Mersin Afyonkarahisar Otobüs Bileti

Mersin Afyon Otobüs Bileti

Mersin Afyon otobüs bileti fiyatları ve Mersin Afyon otobüs seferleri ve saatleri için tikobilet.com sitemizde arama yapabilirsiniz.
DÖĞER KERVANSARAYI: Eski Halep-Şam kervan yolu üzerinde ve bugünkü İhsaniye kasabası yakınında bulunan Döğer Kervansarayı, iki kısım ve iki katli oluşu ile değişik bir görünüşe sahip bulunmaktadır. II. Murat zamanında yapıldığı söylenen kervansarayın bütünü, giriş kapılarının çıkıntıları hariç tutulacak olursa 56,50 m. boyunda uzunca bir dikdörtgen teşkil etmektedir. Kervansarayın birinci kısmı iki katlı olup 29, 40 m. boyunda ve 13,20 m. enindedir. İkinci kısım ise 27,10 m. boyunda ve gene aynı endedir. Birinci kısım gerek beden duvarları ve gerek üst örtünün kesme taşlarla kaplanmış olmasına mukabil, ikinci kısım kapı hariç tamamen moloz taştan yapılmıştır. Plân şeması bakımından birinci kısmın zemin katı, kapalı girişi takiben, içerde üç adet haçvari kuvvetli payenin kendi aralarında ve duvarlarla birleşen kalın kemerleri mekânı bölümlere ayırmaktadır. Giriş kapısının hemen yanında bulunan niş içindeki mazgal pencere iç kısmı aydınlatmaktadır. Yanlarda kalan ve birbirine büyük kemerlerle açılan dikdörtgen bölümler, birinci katta çapraz tonozlarla örtülmüştür. İkinci kata giriş, cümle kapısının tam karşısındaki merdivenlerden olup, bu merdivenler sonunda ikinci katta uzun bir koridor yeralmaktadır. İkinci kat kubbeli odalardan müteşekkil ve bu odalar mazgal pencerelidir.

Mersin Afyon otobüs bileti fiyatları

Burada bir de küçük mescid bulunmaktadır. Kubbeli odaların her birinde birer ocak vardır. Kervansarayın ikinci kısmı girişi, birinci kısma g,öre daha büyük bir çıkıntı teşkil etmekte olup eyvan beşik tonozludur. Birinci kısımda olduğu gibi gayet kalın duvarlardan, fakat tek katlı olarak yapılmıştır. İç mekân, altı büyük sivri kemerle bölümlere ayrılmakta ve bütün mekânı boydan boya uzanan beşik tonoz örtmektedir. Her iki kısım arasındaki duvarda ikinci kısma açılan tarafı daha dar olan iki mazgal pencere bulunmaktadır. Böylece birinci kısmın daha önce yapılmış olduğu, fakat sonradan buna ikinci kısmın ilâve edildiği anlaşılmaktadır.
Mersin’den Afyon’a giden otobüs firmaları bilet fiyatlarını tikobilet.com ile sorgulayınız.

Popüler Mersin Afyonkarahisar Seferleri
Mersin Afyonkarahisar Otobüs Firmaları