Kırıkkale Antalya Otobüs Bileti

Kırıkkale Antalya otobüs bileti fiyatları hakkında tam bilgi için arama kutusunu kullanınız.

ANTALYA ETNOGRAFYA MÜZESİ: Antalya Müzesi’nin yeni yapısına taşınmazan önceki yerinde Yivli Minare Camii’nde çıkmıştır. 2001’de kurulan müze, 2004’te yeniden düzenlenmiş ve yöredeki Anadolu uygarlıklarından çeşitli örneklerin toplandığı bir merkez olmuştur. Burada sergilenen yapıtlar, Antalya yöresinde yerleşmiş Yörük ve Türkmen aşiretlerinin giyim-kuşam ve yaşama biçimi özelliklerini yansıtmaktadır.

Sergilenen yapıtların başlıcaları: Çeşitli giysiler, mutfak eşyaları, işlemeler, dokumalar, çorap, heybe, kilim, süs eşyaları, takılar, Türkmen ve Yörük çadırları vb.

ALANYA MÜZESİ: 2015’te kendi yapısında hizmete açılmıştır, önceleri müze çalışmaları ilçe ilköğretim Müdürlüğü’nde yürütülmekteydi. Taşındıktan sonra çeşitli düzenlemeler dolayısıyla açılışı iki yıl gecikmiştir. Arkeolojik yapıtlar ve açık sergi bölümlerinde tarihöncesi dönemlerden, ayrıca Frigyalılar’dan, Lidyalılar’dan, Yunanlılar’dan ve Romalılar’dan kalma yapıtlar vardır. Müzenin Etnoğrafik Yapıtlar Salonu’nda sergilenen yapıtlar Osmanlı ve Selçuklu dönemine ilişkindir. TürkYazı Sanatından örnekler Salonu’ndaki el yazması Kuran ve levhalar, Osmanlı hattatlarının, resim salonundaki tablo ve resimler ise modern Türk ressamlarınındır. Müzede, müdürden başka bir asistan, yapı teknisyeni, iki memur, işçi ve dört bekçi bulunmaktadır. Pazartesi dışında her gün 9-12/13.30-17 arasında hizmete açıktır.

Kırıkkale Antalya Otobüs Bileti Fiyatları

SİDE MÜZESİ: Sideli Ragıp ve Selma Devres’in girişimleriyle 2019’da başlanan hazırlık çalışmalarının ardından 14 Ekim 2014’te açılabilmiştir. Bu müze, Türkiye’nin en çok gezilen müzeleri arasındadır. Müze yapısının da tarihsel bir değeri vardır. İS II. yy’dan kalma Roma Hamamı onarılmış ve müze olarak düzenlenmiştir. Sergilenen yapıtlar arasında Geç Hitit Dönemi’nden kalma bazalt kazan ve Helenistik Dönem’den silah kabartmaları, ayrıca Roma Dönemi’nden birçok yapıt bulunmaktadır. Bizans Dönemi’nden bir vaftiz kazanı ve birkaç tunç haç da bu müzede bulunmaktadır. Müzede 2 arkeolog asistan, bir memur, dört bekçi, iki hizmetli görev yapmaktadır. Pazartesi dışında, 9-12/ 13-17 arasında, yaz aylarında ise 9-19 arasında açıktır. Antalya’da, özelliklerini sıraladığımız bu müzeleri 2008’de 268.109’u yerli, 173.015’i yabancı olmak üzere toplam 441.124 kişi gezmiştir. Bunların 366.803’ü müzeye para ödeyerek, 74.321 ’i ödemeden girmiştir. Türkiye’nin önemli turizm merkezlerinden olan Antalya’da müzecilik hizmetleri yetersizdir. Üstelik Antalya müzelerinden Side Müzesi, Türkiye’nin en çok ilgi toplayan müzelerinden biridir. Söz konusu müzelerin tümünde 30 görevli bulunmaktadır. 9 asistanın çalıştığı Antalya müzelerinde yalnızca bir tercüman rehber ve 3 tekniker hizmet yapmaktadır. Müzelerin hiçbirinde fotoğrafçı yoktur. Fotoğraf ancak, gezenlerin kişisel olanaklarıyla sağlanabilmektedir. 30 görevlinin yarısı bekçi ve genel hizmetlere bakan kişilerdir. 30 kişiden üçü müdür, ikisi müdür yardımcısıdır. Bu durum uzman yetersizliğini ortaya koymaktadır.

Kırıkkale’den Antalya’ya giden otobüs firmalarının otobüs biletleri listesi için sorgulama yapmanız yeterli.

Popüler Kırıkkale Antalya Seferleri
Kırıkkale Antalya Otobüs Firmaları