Niğde Bursa Otobüs Bileti

Niğde Bursa Otobüs Bileti, Seferleri, Firmaları, Ucuz Bilet Fiyatları ve Niğde’den Bursa’ya Giden Otobüs Firmaları Bir Tık Ötede!

2. Murad Türbesi: Muradiye Camisinin bahçesindeki ikinci büyük türbedir. 1451 yılında yaptırılmıştır. Bahçedeki 13 türbenin en büyüğüdür, içerisinde yalnız II. Murad (1403-1451)’ın mermer mezarı bulunmaktadır. Mezarın yazıtında 855 yılı muharrem ayının ilk çarşambası kuşluk vakti vefat ettiği yazılıdır. Ölümünden önce 1446 yılında hazırlamış olduğu vasiyetnamesine göre; 1443 yılında ölen büyük oğlu Alâattin’in yakınına sadece kendisinin gömülmesini istemiştir. Ayrıca vasiyetnameye göre Allah’ın rahmetini üstünden eksik etmemesi için toprağa gömülmüş ve türbenin kubbesinde bir açıklık bırakılmıştır.
Yapılışı çok sade olup dört köşelidir. Duvarları kesme küfeki taşı ile tuğladan yapılmıştır. Kapı kenarları mermerdir. Sedefli motiflerle süslü olan kapı saçağı güzel bir ağaç işçiliği göstermektedir. İçersi de çok sade bir yapılıştadır. Sekizgen bir kasnağa oturan ve tepesi açık kubbesi dördü köşeli, dördü yuvarlak olan 5 sütun üzerine oturmaktadır.

Mükrime Hatun Türbesi: Muradiye Camisi bahçesindeki yedinci türbedir. içerisinde 3 mermer sanduka vardır. Ortada Fatih Mehmed’in ilk eşine Dulkadiroğlu’nun kızı Mükrime Hatun’a, solda Şehzade Alemşah’m kızı Fatma Sultan’a (1495-1522) ve sağda II. Bayezıd’ın oğlu Korkut’a (1465-1513) ait sandukalar sıralanmıştır.
Dört köşeli olan türbenin duvarları taş ve tuğla karışımıdır. Sekizgen bir kasnağa oturan bir kubbe ile örtülüdür. İç duvar süslemeleri azdır. Mihrabı vardır.

Niğde Bursa otobüs bileti alımlarınızda www.tikobilet.com sitemizi tercih ettiğinizde en ucuz Niğde Bursa otobüs seferleri ayağınıza gelmiş olacak. Böylece hem Niğde’den Bursa’ya giden otobüs firmaları bilgilerine ulaşabilir hem de bütçeniz için en uygun Niğde Bursa otobüs bileti fiyatları ile en ekonomik şekilde Bursa’ya yolculuk yapabilirsiniz.

Popüler Niğde Bursa Seferleri
Niğde Bursa Otobüs Firmaları