerine ulaşabilir hem de bütçeniz için en uygun İzmir Tokat otobüs bileti fiyatları ile en ekonomik şekilde Tokat’a yolculuk yapabilirsiniz.

Popüler İzmir Tokat Seferleri
İzmir Tokat Otobüs Firmaları