Manisa Antalya Otobüs Bileti

Manisa Antalya otobüs bileti fiyatları hakkında tam bilgi için arama kutusunu kullanınız.

SİDE: llkçağ’da Pamfilya’nın en önemli liman kenti Side idi. Antalya’nın 80 km doğusunda, Manavgat’ın 7 km güneybatısında bulunan, 350-400 m genişliğinde bir yarımada üzerinde kuruludur. Selimiye Köyü yakınındadır. Side sözcüğü, eski Anadolu dillerinde nar anlamına gelmektedir. Nitekim yapı, yazıt ve öbür süslemelerde nar motifine sıkça rastlanır. Strabon’a göre, bu kent Kymi’nin (Nemrutköy) bir kolonisi olarak kurulmuştur. Kazılar burada yerleşmelerin kökeninin tarihöncesine dayandığım göstermiştir. Kazılardaki buluntulara dayanılarak Side’nin Anadolu’nun en eski yerleşme bölgelerinden biri olduğu ileri sürülmektedir.

Side, İÖ VII. yy’da bir yerleşim merkezi olmuştur, İÖ VI. yy’da tüm Pamfilya ile birlikte önce Lidya Krallığı’nın, onun yakılışından sonra (İÖ 547-546) Persler’in, İÖ 334’ten sonra da Büyük İskender’in egemenliğinde kalan Side, daha sonra Helenistik Dönem krallıkları arasında sürekli el değiştirmiştir. İÖ III. yy’da, önce Mısır’da hüküm süren Ptalemaioslar’ın, daha sonra Suriye Krallığı’nın egemenliğinde kalan Side, İÖ 188’de Apameia barışıyla bağımsızlığını kazanmıştır. Bir ara korsanların eline geçmiş, İÖ 78’den sonra Galatia Krallığı’na bağlanmış, İÖ25’te yeniden bağımsız olmuştur.

Manisa Antalya Otobüs Bileti Fiyatları

İS II. ve III. yy’larda çok parlak bir dönem yaşayan Side, IV. yy’da yoksullaşmaya ve zayıflamaya başlamıştır. İS V. ve VI. yy’larda üçüncü ve son parlak zamanını yaşayan kent, IX. ve X. yy’larda Arap akınlarıyla iyice zayıf düşmüştür. Eski kaynaklarda Side’den “yanmış Antalya” diye söz edilir halkının iki günlük uzaklıkta bulunan Yeni Antalya’ya göçtüğü yazılır. Ticaret ve liman kenti olarak tanınan Side’nin antik kalıntıları üzerinde XX. yy başlarında, Giritli göçmenler Selimiye Köyü’nü kurmuşlardır.

Manisa’dan Antalya’ya giden otobüs firmalarının otobüs biletleri listesi için sorgulama yapmanız yeterli.

Popüler Manisa Antalya Seferleri
Manisa Antalya Otobüs Firmaları