Muğla Afyonkarahisar Otobüs Bileti

Muğla Afyon otobüs bileti fiyatları ve Muğla Afyon otobüs seferleri ve saatleri için tikobilet.com sitemizde arama yapabilirsiniz.
ARASTA MESCİDİ : Afyon çarşısı içinde yer almakta ve Hicri 756 (1355) tarihinde Hacı İsmail Bin Mehmet tarafından yaptırılmıştır. Arasta Mescidi sanat değerinden çok tarihi kıymeti bakımından önem taşımaktadır. Esasen çok küçük olan eserin etrafı tamamen dükkânlarla çevrilmiş bulunduğundan sadece mütevazi minaresi görülmektedir. Mescidin giriş kapısı üzerinde biri yapılışını, diğeri 1311 H. yılında Miralay İsmail Bey isminde bir şahsın yaptırmış olduğu tamiratı gösteren iki kitabe vardır. Kare plânda olan yapının kuzey cephesinde giriş kapısı ve kapının sol tarafında 2 küçük dükkânı bulunmaktadır. Kuzey doğu köşede kalın duvarlar üstünde tuğla minare yer alır. Minarenin şerefe altını dalgalı bir motif süsler. Gayet kısa olan minarenin fazla bir hususiyeti bulunmamaktadır.

Muğla Afyon otobüs bileti fiyatları

OSMAN KÖYÜ HERDENA BAHAR BABA TÜRBESİ: Afyon’un İnsaniye İlçesine bağlı Osman Köyde bulunmaktadır Bugün tam bir harabe halindedir. Eyvan türbelerin değişik bir örneğini teşkil eden eser kalıntılarına göre tamamen kesme taştan yapılmış olduğu anlaşılmaktadır. Eserin tarihi hakkında kati bir şey söylemek mümkün değilse de XIII. yy. ve muhtemelen XIII. yy. in ikinci yarısı içinde yapılmış olduğu sanılmaktadır. Bütün Selçuklu Türbelerinin ve bilhassa eyvan türbelerinin şekline uygun olarak burada da Türbenin alt kısmında bir kriptası bulunmaktadır. Eserin dikdörtgen olan plânında beden duvarları her ikiyanda birer tane üçgen payanda ile desteklenmektedir. Kripta kısmının kapısı yekpare mermer silmeli olup esas türbe cephesinin büyük bir kemerle dışarı açıldığı anlaşılmaktadır.
Muğla’dan Afyon’a giden otobüs firmaları bilet fiyatlarını tikobilet.com ile sorgulayınız.

Popüler Muğla Afyonkarahisar Seferleri
Muğla Afyonkarahisar Otobüs Firmaları