Kütahya Bursa Otobüs Bileti

Kütahya Bursa Otobüs Bileti, Seferleri, Firmaları, Ucuz Bilet Fiyatları ve Kütahya’dan Bursa’ya Giden Otobüs Firmaları Bir Tık Ötede!

Bursa Folkloru

1 — Gelenek ve görenekler : Ülkemizin her yerinde olduğu gibi ilimizde de son derece konukseverlik görülür. Eve gelen kim olursa olsun, en iyi yemekler önüne konur, en temiz yataklar altına serilir.
Bayramlarda, özellikle dinsel bayramlarda tanıdık, tanımadık herkes sokak ve caddelerde bayramlaşırlar, küskünler barışırlar. Uzak – yakın akrabalar görüşmek için bu bayram günlerini sabırsızlıkla beklerler.
2 — Evlenmelerde özellikle görücü yöntemi egemendir. Evlenme çağına gelen erkek, bu dileğini söylemeyi utanacak bir şey sanır ve başka hareketlerle belirtir. Kızlar ise bu dileğini “Çok canım sıkılıyor” sözü ile anlatırlar.
İstenecek kız önce erkeğin anne ve babası tarafından görülür. Beğenilirse —önceden yapılan bir anlaşma ile— kız ve erkek uzaktan birbirlerine gösterilirler. Bu da olumlu sonuç verirse önce söz kesilir sonra düğün hazırlığına başlanır.
Bursa’da düğünler coşkuyla yapılır. Bu eğlenceye tüm çevre halkı katılır. Düğünlerde daha çok gırnata denilen klarnet ve davul çalınır. Kadınlar tarafından dümbelek kullanılır. Kadınlar bu dümbelek eşliğinde;

Aşağıki yoldan gelir mangal kömürü
Allah güzellere versin ömürü
Allah çirkinlere versin ölümü
Öte git yarim, beri gel yarim Ben adam yemem
biçiminde başlayan türkü ile,
Alçak minarede ezan sesi var
Ezan sesi değil yarin yası var.
Türkülerini söyleyerek oynarlar.
Erkeklerip başlıca oyunu kasap oyunudur.

Evlenme işinden sonra, eğer alınan kız akrabadan ise bu bağ güçlenir. Yabancı ise taze bir akrabalık bağı kurulur.
Düğünü izleyen üçüncü gün, erkek tarafı gelini ve yakınlarım alarak gelinin anne ve babasını
ziyarete giderler. Yemekler yenilir, içilir ve akrabalık bağı pekleştirilir.

Kütahya Bursa otobüs bileti alımlarınızda www.tikobilet.com sitemizi tercih ettiğinizde en ucuz Kütahya Bursa otobüs seferleri ayağınıza gelmiş olacak. Böylece hem Kütahya’dan Bursa’ya giden otobüs firmaları bilgilerine ulaşabilir hem de bütçeniz için en uygun Kütahya Bursa otobüs bileti fiyatları ile en ekonomik şekilde Bursa’ya yolculuk yapabilirsiniz.

Popüler Kütahya Bursa Seferleri
Kütahya Bursa Otobüs Firmaları