Kocaeli Bursa Otobüs Bileti

İzmit Bursa Otobüs Bileti, Seferleri, Firmaları, Ucuz Bilet Fiyatları ve İzmit’ten Bursa’ya Giden Otobüs Firmaları Bir Tık Ötede!

BURSA’NIN COĞRAFİ KONUMU VE İKLİMİ

Bursa il ve kent olarak Marmara bölgesinin coğrafi yapı ve iklim özelliklerini taşır. Gemlik, Mudanya ve Karacabey ilçeleriyle Marmara denizinin güneyinde uzun bir kıyıya sahiptir. Bu kıyı, kuzey rüzgarlarına açık olmasına karşın küçük küçük bitek ovalara bölünmüştür. Ülkemizin en ünlü dağlarından biri olan Uludağ (Keşişdağ) hemen tümü ile Bursa ilinin sınırları içindedir. Bursa kenti bu dağın kuzey yamaçlarından, ünlü Bursa Ovası’na doğru gelişmiştir.
Marmara bölgesinin de, 2543 metreye varan yüksekliğiyle en büyük dağı olan Uludağ, daha önceleri Keşişdağı adını taşırdı. Bu ad, eskiden Hristiyan din adamlarının ibadet için, sessizliğinden yararlanıp çekildikleri bir yer olduğu için verilmişti. Oysa çok eskiden beri bir müslüman ülkesinde yer almış ve bir Türk ülkesinin dağı olması nedeniyle bu adın değiştirilmesi düşünülmeye başlanmıştı. En sonunda Bursa Milletvekillerinden Osman Şevki Bey bu dağ için Uludağ adını önerdi. Atatürk’ün de çok beğendiği bu ad sonradan Osman Şevki Bey’e soyadı olarak verildi.
Osmanlı devrinde Uludağ turistik bir değer taşımıyordu. Buradan, sadece zenginler, yaz mevsiminde sayfiye yeri olarak yararlanıyorlardı. Bunun dışında orman ürünleri ve avlanma yeri olarak da önem taşıyordu. Elimizde bulunan bir belgeden, Uludağ’ın İstanbul ve Bursa zenginleri için yaz mevsimlerinde bir kar deposu olarak da yararlanıldığını öğreniyoruz.

Bu belge, İstanbul’daki Başbakanlığa bağlı arşiv dairesinde bulunan ve devlet yazışmalarının bulunduğu defterdedir. /Cilt: 79, sayfa: 276/ Bu belgede özetle Şöyle denilmektedir: /Bugünkü dile çevrilip özetlenmiştir. “Bursa kadısının emridir: Daha önce mektup yazarak sarayım için istediğim kaı’ ın gönderilmesini, iki kez adam gönderdiğim halde, henüz katılaşmamış gerekçesiyle ve bir kaç gün beklemek gerektiğini söyleyerek ertelemişsin. Kar sağlanması önemli bir konudur. Ertelemeyip, daha çok adam göndererek buz sağlanması yüksek buyruğumdur. Her ne yolla olursa olsun acele buz sağlayıp hemen göndermelisin. Bu işi başka konular gibi önemsemezlik etme. Bunu savsaklamadan gereğini hemen yerine getirmelisin.”

İzmit Bursa otobüs bileti alımlarınızda www.tikobilet.com sitemizi tercih ettiğinizde en ucuz İzmit Bursa otobüs seferleri ayağınıza gelmiş olacak. Böylece hem İzmit’ten Bursa’ya giden otobüs firmaları bilgilerine ulaşabilir hem de bütçeniz için en uygun İzmit Bursa otobüs bileti fiyatları ile en ekonomik şekilde Bursa’ya yolculuk yapabilirsiniz.

Popüler Kocaeli Bursa Seferleri
Kocaeli Bursa Otobüs Firmaları