Kırıkkale Bursa Otobüs Bileti

Kırıkkale Bursa Otobüs Bileti, Seferleri, Firmaları, Ucuz Bilet Fiyatları ve Kırıkkale’den Bursa’ya Giden Otobüs Firmaları Bir Tık Ötede!

YILDIRIM CAMİSİ:Yıldırım semtinde, tepe üzerindedir. Bursa üslubunda yapılmış büyük bir camidir. Caminin yapımına ilk kez Yıldırım Bayezıd (1360-1403) başlatmış ise de Ankara Savaşı nedeniyle yapımı yarıda kalmıştır. Cami Yıldırıtn’ın oğlu Musa Çelebi (1388-1413) tarafından tamamlatılmıştır. Hicri 809 (miladi 1407) yılında yapımı bitmiştir. 1855 yılı yer sarsıntısında minareleri, 1876 yılında kubbesi yıkılmıştır. 1879 yılında esaslı onarım görmüştür. 1948 yılı yer sarsıntısında minareleri tekrar yıkılmıştır ve tekrar 1970 yılında yapılmıştır.
Mermer taklidi kesme taşla yapılmıştır. Dört köşeli kalın altı sütun üzerine beş kubbe ile örtülü olan son cemaat yerinin revakları güzeldir. Sağda ve solda iki minaresi yükselmektedir. Kapı kenarları mermerdir. Ortada ve kıblede bulunan iki büyük kubbe ve yanlarda üçerden altı küçük kubbe ile örtülüdür. Ortadaki kubbenin çapı 11,30 m., yüksekliği 22,50 m. , kıbledeki kubbenin çapı 10,10 m., yüksekliği 18,80 m. dir. iki büyük kubbenin altında dört merdiven basamağı ile bağlı iki büyük salon ve yanlarda üçerli altı küçük oda bulunmaktadır. Bu ufak odalarda dolap ve ocaklar yer almıştır. İçerisi fazla süslü değil ise de mihrap, kubbe içleri ve pencere kenarları işlemelidir.
Caminin bulunduğu setin altında Yıldırım Medresesi, Darüşşifa (1399), Aşhane ve Misafirhane ile Yıldırım Bayezıd türbesi bulunmaktadır. Medrese 1953 yılında Sağlık Bakanlığı ve Veremle Savaş Derneği tarafından restore edilerek Verem Dispanseri haline getirmişlerdir. Osmanlıların ilk hastanesi olan bu Darüşşifa ise 1864 yılında Ahmet Vefik Paşa Hastanesinin açılmasına kadar hastane, 1944 yılına kadar baruthane olarak kullanılmıştır.

Kırıkkale Bursa otobüs bileti alımlarınızda www.tikobilet.com sitemizi tercih ettiğinizde en ucuz Kırıkkale Bursa otobüs seferleri ayağınıza gelmiş olacak. Böylece hem Kırıkkale’den Bursa’ya giden otobüs firmaları bilgilerine ulaşabilir hem de bütçeniz için en uygun Kırıkkale Bursa otobüs bileti fiyatları ile en ekonomik şekilde Bursa’ya yolculuk yapabilirsiniz.

Popüler Kırıkkale Bursa Seferleri
Kırıkkale Bursa Otobüs Firmaları