Malatya Amasya Otobüs Bileti

Malatya Amasya otobüs bileti fiyatları ve Malatya Amasya otobüs seferleri ve saatleri için tikobilet.com sitemizde arama yapabilirsiniz.
BEDESTEN : Gazi Mahbup Mahallesinde ve Karamustafa Paşa Cami’inin Doğu kısmında bulunan Bedesten bugün şahıs elinde bulunmaktadır. Dikdörtgen plândaki esas kısım etrafında bütün kenarları çevreleyen dükkânları bulunan Bedesten’in esas kısmı ikinci kat halinde yüksel- 322 mektedir. Her cephede kenarların ortasında kesme taştan yapılmış ve beden duvarlarından dışarı doğru çıkıntı teşkil eden kapılarla iç mekâna girilmektedir. Üç sıra tuğla bir sıra kesme taştan yapılmış olan beden duvarlarının üzerini Osmanlı Bedesten’lerinin bir çoğunda olduğu gibi sekizgen kasnaklı dokuz kubbe örtmektedir. Karamustafa Paşa Vakfından olup, XVII. yüzyılda yapılmış bulunan Bedesten’in iç mekânda üst örtüyü taşıyan kalın payeler birbirleri ile büyük sivri kemerlerle birleşmektedir.

Malatya Amasya otobüs bileti fiyatları

ÇİFTE HAMAM : Hacı Süleyman Mahallesinde bulunan hamam 1388 yılında Sultan II ci Murat tarafından yaptırılmıştır. Hamamın her iki kısmında da soyunmalık, kârgir duvarlı ve ahşap tavanlıdır. Tavan ortasında gene ahşap bir feneri bulunmaktadır. Batı yöndeki dar bir kapı ile soğukluğa geçilmektedir ki, bu kısmın üst örtüsü beşik tonozludur. Kemerlerle üç bölüme ayrılmış olan soğukluğun nihayetinde, iki yanındaki büyük kemerlerle dikdörtgen hale getirilmiş olan sıcaklık yer alır. İki halvet hücresi ve külhan ile hamamın plânı tamamlanmaktadır.
Malatya’dan Amasya’ya giden otobüs firmaları bilet fiyatlarını tikobilet.com ile sorgulayınız.

Popüler Malatya Amasya Seferleri
Malatya Amasya Otobüs Firmaları