Kırıkkale Amasya Otobüs Bileti

Kırıkkale Amasya otobüs bileti fiyatları ve Kırıkkale Amasya otobüs seferleri ve saatleri için tikobilet.com sitemizde arama yapabilirsiniz.
TUZPAZARI HAMAMI : Gazi Muvaffak Mahallesinde bulunan ve Karamustafa Paşa Vakfından olan Tuzpazarı Hamamı, Karamustafa Paşa Hamamından 10 yıl sonra 1087 H. (1677) de yaptırılmıştır. Yanındaki meydanda tuz satıldığından Tuzpazarı Hamamı adını almıştır. Kesme taştan yapılmış duvarlar arasında üçer sıra tuğla kullanılarak dış duvarlara ayrı bir güzellik kazandırılmıştır. Üç kademe halindeki dış duvarlar soyunmalıkta sekizgen kasnak ve kubbe ile nihayetlenmektedir. Mekânı örten kubbe dışta oluklu kiremitlerle kaplanmıştır. İç mekânda soyunmalığın kubbe intikali, içleri dilimli tromplarla sağlanmaktadır. Tromplar arasında kalan duvarlar her kenarda kaş kemerlerle tezyin edilmiştir. Soğukluk iki kemerle üç bölüme ayrılmış uzunca bir dikdörtgendir. Üst örtü ortada kubbe, yanlarda aynalı tonozludur. Sıcaklık kare plânda merkezi kubbeli ve dört eyvanlı olupbüyük nişlerle genişlemekte ve dört köşede dört halvet hücresi yer almaktadır. Hamamın sadece kuzey yöndeki giriş kapısı tamamen kesme taştan yapılmıştır.

Kırıkkale Amasya otobüs bileti fiyatları

SULUOVA YOLPINAR (HAKALE) KÖYÜ ESERLERİ : Eski ismi Hakale-Kale olan bu köyde bir türbe, bir medrese ve bir de hamam kalıntısı vardır. Kitabesi olmayan eserler hakkında Amasya Tarihi, vakıf kayıtlarına göre kısa bilgiler vermektedir. Hakale’de Şeyh Seyyid Necmeddin Yahya Rufaî 764 H. (1362 -63) yılında büyük bir zaviye yaptırıp 771 H. (1369-70) de vakfiyesini hazırlamıştır. Türbe bu zaviyeden kalan parça olmalıdır. Kasım Bey 868 H. (1463-64) yılında büyük bir medrese ve bir hamam. Muhyiddin Mehmed Çelebi’de 947 H. (1540-1541) yılında bir hamam ve bir medrese yaptırmıştır. Bu bilgilere göre medreseyi Kasım Bey’in yaptırdığı söylenebilirse de hamamın kim tarafından yaptırıldığı söylenemez. 15. Y.Y. ait olması muhtemeldir.
Kırıkkale’dan Amasya’ya giden otobüs firmaları bilet fiyatlarını tikobilet.com ile sorgulayınız.

Popüler Kırıkkale Amasya Seferleri
Kırıkkale Amasya Otobüs Firmaları